آشنایی با فلاشینگ ساندویچ پانل

فلاشینگ ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

فلاشینگ ساندویچ پانل یک نوار فلزی است که در قسمت‌ اتصال‌های پانل‌ها استفاده می‌شود. این عایق که به آن گاتر ورق فلزی هم می‌گویند، هم خاصیت عایق بودن پانل‌ها را افزایش می‌دهد و هم ظاهر آنها را زیباتر می‌سازد.

جنس این ورق‌های فلزی از گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم است. ضخامت آنها نیز به طور معمول از 0.4 میلی‌متر شروع می‌شود. این ورق‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. هر مدل برای پوشش دادن قسمت مشخصی از اتصالات پانل‌ها استفاده می‌شود.

در این راهنما از آریا پانل با کاربرد فلاشینگ ساندویچ پانل و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع نما، آب‌‌رو، نبشی، U، تیزه یا تاج، سه‌پله یا Z
ضخامت ورق ها 0.4 میلی‌متر به بالا
مزایا و کاربری پوشش درز پانل ها و اتصالات، زیبایی سازه، جلوگیری از تجمع آب و…
جنس ورق ها فولادی، گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم

همه چیز درباره فلاشینگ ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها به خودی خود عایق‌های قدرتمندی هستند. اما گاهی بین پانل‌ها فضاهایی جزئی وجود دارد که می‌توانند محل مناسبی برای نفوذ گرد و خاک و حشرات باشند. اینجا است که فلاشینگ ساندویچ پانل برای پر کردن این منافذ به کار می‌آید.

جنس این ورق‌ها فولادی، گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم است. درست مثل موادی که در ورق‌های دو طرف ساندویچ پانل‌ استفاده می‌شوند. برای آشنایی بیشتر مقاله ورق ساندویچ پانل را مطالعه کنید.

اما رسالت این ورق‌ها فقط جلوگیری از نفوذ ذرات و اشیای اضافه نیست! گاهی ساندویچ پانل‌ها به گونه‌ای نصب می‌شوند که در نهایت بعضی قسمت‌ها، زیرسازی آنها نمایان است. این امر ظاهر زیبای ساندویچ پانل‌ها را کمی دچار مشکل می‌کند. اما فلاشینگ‌ها مثل یک روکش روی این قسمت‌ها را می‌پوشانند و ظاهر سازه را جذاب‌تر می‌کنند.

پروفیل ساندویچ پانل

فلاشینگ یا گاتر ورق فلزی می‌توانند در محل اتصال هر دو نوع پانل‌های دیواری و سقفی استفاده شوند. اما یکی از مهم‌ترین اهداف آنها کاهش نفوذپذیری سقف سازه است.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

انواع فلاشینگ

فلاشینگ‌ها از نظر شکل ظاهری و محلی که استفاده می‌شوند، در انواع زیر موجود هستند:

  • فلاشینگ نما
  • فلاشینگ آب‌‌رو
  • فلاشینگ نبشی
  • فلاشینگ U
  • فلاشینگ تیزه یا تاج
  • فلاشینگ سه‌پله یا Z

در ادامه با انواع گاترهای فلزی ساندویچ پانل‌ بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربرد فلاشینگ ساندویچ پانل
فلاشینگ فلزی است که علاوه بر مقابله با گرد و غبار به زیبایی سازه نیز کمک می کند

1- فلاشینگ نما

این ورق بیشتر بر زیباسازی ظاهر بنا تمرکز دارد. از فلاشینگ نما بیشتر برای پنهان کردن زیربنای سازه‌های سقفی و شیروانی استفاده می‌شود. این نوع فلاشینگ معمولاً از ورق گالوانیزه ساده و رنگی، ورق‌های روغنی و ورق سیاه ساخته می‌شود. ضخامت آن نیز می‌تواند بسته به نوع سازه متفاوت باشد.

2- فلاشینگ آب‌رو

یکی از مسائلی که باید در ساخت ساندویچ پانل‌ها مد نظر قرار بگیرد، تعیین مسیر حرکت آب است. در واقع پانل‌ها باید به گونه‌ای قرار بگیرند که آب از یک مسیر خاص حرکت کند و جاری شود. به این منظور آبرو ساندویچ پانل تعبیه می‌شوند.

فلاشینگ آب‌رو نیز برای پنهان کردن آب‌بندی سازه‌ها استفاده می‌شود و به بهره‌وری آب‌روها کمک می‌کند. طبیعی است که از این ورق بیشتر در سازه‌هایی استفاده می‌شود که در معرض باران بیشتری هستند.

3- فلاشینگ نبشی

این گاترها به شکل L انگلیسی و با زاویه 90 درجه ساخته می‌شوند. از این ورق‌ها بیشتر در قسمت‌‎هایی استفاده می‌شود که دیوارها به هم می‌رسند و گوشه‌ها را می‌سازند. در واقع از این فلاشینگ برای پوشش دادن اتصالات سقف به دیوار به صورت افقی استفاده می‌شود. این ورق‌ها یا از داخل کار می‌شوند یا از خارج. در ضمن این محصولات در دو نوع داخل‌رنگی و بیرون‌رنگی قابل تولید هستند.

ساندویچ پانل بتنی

4- فلاشینگ U

از این فلاشینگ ساندویچ پانل هم در پانل‌های سقفی استفاده می‌شود و هم در ساندویچ پانل دیواری. شکل این گاتر شبیه به حرف U انگلیسی با زاویه 90 درجه است. لبه‌های این فلاشینگ کاملاً صاف و بدون خمیدگی است.

هدف این فلاشینگ پوشاندن دورتادور پانل‌های سقفی و حاشیه‌های پانل‌های دیواری است. به دلیل ظاهر آن نیز وقتی روی پانل‌ها قرار می‌گیرد، شکل زیبایی به آنها می‌دهد. این فلاشینگ در حالت پیش‌فرض سفید رنگ است. اما می‌تواند بسته به سفارش مشتری در رنگ‌های دیگر هم تولید شود.

5- فلاشینگ تیزه یا تاج

این نوع گاتر در سقف‌هایی استفاده می‌شود که در دو طرف دارای شیب هستند. از این ورق می‌توان در قسمت‌های شکستگی سوله یا بخش‌های خطرناک آن استفاده کرد.

فلاشینگ تیز یا تاج نیز ظاهر زیبایی دارد. هدف اصلی آن نیز پیوند دادن دو ساندویچ پانل دیواری در سقف‌های سوله است. به این ترتیب باعث می‌شود که سقف‌ها به صورت دوتکه اتصال پیدا کنند.

6- فلاشینگ سه‌پله یا Z

فلاشینگ سه پله در بخش جلویی ساندویچ پانل‌‎ها استفاده می‌شود. در واقع این گاتر در قسمت آبریز پانل‌ها قرار می‌گیرد. مسئولیت آن نیز عایق کردن قسمت‌هایی خاص در برابر نور خورشید، خوردگی و… است. از طرفی ظاهر سازه را نیز در این بخش‌ها زیباتر می‌کند.

این نوع گاتر در پانل‌های دیواری هم استفاده می‌شود. به طوری که روی بخش پایینی آنها (که روی زمین هستند) قرار می‌گیرد. به این ترتیب مقاومت سازه را در برابر پوسیدگی بیشتر می‌کند. از طرف دیگر وقتی بارندگی باعث جمع شدن آب داخل سازه می‌شود، این فلاشینگ آب را به بیرون هدایت می‌کند.

تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل
انواع فلاشینگ های ساندویچ پانل
فلاشینگ ساندویچ پانل با توجه به محل نصب حالت های مختلفی دارد.

قیمت فلاشینگ ساندویچ پانل

برای تعیین و برآورد قیمت فلاشینگ باید عواملی را مد نظر قرار دهید. این عوامل شامل نوع ورق، ضخامت ورق، رنگ، پیچیدگی ساخت و کمیت است. خرید فلاشینگ اغلب به صورت عمده شامل تخفیف می‌شود و هزینه کمتری به همراه خواهد داشت.

در کنار عوامل گفته شده، باید شرایط بازار را نیز بررسی کرد. نوسانات قیمت مواد اولیه و تقاضا و عرضه بر قیمت فلاشینگ تاثیر گذار است.

روکش فلاشینگ ساندویچ پانل

روکش فلاشینگ، لایه‌ای است که روی سطح فلاشینگ اعمال می‌شود تا به آن خواص اضافی مانند زیبایی، دوام و مقاومت در برابر خوردگی ببخشد. روکش‌های مختلفی برای فلاشینگ ساندویچ پانل در دسترس هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

انواع رایج روکش فلاشینگ:

PVDF (پلی وینیلیدن فلوئورید):این روکش بسیار بادوام و مقاوم در برابر اشعه UV، مواد شیمیایی و خراش است. برای کاربردهای خارجی که نیاز به ماندگاری بالایی دارند، مانند نمای ساختمان، ایدئال است. PVDF در طیف وسیعی از رنگ‌ها موجود است.

پلی‌اتیلن: این روکش ارزان‌تر از PVDF است و همچنان مقاومت خوبی در برابر اشعه UV و مواد شیمیایی دارد. انتخابی محبوب برای کاربردهای داخلی یا خارجی با بودجه محدودتر است. پلی‌اتیلن در رنگ‌های مختلف موجود است.

پوشش‌های پودری: این نوع روکش با پاشش پودر رنگ بر روی سطح فلاشینگ و سپس پخت آن در کوره ایجاد می‌شود. پوشش‌های پودری می‌توانند طیف وسیعی از رنگ‌ها و جلوه‌ها را ارائه دهند و بسیار بادوام هستند.

رنگ الکیدی: این نوع روکش ارزان‌ترین گزینه است، اما به اندازه سایر روکش‌ها بادوام نیست. برای کاربردهای داخلی با بودجه کم مناسب است. رنگ الکیدی در رنگ‌های مختلف موجود است.

هسته ساندویچ پانل

چرا باید از فلاشینگ ساندویچ پانل در سقف و نما استفاده شود؟

در بحث ساندویچ پانل سقفی، بیشترین کاربرد گاترهای فلزی هدایت آب است. با این ترفند آب به جای این که از قسمت‌های آسیب‌پذیر وارد سازه شود، از یک مسیر خاص هدایت و از سازه دور می‌شود.

اگر از فلاشینگ‌ها در قسمت‌های مختلف سازه (مانند دیوار و دودکش) استفاده شود، دوام پشت‌بام بیشتر شده و عمر آن بالا می‌رود. این امر در مورد کل سازه نیز صدق می‌کند. پوشاندن درزها با این ورق‌ها عمر سازه را بالا می‌برد و میزان تأثیر عوامل محیطی را روی آنها کم می‌کند.

همان‌طور که دیدیم، گاترهای فلزی در جنس‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. در واقع این ورق‌ها بنا به نیاز هر سازه و بسته به سفارش مشتری تولید می‌شوند. بنابراین قیمت آنها نیز کاملاً متغیر است.

سؤالات متداول

ضخامت فلاشینگ ساندویچ پانل چه قدر است؟

ضخامت این ورق‌ها معمولاً از 0.4 میلی‌متر به بالا است.

مزایای گاتر فلزی ساندویچ پانل چیست؟

این فلاشینگ‌ها درزهای اتصالات ساندویچ پانل را می‌پوشانند. از این رو مقاومت پانل‌ها را در برابر گرد و خاک و رطوبت بیشتر می‌کنند. ظاهر آنها را نیز زیباتر می‌سازند.

آیا فلاشینگ‌های ساندویچ پانل می‌توانند سفارشی تولید شوند؟

بله، در مجموعه آریا پانل این محصولات کاملاً سفارشی تولید می‌شوند. از نوع این ورق‌ها گرفته تا جنس و ضخامتشان، همه چیز طبق نیازهای پروژه طراحی و تولید می‌شوند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇