رال رنگ ساندویچ پانل

رنگ ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

رنگ ساندویچ پانل یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید. انتخاب رنگ ساندویچ پانل مانند انتخاب رنگ ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که انتخاب رنگ اشتباهی داشته باشید می‌تواند دکور ساختمان شما را دچار مشکل کند. فرض کنید می‌خواهید یک سازه عایق دمایی مانند یخچال را با استفاده از ساندویچ پانل تولید کنید. در صورتی که از یک رنگ تیره برای ساخت ساندویچ پانل خود استفاده کنید باعث می‌شود تا دما بالاتر رفته و هزینه‌های بیشتری را برای کاهش دما متحمل شوید.

انواع 12 طیف اصلی از رنگ های روشن تا رنگ های تیره
مزایا مقاومت بالا در برابر ضربه و خوردگی، مقاومت در برابر سایش و صدمات مکانیکی

آشنایی با انواع رنگ های ساندویچ پانل

استفاده از ساندویچ پانل‌های رنگی باعث زیباتر شدن ساختمان می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های تولید کننده ساندویچ پانل سعی می‌کنند تا انواع ورق‌های مختلفی که در ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شود را در رنگ‌های مختلف تولید کنند. رنگ‌های پرتقالی، سفید یخچالی، نارنجی، قرمز، قهوه ای، بنفش، نقره ای و غیره از جمله پر مصرف ترین رنگ‌های ساندویچ پانل به شمار می‌رود.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مزایای استفاده از ورق های رنگی در ساندویچ پانل

علاوه بر زیبایی، استفاده از ورق‌های رنگی در ساندویچ پانل مزایای زیادی دارد. ورق‌های ساندویچ پانل رنگی طول عمر بیشتری دارند. این ورق‌ها به دلیل وجود رنگ مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارند. همچنین ورق‌های رنگی مقاومت بالاتری در برابر سایش و صدمات مکانیکی دارند.

زیپ پانل چیست؟

پنل‌های رنگ تیره

ساندویچ پانل‌های تیره نسبت به ساندویچ پانل‌های رنگ روشن بیشتر در معرض انبساط قرار دارند. این انبساط می‌تواند باعث شود تا ساندویچ پانل تغییر شکل داده و شکل اولیه خود را از دست بدهد. بنابراین در طراحی، انتخاب نوع رنگ ساندویچ پانل نیز مد نظر قرار گرفته شود. حداکثر طول پانل‌های تیره رنگ 6000 میلی متر تعیین شده است.

سیستم کدگذاری رنگ ساندویچ پانل

برای رنگ ساندویچ پانل از سیستم کدگذاری رال (RAL) استفاده می‌کنند. این سیستم شامل کدهایی است که هر کدام به یک رنگ خاص اختصاص داده شده‌اند. ۲۱۱ کد رنگ رال برای ساندویچ پانل‌ها وجود دارد که شامل رنگ‌های اصلی، فرعی و طیف‌های مختلفی از آنها می‌شود.

رنگ ساندویچ پانل
رنگ های متنوعی با توجه به نوع کاربری و شرایط محیطی برای ساندویچ پانل انتخاب می شود

تاثیر رنگ بر انتقال حرارت در ساندویچ پانل فلزی

ورق ساندویچ پانل می‌تواند از جنس گالوانیزه، فولاد یا آلومینیوم ساخته شود که تمامی آنها نوعی فلز به شمار می‌آیند. رنگ رویه این فلز در مقابل با نور خورشید واکنش‌های مختلفی می‌تواند از خود نشان دهد. تحت نور خورشید، رنگ موجود می‌تواند بر دمای ورق فلزی تاثیر بگذارد. توجه به این مسئله هم برای ساندویچ پانل سقفی و هم برای ساندویچ پانل دیواری ضروری است.

فرض کنید می‌خواهید یک سردخانه با دمای داخلی -۲۰ درجه سانتی‌گراد ایجاد کنید، در حالی که دمای خارجی هوا +۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در این شرایط، اگر رنگ خارجی ساندویچ پانل عایق شما سفید خالص (Pure White 9010) باشد، دمای ورق فلزی که توسط نور خورشید گرم می‌شود به +۵۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

امّا اگر رنگ خارجی آن خاکستری ذغالی (Anthracite Grey 7016) باشد، دمای ورق فلزی که توسط نور خورشید گرم می‌شود به +۷۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

ساندویچ پانل سوله (ساخت سوله با پانل)

در حالت دوم، با انتخاب رنگ تیره، عملاً خاصیت عایق بودن ساندویچ پانل به هدر می‌رود؛ زیرا این رنگ باعث افزایش ۲۴ درجه سانتی‌گراد دمای خارجی بدنه سازه می‌شود.

برای حفظ همان دمای داخلی -۲۰ درجه سانتی‌گراد، باید افزایش دمای خارجی ورق فلزی را با افزایش ضخامت پانل جبران کرد. البته اگر دمای خارجی پایین باشد، این انتخاب ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، امّا در کشوری مانند ایران که اکثر نقاط آفتابی است، این مسئله باعث گرم شدن بیش از حد ورق‌های ساندویچ پانل خواهد شد.

کد رنگ / نام رنگ دمای خارجی دمای ورق فلزی دارای رنگ
Pure White 9010 ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۵۲ درجه سانتی‌گراد
Grey White 9002 ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۵۴ درجه سانتی‌گراد
Metallic Silver 9006 ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۵۷ درجه سانتی‌گراد
Siena Red 3009 ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۷۱ درجه سانتی‌گراد
Antrazit Grey 7016 ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۷۶ درجه سانتی‌گراد

انتخاب رنگ مناسب ساندویچ پانل

همان‌طور که در مثال بالا مشاهده کردید، انتخاب رنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ‌های موجود را می‌توان به دو دسته کلی مات و براق تقسیم کرد. رنگ‌های مات انعکاس نور کمتری دارد و در فضاهای که نور زیادی وجود دارد استفاده می‌شوند. در مثال رنگ‌های براق انعکاس بیشتری داشته و در محیط‌هایی استفاده می‌شوند که میزان نور موجود کمتر است.

کدگذاری رنگ ساندویچ پانل
برای رنگ ساندویچ پانل از سیستم کدگذاری رال (RAL) استفاده می شود.

برای انتخاب رنگ مناسب لازم است به نوع کاربری ساختمان، شرایط آب‌وهوایی و سلیقه شخصی توجه کنید. ورق‌های رنگی مرغوب دارای ضخامت ۲۵ میکرون هستند و کنترل میزان چسبندگی رنگ و تست مربوط به درجه سختی رنگ بر روی آنها انجام شده است.

آیا ساندویچ پانل برای کف هم استفاده می شود؟

در مناطق گرمسیری همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، رنگ‌های روشن گزینه بهتری خواهند بود و رنگ‌های تیره برای مناطق سردسیر مناسب‌تر هستند.

با توجه به نوع کاربری نیز می‌توان انتخاب رنگ را انجام داد به‌عنوان‌مثال:

  • رنگ سفید: برای سوله‌ها، سردخانه‌ها (ساندویچ پانل سردخانه مخصوص) و کارخانه‌ها
  • رنگ آبی: بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی
  • رنگ زرد: سالن‌های ورزشی و فست‌فودها
  • رنگ قرمز: ایستگاه‌های آتش‌نشانی و پلیس

روش‌های رنگ‌آمیز ساندویچ پانل

دو روش کلی برای رنگ‌آمیز ساندویچ پانل وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره‌ای خواهیم داشت:

۱- رنگ‌آمیزی قبل از تولید

در این حالت رنگ پیش از شروع فرایند تولید ساندویچ پانل بر روی ورق‌های فلزی خام اعمال می‌شود. در این حالت رنگ‌آمیزی ممکن است به یکی از دو روش زیر انجام شود:

  • رنگ‌آمیزی کوره‌ای: رنگ‌ها به صورت پودری استفاده می‌شوند و به صورت الکترواستاتیک بر روی ورق‌های فلزی اعمال شده و سپس در کوره پخته خواهند شد.
  • رنگ‌آمیزی غوطه‌وری: ورق‌های فلزی را در حمام رنگ فرو می‌برند تا به طور کامل پوشیده شود. برای سطوح بزرگ این روش مقرون به‌صرفه‌تر است.

۲- رنگ‌آمیزی بعد از تولید

در این روش، رنگ‌آمیزی پس از تولید ساندویچ پانل‌ها انجام می‌شود. معمولاً از رنگ‌های پایه حلال یا پایه آب برای رنگ‌آمیزی پس از تولید استفاده می‌کنند.

این روش به اندازه روش اول رایج نیست و تنها در صورتی انجام می‌شود که نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد یا ایجاد طرح‌های خاص بر روی پانل‌ها باشد.

انتخاب رنگ مناسب ساندویچ پانل
برای انتخاب رنگ به شرایط محیطی مانند شدت نور و نوع کاربری سازه توجه کنید

آزمایش مقاومت رنگ

آزمایش مقاومت رنگ بر اساس استاندارد ASTM B117 که به عنوان «آزمایش اسپری نمکی» نیز شناخته می‌شود، برای تعیین مقاومت رنگ‌ها در برابر خوردگی و تخریب ناشی از مه نمک انجام می‌شود. این آزمایش برای ارزیابی کیفیت رنگ‌های مختلف بر روی سطوح مختلف مانند فلز، پلاستیک و کامپوزیت کاربرد دارد.

ورق پلی کربنات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای انواع ورق ساندویچ پانل این تست انجام می‌شود، به خصوص ورق‌هایی که برای ساخت سازه‌های فلزی در شرایط آب و هوایی نامطلوب استفاده می‌شوند.

قیمت رنگ ساندویچ پانل

به صورت کلی رنگ ساندویچ پانل تاثیری بر قیمت آن ندارد و قیمت ساندویچ پانل‌ها بر اساس عوامل دیگری نظیر کیفیت مواد اولیه مورد استفاده، ورق‌های به کار رفته و نوع عایق مورد استفاده بستگی دارد.

سوال‌های متداول

چه نوع رنگی‌هایی برای ساندویچ پانل استفاده می‌شوند؟

رنگ‌های پودری، رنگ‌های پایه حلال و رنگ‌های پایه آب برای ساندویچ پانل قابل استفاده هستند.

مزایای رنگ‌آمیزی ساندویچ پانل چیست؟

افزایش زیبایی ظاهری، جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی، ایجاد عایق حرارتی و برودتی و افزایش طول عمر ساندویچ پانل از مزایای رنگ زدن هستند.

 

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇