نصب ساندویچ پانل

در صورتی که می‌خواهید آسانی و راحتی نصب مصالح شامل حالتان شود، باید از سازه‌های مدرن به جای مصالح سنگین و قدیمی استفاده کنید. نصب ساندویچ پانل با سرعت بالایی انجام می‌شود. البته دقت در انتخاب نصاب ماهر نکته بسیار مهمی است تا بتوانید از آسیب رساندن به پانل‌ها جلوگیری کنید. آریا پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل با نصب دقیق و اصولی این پانل‌ها باعث زیبایی ظاهری سازه ساختمانی شما می‌شود.

3 نوع ساندویچ پانل از نظر نصب

ساندویچ پانل‌ها از نظر نحوه نصب به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

  • ساندویچ پانل پیچ مخفی: در ساندویچ پانل پیچ مخفی هر پانل به محل مورد نظر نصب شده و پانل بعدی را به طوری که با آن اورلب داشته باشد، قرار می‌دهند. در صورتی که می‌خواهید زیبایی سازه ساختمانی خود را افزایش دهید، باید از این پانل‌ها استفاده کنید.
  • ساندویچ پانل قفل دار: در این ساندویچ پانل در قسمت اتصال بلوک‌ها با استفاده از یک سری زبانه، پانل‌ها را به هم وصل می‌کنند. از این پانل در ساخت سردخانه استفاده می‌شود.
  • ساندویچ پانل نرومادگی: هنگام نصب ساندویچ پانل، در قسمت اتصال زاویه‌هایی دارند که پس از وصل، یکپارچه شده و با استفاده از پیچ، روی سقف یا دیوار نصب می‌شوند. اگر می‎خواهید سازه خود را در برابر رطوبت عایق کنید، این نوع پانل توانایی بالایی در این موضوع دارد.

هنگام نصب، مجری ساندویچ پانل از ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه رولی استفاده می‌کند. ضخامت ورق آلوزینک بین 5/0 تا 7/0 میلی‌متر است که از آن‌ها بیش‌تر برای پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌کنند.
ضخامت پانل‌ها در نحوه نصب آن‌ها تاثیر زیادی دارد و به طور کلی از پانل‌هایی با ضخامت 3 الی 15 سانتی‌متر برای نوع دیواری استفاده می‌کنند و پانل‌هایی با ضخامت 2 تا 10 سانتی‌متر برای نصب پنل سقفی قابل استفاده است.

آموزش گام به گام نصب ساندویچ پانل سقفی

  1. بسته بندی پانل‌های سقفی: ساندویچ پانل سقفی را با توجه به مشخصاتی مانند نوع پانل، ضخامت پانل، طول و عرض، وزن کلی، کاربرد و نوع استفاده و دستورالعمل حمل بسته بندی می‌کنند. در هر بسته بین پانل‌ها ورق پلی استایرن قرار می‌دهند که در برابر آسیب محافظت شوند.
  2. حمل و نقل پانل‌ها: نکته بعدی که در نصب ساندویچ پانل حائز اهمیت دارد، حمل آن‌هاست. پانل‌ها را روی سکوی کامیون بارگیری و سپس بسته‌های پانل با ارتفاع مناسب، در دو، سه یا چهار سطح چیده می‌شوند و با استفاده از یک تسمه نایلونی محکم شده تا سالم به مقصد برسند.
  3. انبار ساندویچ پانل در محل پروژه ساختمانی: انبار کردن ساندویچ پانل‌ها یک امر حساس محسوب می‌شود. در طی این اقدام ممکن است پانل‌ها آسیب ببینند. استفاده از لیفتراک مناسب برای تخلیه پانل‌ها از این آسیب جلوگیری می‌کند. پس از بارگیری، آن‌ها را در زمین صاف قرار داده و در مکان محافظت شده نگهداری کنید.

اولین مرحله نحوه اجرای سقف ساندویچ پانل

در این مرحله جهت نصب ساندویچ پانل و راه‌اندازی باید ایمنی را در نظر بگیرید. ابتدا تطابق پرلین‌ها با پروژه را بررسی کنید. پس از آن طول دهانه، عرض فلنج پرلین را نگاه کرده که تغییر شکل نداده باشند. همچنین بررسی تطابق اقدامات ایمنی با مقررات امروزی بسیار حائز اهمیت است.

توجه به خطوط برق، استفاده نصاب از دستکش استاندارد و کفش‌هایی با کفی نرم برای جلوگیری از آسیب به پانل‌ها اهمیت زیادی دارد. زمانی که می‌خواهید پانل‌ها را با جرثقیل حمل کنید، آن‌ها را با یک طناب محکم ببندید تا نصاب ساندویچ پنل بتواند محصولات را به راحتی چرخ دهد. ساختار پشتیبان یا همان پرلین در برابر لغزش باد از پانل‌ها محافظت می‌کند.

دومین مرحله نصب ساندویچ پانل سقفی

طریقه نصب پانل سقفی به این‌گونه است که پس از قرارگیری آن‌ها در محل نصبشان، باید از محافظ پلی اتیلن در قسمت داخلی فیلمبرداری شود. همچنین در قسمت خارجی فیلم‌برداری از محافظ، در امتداد لبه‌های پانل‌ها و مفصل اهمیت دارد. ابتدا قبل از نصب ساندویچ پانل، محل نصب ناودانی را مشخص کنید. سپس از اولین پانل را قرار داده و آن را در محل، با کمک پیچ و واشر متصل کنید.

از تراز شدن پانل مطمئن شوید. پانل دوم را به طوری که با اولی همپوشانی داشته باشد، قرار دهید. به این نکته توجه کنید که عنصر ثابت باید عمود روی آن قرار بگیرد در این صورت فشار یکنواختی روی پانل‌ها پخش می‌شود. در آخرین مرحله نوبت نصب نوارها است. طول همپوشانی باید بین 100 تا 300 میلی‌متر باشد.

دو روش اجرای ساندویچ پانل دیواری

اجرای این پانل با دو روش انجام می‌گیرد که کاربرد متفاوتی دارند.

اجرای ساندویچ پانل دیواری با روش معمولی

در این روش ابتدای کار نصاب باید با توجه به ابعاد مورد نظر، پروفیل کشی یا زیرسازی را انجام دهد و با استفاده از جوشکاری اتصال پروفیل‌ها و نبشی‌ها به پایان می‌رسد. سپس در مرحله بعدی نصب ساندویچ پانل، جایگذاری ساندویچ پانل‌ها و بستن پیچ‌ها انجام می‌شود. با توجه به نقشه نمای کلی ساختمان در صورت استفاده از پنجره در ساندویچ پانل دیواری با دستگاه برش پانل، برش مناسب توسط نصاب ایجاد می‌شود و بعد از آن پانل‌ها در مکان مورد نظرتان نصب می‌شوند. با در نظر گرفتن قطر ساندویچ پانل، پیچ‌های سرمته‌دار در هر متر مربع چهار تا از آن‌ها به ساندویچ پانل دیواری و پروفیل متصل می‌شوند. البته می‌توانید در هر متر مربع از سه پیچ استفاده کنید.

روش نصب ساندویچ پانل دیواری با پیچ مخفی

این روش برای سازه‌های مستحکم بسیار کاربرد دارد. اجرای ساندویچ پانل دیواری به این‌گونه انجام می‌شود که باید در محل اتمام نصب پانل اول و شروع نصب پانل بعدی یک ستون قرار بگیرد که بتوانید پانل را به ستون پیچ کنید همین عامل سبب مقاومت سازه شما می‌شود. در این صورت باید از قبل ابعاد ساندویچ پانل را محاسبه کرده تا بتوانید پانل‌ها را به راحتی به ستون متصل کنید. عرض پانل دیواری معمولا بین 95 تا 112 سانتی‌متر بوده که هر کارخانه ساندویچ پانل آن‌ها را با عرض متفاوتی تولید می‌کنند. پس از نصب ساندویچ پانل و اتمام کار می‌توانید مرحله بعدی که شامل تمیز کاری و زیباسازی است را انجام دهید. برای این‌کار باید از تیزه یا فلاشینگ استفاده کنید. به کار بردن تیزه و فلاشینگ در زیباسازی نقش مهمی ایفا می‌کند.

اجرای سقف با 3d پانل غیر باربر

نکاتی در خصوص نصب این سازه قابل توجه است.

۱- رسم خطوط محیطی

برای نصب پانل غیر باربر ابتدا باید خطوط محیطی صفحه تراز را روی جایگذاری میلگردهای انتظار، روی اسکلت بتنی و همچنین فلزی رسم کنید. برای این‌کار می‌توانید از شاقول لیزری و دستی استفاده کنید که سرعت شاقول لیزری بالاتر است.

۲- نصب میلگردهای انتظار

پس از رسم خطوط تراز، نوبت به نصب میلگردهای انتظار می‌رسد. اگه از اسکلت فلزی استفاده می‌کنید، باید میلگردها را به آن‌ها جوش دهید. در صورت استفاده از میلگرد بتنی، بعد از سوراخ کردن آن‌ها، با استفاده رول بولت میلگرد داخل سوراخ کارگزاری کنید.

۳- فریم کشی دور بازشوها

در این مرحله از نصب ساندویچ پانل، استفاده از پروفیل بندی توسط دور بازشوها قبل از نصب، سرعت اجرا را بالاتر می‌برد.

۴- اتصال پانل به میلگرد

در این مرحله بهتر است که لایه بیرونی شبکه پانل با مفتول آرماتوربندی به میلگردها متصل شوند تا بتن پاششی کاملا میلگرد رو کاور کند. در صورت عدم رعایت این موضوع، اتصال به درستی برقرار نمی‌شود.

۵- نصب مش اتصال

پس از طی کردن تمامی مراحل، می‌بایست مش اتصال همپوشان را در هر دو طرف پانل نصب کنید.

۶- جایگذاری تاسیسات الکتریکی درون کار

این عمل باید قبل از بتن پاشی انجام شده تا از تشکیل خطوط جلوگیری شود. جایگذاری این تاسیسات در نصب تری دی پانل بسیار ساده و سریع‌تر از سیستم آجری و بلوکی انجام می‌شود.

تاثیر نصب ساندویچ پانل در ظرافت سازه‌ های ساختمانی

به طور کلی ساندویچ پانل‌ها به دلیل سبک بودنشان نصب راحتی دارند. از لحاظ نصب، ساندویچ پانل‌ها به سه دسته پیچ مخفی، قفل‌دار و نرومادگی تقسیم می‌شوند. توجه به ضخامت و ابعاد آن‌ها تاثیر مستقیمی روی نصب ساندویچ پانل دارد. نصب پانل دیواری و سقفی با هم متفاوت است و بسیاری از شرکت‌های مطرح در این زمینه، علاوه بر تولید پانل‌ها توسط نصاب ساندویچ پنل، اجرای آن‌ها را برایتان اصولی و صحیح انجام می‌دهند.

مقالات مرتبط

محصولات آریا پانل

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *