فلاشینگ ساندویچ پانل

فلاشینگ ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

فلاشینگ ساندویچ پانل یک نوار فلزی است که در قسمت‌ اتصال‌های پانل‌ها استفاده می‌شود. این عایق که به آن گاتر ورق فلزی هم می‌گویند، هم خاصیت عایق بودن پانل‌ها را افزایش می‌دهد و هم ظاهر آنها را زیباتر می‌سازد.

جنس این ورق‌های فلزی از گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم است. ضخامت آنها نیز به طور معمول از 0.4 میلی‌متر شروع می‌شود. این ورق‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. هر مدل برای پوشش دادن قسمت مشخصی از اتصالات پانل‌ها استفاده می‌شود.

در این راهنما از آریا پانل با کاربرد فلاشینگ ساندویچ پانل و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

انواع نما، آب‌‌رو، نبشی، U، تیزه یا تاج، سه‌پله یا Z
ضخامت ورق ها 0.4 میلی‌متر به بالا
مزایا و کاربری پوشش درز پانل ها و اتصالات، زیبایی سازه، جلوگیری از تجمع آب و …
جنس ورق ها فولادی، گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم

فلاشینگ ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها به خودی خود عایق‌های قدرتمندی هستند. اما گاهی بین پانل‌ها فضاهایی جزئی وجود دارد که می‌توانند محل مناسبی برای نفوذ گرد و خاک و حشرات باشند. اینجا است که فلاشینگ ساندویچ پانل برای پر کردن این منافذ به کار می‌آید.

جنس این ورق‌ها فولادی، گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم است. درست مثل موادی که در ورق‌های دو طرف ساندویچ پانل‌ استفاده می‌شوند.

اما رسالت این ورق‌ها فقط جلوگیری از نفوذ ذرات و اشیای اضافه نیست! گاهی ساندویچ پانل‌ها به گونه‌ای نصب می‌شوند که در نهایت بعضی قسمت‌ها، زیرسازی آنها نمایان است. این امر ظاهر زیبای ساندویچ پانل‌ها را کمی دچار مشکل می‌کند. اما فلاشینگ‌ها مثل یک روکش روی این قسمت‌ها را می‌پوشانند و ظاهر سازه را جذاب‌تر می‌کنند.

فلاشینگ یا گاتر ورق فلزی می‌توانند در محل اتصال هر دو نوع پانل‌های دیواری و سقفی استفاده شوند. اما یکی از مهم‌ترین اهداف آنها کاهش نفوذپذیری سقف سازه است.

انواع فلاشینگ ساندویچ پانل

فلاشینگ‌ها از نظر شکل ظاهری و محلی که استفاده می‌شوند، در انواع زیر موجود هستند:

  • فلاشینگ نما
  • فلاشینگ آب‌‌رو
  • فلاشینگ نبشی
  • فلاشینگ U
  • فلاشینگ تیزه یا تاج
  • فلاشینگ سه‌پله یا Z

در ادامه با انواع گاترهای فلزی ساندویچ پانل‌ بیشتر آشنا می‌شویم.

1- فلاشینگ نما

این ورق بیشتر بر زیباسازی ظاهر بنا تمرکز دارد. از فلاشینگ نما بیشتر برای پنهان کردن زیربنای سازه‌های سقفی و شیروانی استفاده می‌شود. این نوع فلاشینگ معمولاً از ورق گالوانیزه ساده و رنگی، ورق‌های روغنی و ورق سیاه ساخته می‌شود. ضخامت آن نیز می‌تواند بسته به نوع سازه متفاوت باشد.

2- فلاشینگ آب‌رو

یکی از مسائلی که باید در ساخت ساندویچ پانل‌ها مد نظر قرار بگیرد، تعیین مسیر حرکت آب است. در واقع پانل‌ها باید به گونه‌ای قرار بگیرند که آب از یک مسیر خاص حرکت کند و جاری شود. به این منظور آبرو ساندویچ پانل تعبیه می‌شوند.

فلاشینگ آب‌رو نیز برای پنهان کردن آب‌بندی سازه‌ها استفاده می‌شود و به بهره‌وری آب‌روها کمک می‌کند. طبیعی است که از این ورق بیشتر در سازه‌هایی استفاده می‌شود که در معرض باران بیشتری هستند.

3- فلاشینگ نبشی

این گاترها به شکل L انگلیسی و با زاویه 90 درجه ساخته می‌شوند. از این ورق‌ها بیشتر در قسمت‌‎هایی استفاده می‌شود که دیوارها به هم می‌رسند و گوشه‌ها را می‌سازند. در واقع از این فلاشینگ برای پوشش دادن اتصالات سقف به دیوار به صورت افقی استفاده می‌شود. این ورق‌ها یا از داخل کار می‌شوند یا از خارج. در ضمن این محصولات در دو نوع داخل‌رنگی و بیرون‌رنگی قابل تولید هستند.

4- فلاشینگ U

از این فلاشینگ ساندویچ پانل هم در پانل‌های سقفی استفاده می‌شود و هم در ساندویچ پانل دیواری. شکل این گاتر شبیه به حرف U انگلیسی با زاویه 90 درجه است. لبه‌های این فلاشینگ کاملاً صاف و بدون خمیدگی است.

هدف این فلاشینگ پوشاندن دورتادور پانل‌های سقفی و حاشیه‌های پانل‌های دیواری است. به دلیل ظاهر آن نیز وقتی روی پانل‌ها قرار می‌گیرد، شکل زیبایی به آنها می‌دهد. این فلاشینگ در حالت پیش‌فرض سفید رنگ است. اما می‌تواند بسته به سفارش مشتری در رنگ‌های دیگر هم تولید شود.

5- فلاشینگ تیزه یا تاج

این نوع گاتر در سقف‌هایی استفاده می‌شود که در دو طرف دارای شیب هستند. از این ورق می‌توان در قسمت‌های شکستگی سوله یا بخش‌های خطرناک آن استفاده کرد.

فلاشینگ تیز یا تاج نیز ظاهر زیبایی دارد. هدف اصلی آن نیز پیوند دادن دو ساندویچ پانل دیواری در سقف‌های سوله است. به این ترتیب باعث می‌شود که سقف‌ها به صورت دوتکه اتصال پیدا کنند.

6- فلاشینگ سه‌پله یا Z

فلاشینگ سه پله در بخش جلویی ساندویچ پانل‌‎ها استفاده می‌شود. در واقع این گاتر در قسمت آبریز پانل‌ها قرار می‌گیرد. مسئولیت آن نیز عایق کردن قسمت‌هایی خاص در برابر نور خورشید، خوردگی و… است. از طرفی ظاهر سازه را نیز در این بخش‌ها زیباتر می‌کند.

این نوع گاتر در پانل‌های دیواری هم استفاده می‌شود. به طوری که روی بخش پایینی آنها (که روی زمین هستند) قرار می‌گیرد. به این ترتیب مقاومت سازه را در برابر پوسیدگی بیشتر می‌کند. از طرف دیگر وقتی بارندگی باعث جمع شدن آب داخل سازه می‌شود، این فلاشینگ آب را به بیرون هدایت می‌کند.

چرا باید از فلاشینگ ساندویچ پانل در سقف و نما استفاده شود؟

در بحث ساندویچ پانل سقفی، بیشترین کاربرد گاترهای فلزی هدایت آب است. با این ترفند آب به جای این که از قسمت‌های آسیب‌پذیر وارد سازه شود، از یک مسیر خاص هدایت و از سازه دور می‌شود.

اگر از فلاشینگ‌ها در قسمت‌های مختلف سازه (مانند دیوار و دودکش) استفاده شود، دوام پشت‌بام بیشتر شده و عمر آن بالا می‌رود. این امر در مورد کل سازه نیز صدق می‌کند. پوشاندن درزها با این ورق‌ها عمر سازه را بالا می‌برد و میزان تأثیر عوامل محیطی را روی آنها کم می‌کند.

قیمت فلاشینگ ساندویچ پانل

همان‌طور که دیدیم، گاترهای فلزی در جنس‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. در واقع این ورق‌ها بنا به نیاز هر سازه و بسته به سفارش مشتری تولید می‌شوند. بنابراین قیمت آنها نیز کاملاً متغیر است.

آریا پانل تولیدکننده انواع ساندویچ پانل و همچنین محصولاتی مانند فلاشینگ برای این پانل‌‎‌ها است. کوشش این برند همواره بر ارائه بهترین کیفیت با نازل‌ترین قیمت‌ها است. برای استعلام قیمت‌ها یا ثبت سفارش کافی است با شماره 05136228800 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

ضخامت فلاشینگ ساندویچ پانل چه قدر است؟

ضخامت این ورق‌ها معمولاً از 0.4 میلی‌متر به بالا است.

مزایای گاتر فلزی ساندویچ پانل چیست؟

این فلاشینگ‌ها درزهای اتصالات ساندویچ پانل را می‌پوشانند. از این رو مقاومت پانل‌ها را در برابر گرد و خاک و رطوبت بیشتر می‌کنند. ظاهر آنها را نیز زیباتر می‌سازند.

آیا فلاشینگ‌های ساندویچ پانل می‌توانند سفارشی تولید شوند؟

بله، در مجموعه آریا پانل این محصولات کاملاً سفارشی تولید می‌شوند. از نوع این ورق‌ها گرفته تا جنس و ضخامتشان، همه چیز طبق نیازهای پروژه طراحی و تولید می‌شوند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

پانل سقفی شادولاین 5 گام ایتالیا

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام ایتالیا سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام نروژ

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام نروژ سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PUR آلومینیوم

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PUR آلومینیوم سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PIR گالوانیزه سقفی

ساندویچ پانل سقفی 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک

ساندویچ پانل 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 5 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 4 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 4 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام آلمان

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام آلمان سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇