ضخامت ساندویچ پانل

ضخامت ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

ضخامت ساندویچ پانل، به طور کلی به ضخامت فوم عایق میانی بعلاوه مجموع دو ضخامت ورق های رویه و زیره گفته می شود. هر چه ضخامت ساندویچ پانل بیشتر باشد مقاومت آن در برابر فشار، ضربه، نفوذ حشرات و … بیشتر است. در ادامه مقاله ضخامت ساندویچ پانل | قطر انواع ساندویچ پانل با آریا پانل همراه باشید تا به طور مفصل در ارتباط با ضخامت پانل ها صحبت کنیم.

عوامل موثر بر ضخامت پانل نوع کاربری محصول، جنس فوم و ورق مورد استفاده، ابعاد
ضخامت ساندویچ پانل دیواری و سقفی بین 40 تا 200 میلی‌متر
ضخامت پانل سردخانه بین 80 تا 200 میلی‌متر
استاندارد ضخامت ورق 4 تا 6 میلی‌متر

ضخامت ساندویچ پانل ها چه قدر است؟

مطابق استاندارد های موجود در ساخت و نصب ساندویچ پانل، ضخامت آن ها می تواند بین 40 تا 200 میلی متر باشد. انتخاب میزان ضخامت بستگی به طراحی مد نظر و اینکه ساندویچ پانل در چه کاربردی استفاده می شود، دارد.

ضخامت هسته درونی ساندویچ پانل نیز می تواند بین 20 تا 130 میلی متر متغیر باشد. در ساندویچ پانل سردخانه این ضخامت بین 80 تا 200 میلی متر است. معمولا در ساندویچ پنل هایی که به عنوان عایق برای سقف استفاده می شوند ضخامت لایه عایق یا همان هسته درونی آن را بیشتر مد نظر قرار می دهند.

ضخامت ساندویچ پانل چه تاثیری بر خواص آن دارد؟

مطابق بررسی های انجام شده، با افزایش ضخامت هسته ساندویچ پانل، استحکام آن می تواند افزایش یابد. به صورت کلی در صورت افزایش ضخامت پانل خواص مرتبط با آن می تواند بهبود یابد. با این وجود دو نکته را باید مد نظر داشت. اولین مورد این است که افزایش ضخامت، می تواند باعث افزایش وزن آن شود.

این موضوع باید در طراحی ساختمان حتما مد نظر قرار گرفته شده باشد. نکته دوم در قیمت آن است. در صورتی که ضخامت ساندویچ پانل و هسته درونی آن بیشتر باشد طبیعتا مواد به کار رفته در آن نیز بیشتر است و در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر می شود. به همین دلیل برای انتخاب آن باید حتما کاربرد را مد نظر قرار دهیم و نمی توان برای هر کاربردی ضخیم ترین ساندویچ پانل را انتخاب نمود.

ضخامت ساندویج پانل چه تاثیری بر مقاومت حرارتی آن دارد؟

یکی از پارامتر های بسیار مهمی که در ساخت و نصب ساندویچ پانل مد نظر قرار گرفته می شود، مقاومت حرارتی آن هاست. در واقع ساندویچ پانل ها باید توانایی عایق مناسبی در برابر عبور و مرور حرارت داشته باشند. جدول زیر تاثیر ضخامت ساندویچ پانل را بر روی میزان مقاومت حرارتی آن نشان می دهد:

 

 

ضخامت

 

مقاومت حرارتی بر حسب m2*K/W

 

پلی اورتان پشم شیشه
40 9/1
60 8/2
80 7/3 1/2
100 5/4 6/2
120 5/5 1/3
140 3/6 5/3
160 1/7 1/4
180 3/8 5/4
200 0/9 0/5

استفاده از پانل هایی با مقاومت حرارتی پایین تر از جدول بالا برای ساخت ساختمان هایی که مصرف انرژی در آنها اهمیت دارد توصیه نمی شود. همان طور که مشاهده می کنید با افزایش ضخامت در هر دو عایق پلی اورتان و پشم شیشه، میزان مقاومت حرارتی ساندویچ پانل افزایش می یابد و ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی بهتر خواهیم داشت.

آیا ضخامت ورق های ساندویچ پانل نیز مهم است؟

موارد گفته شده در مورد ضخامت ساندویچ پانل عمدتا بر هسته درونی یا لایه عایق آن متمرکز بود. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا ضخامت لایه های بیرونی ساندویچ پانل نیز اهمیت دارد و ضخامت این لایه ها باید چه مقدار باشد؟

معمولا ضخامت لایه های بیرونی (ورق ساندویچ پانل) بر اساس اینکه از چه جنسی باشد می تواند بین 4/0 تا 6/0 میلی متر باشد. ضخامت ورق های ساندویچ پانل نیز می تواند بر خواص کلی ساندویچ پانل موثر باشد. به عنوان مثال در صورتی که ورق های ضخیم تری در ساخت به کار برده شود میزان استحکام آنها افزایش می یابد.

همچنین این ورق ها می توانند در برابر تغییرات محیطی مانند خوردگی نیز مقاومت بالاتری از خود نشان دهند.

قطر و ضخامت ساندویچ پانل ها چقدر است؟

برای به دست آوردن بهترین خاصیت ساندویچ پانل باید به موارد متعددی توجه کنیم. جنس هسته و ورق های ساندویچ پانل، کیفیت مواد مورد استفاده و غیره از جمله این موارد است.

با این وجود، همان طور که در این مقاله گفته شد تعیین ضخامت لایه های ساندویچ پانل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و با انتخاب بهترین ضخامت می توان به بهترین خواص پانل دست پیدا کرد.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

پانل سقفی شادولاین 5 گام ایتالیا

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام ایتالیا سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام نروژ

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام نروژ سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PUR آلومینیوم

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PUR آلومینیوم سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PIR گالوانیزه سقفی

ساندویچ پانل سقفی 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک

ساندویچ پانل 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 5 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 4 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 4 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام آلمان

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام آلمان سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇