ساندویچ پانل آلوزینک

ساندویچ پانل آلوزینک
آنچه در این مقاله می خوانید:

ساندویچ پانل آلوزینک یکی از انواع ساندویچ پانل‌های موجود در بازار است که با دو کاربری دیواری و سقفی طراحی و تولید می‌شوند. ورق آلوزینک یک فلز گالوانیزه نورد شده و مرکب با ترکیب ۵۵ درصد آلومینیوم، ۴۳ درصد روی و ۲ درصد سیلیکون تشکیل شده است. دلیل نام‌گذاری این نوع پانل‌ها به دلیل استفاده از همین ورق در دو طرف ساندویچ پانل است. هسته میانی پانل‌های آلوزینکی اغلب از فوم‌های پلی استایرن یا پلی‌یورتان پر شده است. از ویژگی‌های این پانل می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و آتش‌سوزی، افزایش بهره‌وری انرژی و… اشاره کرد. در ادامه همراه ما باشید تا در خصوص ساندویچ پانل آلوزینک | پانل ورق آلوزینک صحبت کنیم.

انواع پانلهای ساندویچی سقفی و دیواری آلوزینک با عایقهای میانی مختلف
مزایا مقاومت بالا در باربر ضربه و فشار، عایق حرارت و سرما، افزایش بهره وری انرژی
مشخصات فنی طول بین 2 تا 14 متر، ضخامت 4 تا 15 سانتی متر و عرض مفید بین 1 تا 1.08 متر
کاربرد سوله های صنعتی و ورزشی، مرغداری ها، کانکس ها و خانه های پیش ساخته، سالن های پرورش قارچ

معرفی ساندویچ پانل آلوزینک

انواع ساندویچ پانل آلوزینک را بر اساس جنس‌های مختلف هسته ساندویچ پانل دسته بندی می‌کنند. همان طور که می‌دانید از مواد مختلفی مانند پلی‌اورتان، پی‌وی‌سی، پشم‌شیشه و غیره می‌توان به عنوان هسته آن استفاده نمود. در ساخت این پنل نیز می‌توان از انواع این مواد عایق استفاده نمود و بر این اساس انواع ساندویچ پنل آلوزینک را تولید کرد. البته معمولاً در ساخت این محصول از پلی‌اورتان به عنوان هسته عایق استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل آلوزینک
آلوزینک از 55 درصد آلومینیوم، 43.4 درصد روی و 1.6 درصد سیلیکون ساخته می شود

۱- ساندویچ پانل آلوزینک سقفی

از ساندویچ پانل‌ها در ساخت سقف‌ها و به منظور پوشش دهی سقف استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سقفی آلوزینک را نیز می‌توان به عنوان ساندویچ پانل سقفی مورد استفاده قرار داد. البته باید توجه کنید که جنس هسته درونی آن متناسب با ساندویچ پانل‌های سقفی باشد.

دانسیته ساندویچ پانل به چه معناست؟

۲- ساندویچ پانل آلوزینک دیواری

از ورق‌های آلوزینک نیز می‌توان در ساخت ساندویچ پانل دیواری استفاده نمود. این پانل به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی می‌تواند تا سالیان سال بدون نیاز به تعمیر ساختمان شما را عایق نماید.

کاربرد ساندویچ پنل آلوزینک

همان‌طور که گفته شد، در کنار ورق آلوزینک می‌توان از مواد عایق مختلفی برای ساخت ساندویچ پانل استفاده کرد. همین جنس مختلف مواد عایق باعث می‌شود تا کاربردهای ساندویچ پانل آلوزینک کاربردهای مختلفی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال در مصارف حساس و مهم که سطح رطوبت برای ما اهمیت زیادی دارد می‌توان از ورق آلوزینک همراه با فوم پلی‌اورتان استفاده نمود.

از سایر کاربردهای ورق آلوزینک می‌توان به استفاده به عنوان پوشش سقف در سوله‌های صنعتی، مرغداری‌ها، سالن‌های پرورش قارچ و غیره اشاره نمود. در برخی از مواقع از این ورق در سازه‌های پیش‌ساخته نیز استفاده می‌شود.

 

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مزایای پانل ساندویچی آلوزینک

یکی از مشکلاتی که در رابطه با ورق ساندویچ پانل وجود دارد مسئله خوردگی است. خوردگی باعث می‌شود تا بعد از مدتی ورق‌های ساندویچ پانل از بین رفته و در نتیجه خاصیت آن به کلی از دست برود. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم ساندویچ پنل‌های آلوزینک مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی است. این پانل می‌تواند در زمان‌های طولانی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی در شرایط جوی مختلف مقاومت کند. این خاصیت مهم به دلیل وجود پوشش آلوزینکی است که در روی آن قرار دارد.

از سایر مزایای ساندویچ پانل‌های آلوزینک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوام و مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایین
 • مقاومت بالا در برابر آتش
 • افزایش بهره وری انرژی
 • امکان اعمال رنگ‌های مختلف بر آن
 • تطبیق‌پذیری بالا بر اساس طراحی و کاربرد
ساندویچ پانل گالوانیزه
مزایای ساندویچ پانل آلوزینک
ساندویچ پانل آلوزینک نسبت به خوردگی مقاوم است

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت ساندویچ پانل آلوزینک

عوامل مختلفی می‌تواند بر کیفیت ساندویچ پانل آلوزینک موثر باشد. ورق این پنل در واقع یک ورق فولادی یا آهنی است که یک لایه پوشش آلوزینک روی آن اعمال شده است؛ بنابراین اینکه پوشش مذکور به خوبی بر روی ورق اعمال شده باشد یا خیر می‌تواند به شدت روی کیفیت ورق تاثیر گذار باشد. نکته بعدی جنس عایقی است که در بین ورق‌های آلوزینک قرار گرفته است. اگر در هسته ساندویچ پانل از مواد بی‌کیفیت استفاده شده باشد می‌تواند باعث کاهش کیفیت کلی آن شود. به همین علت برای اینکه به بهترین خاصیت ساندویچ پانل‌های آلوزینک دست پیدا کنیم باید به این موارد دقت داشته باشیم.

نحوه نصب ساندویچ پانل‌های آلوزینک

برای نصب ساندویچ پانل باید کارهای مختلفی را انجام داد. در ابتدا باید زیر سازی ساندویچ پانل به خوبی انجام شود و شاسی برای نصب آن مهیا شود. زیرسازی ساندویچ پانل باید به خوبی و با دقت کافی انجام شود تا پانل ساندویچی بتواند به خوبی در محل نصب شود. نصب ساندویچ پانل آلوزینک نیز مانند سایر پنل‌ها است و تفاوتی از این جهت ندارد. برای نصب ساندویچ پانل آلوزینک لازم است تا ساندویچ پانل به شاسی و محل نصب از طریق پیچ‌ومهره متصل شود. برای درزگیری بهتر نیز می‌توان از چسب‌های پلی‌اورتان استفاده نمود.

مشخصات فنی ساندویچ پنل آلوزینک

آلوزینک ۲ تا ۶ برابر در برابر خوردگی نسبت به ورق گالوانیزه مقاوم‌تر است. دلیل این موضوع پوشش آلومینیوم و روی است که بر آن اعمال می‌شود. آلومینیوم لایه‌ای را بین سطح فولاد و اتمسفر تشکیل می‌دهد و یک لایه حفاظتی را ایجاد می‌کند. در واقع آلومینیوم با واکنش دادن با محیط تبدیل به اکسید آلومینیوم می‌شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. روی نیز می‌تواند محافظت مشابهی را با ورق گالوانیزه گرم ارائه دهد که به آن حفاظت کاتدی قربانی گفته می‌شود.

سوله تیر ورقی چیست و از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

با توجه به اینکه در ورق‌های آلوزینک از روی و آلومینیوم به صورت هم زمان استفاده می‌شود آلوزینک حفاظتی بسیار فراتر از محافظت ارائه شده توسط آلومینیوم یا روی را ایجاد می‌کند. بدین ترتیب ورق آلوزینک در برابر خوردگی محیطی، پوسیدگی و سوراخ شدن ناشی از خوردگی مقاومت بالایی دارد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل آلوزینک
آلوزینک تا دمای 315 درجه سانتیگراد را تحمل می کند و محصولی پایدار است

قیمت ساندویچ پانل آلوزینک

قیمت ساندویچ پانل آلوزینک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه از چه جنسی به عنوان ماده عایق در ساخت آن استفاده شده باشد و همچنین ضخامت ورق و ماده عایق نیز در تعیین قیمت پانل آلوزینک موثر است. نکته بعدی این است که این ورق تغییرات قیمتی زیادی دارد و به همین علت برای دانستن قیمت آن باید هنگام خرید به بررسی قیمت آن پرداخت و نمی‌توان یک قیمت مشخص و ثابت را برای آن تعیین نمود.

کاربرد ساندویچ پنل آلوزینک

از آلوزینک علاوه بر ساخت ساندویچ پانل در موارد دیگری نیز بهره می‌گیرند:

 • سقف‌سازی
 • ساخت نرده
 • روکش
 • عایق
 • پوشش دیگ بخار
 • درب‌های صنعتی
 • لوازم‌خانگی مانند ماشین لباسشویی و مایکروویو
 • واحدهای HEVAC
 • در نیروگاه‌های شیمیایی و انرژی
 • صنعت پتروشیمی
 • محیط‌های دریایی
 • کانال‌های هوا
 • دودکش‌ها

رنگ ورق آلوزینک

ورق‌های آلوزینک که می‌توان برای ساخت ساندویچ پانل استفاده کرد شامل رنگ‌های طبیعی و رنگ‌های پوششی می‌شود.

رنگ‌های طبیعی نقره‌ای و طلایی هستند. رنگ طبیعی ورق آلوزینک نقره‌ای است و به دلیل عدم وجود پوشش اضافی، ارزان‌ترین نوع آن نیز به شمار می‌آید. رنگ طلایی به دلیل وجود لایه نازکی از اکسید آلومینیوم روی سطح ورق ایجاد می‌شود.

رنگ‌های پوششی شامل رنگ سفید، کرم، آبی، سبز، قرمز و مشکی می‌شوند. سفید رایج‌ترین رنگ برای ورق‌های آلوزینک است و از پوشش پودری پلی‌استر بر پایه رزین اکریلیک ساخته می‌شود. رنگ سفید به دلیل انعکاس نور خورشید، می‌تواند دمای سطح ورق را تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد. انتخاب رنگ ساندویچ پانل به سلیقه کارفرما وابسته است.

ساندویچ پانل فایبرگلاس

علاوه بر رنگ‌های ذکر شده، ورق‌های آلوزینک را می‌توان با طرح‌های مختلف مانند چوب، سنگ و آجر نیز تولید کرد. ساندویچ پنل طرح سنگ یکی از نمونه‌های محبوب است که اغلب برای ساخت دیوارهای سازه استفاده می‌شود.

خرید ساندویچ پانل آلوزینک

همان طور که گفته شد ساندویچ پنل آلوزینک یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید به شمار می رود. برای خرید پانل آلوزینک باید به چند نکته توجه داشته باشید. اولین نکته این است که آیا این نوع ساندویچ پانل برای کاربردی که شما قصد استفاده از آن را دارید مناسب است یا خیر. دوم اینکه پانل‌های آلوزینک از لحاظ قیمتی نسبت به سایر آن گران‌تر است. جهت استعلام قیمت و خرید انواع پانل آلوزینک از آریا پانل می‌توانید با شماره 05136228800 در ارتباط باشید.

ساندویچ پانل آلوزینک | پانل ورق آلوزینک

ساندویچ پانل آلوزینک علی رغم تمام مزایایی که دارد محدودیت‌هایی نیز دارد. به‌عنوان‌مثال این ماده با بعضی از مواد مانند مس یا سرب ناسازگار است و این مواد می‌تواند باعث خوردگی شدید آن شود. همچنین توصیه می‌شود در محیط‌های با رطوبت بسیار شدید؛ مانند سواحل نیز از این ورق‌ها استفاده نشود. همچنین ورق آلوزینک در صورت تماس با فضولات حیوانی می‌تواند باعث تولید گاز آمونیاک شود.

سوال‌های متداول

مزایای استفاده از ساندویچ پانل آلوزینک چیست؟

نصب سریع و آسان، وزن کم، عایق حرارتی و صوتی و مقاومت بالا از مزایای این ساندویچ پانل هستند.

پانل آلوزینک در چه بخش‌هایی کاربرد دارند؟

در ساخت سوله، کارخانه، سردخانه، ویلا، مسکن و فضاهای ورزشی می‌توان از این نوع ساندویچ پانل استفاده کرد.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇