زیرسازی ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

زیر سازی ساندویچ پانل یکی از مراحل مهم نصب است. انواع زیرسازی و فونداسیون موجب می‌شود سازه‌ها بر روی شاسی‌ها نصب شده محکم شده و از خرابی پانل‌ها جلوگیری کند. در ادامه همراه آریا پانل باشید تا در خصوص زیرسازی ساندویچ پانل+ نکات اجرای فونداسیون انواع پانل صحبت می‌کنیم.

مزایا افزایش عمر سازه و کیفیت اجرا
نکات نصب حمل و نقل، بررسی آب بندی، برداشتن لایه محافظ، کنترل کیفیت
انواع زیرسازی ساندویچ پانل سقفی و دیواری
هزینه زیرسازی با توجه نوع ساندویچ پانل، ابعاد پانل، شاسی کشی، مصالح به کار رفته و …

نحوه زیرسازی ساندویچ پانل به چه صورت است؟

ساندویچ پانل‌ها قبل از نصب نیاز به زیر سازی دارند که این کار توسط پروفیل‌های فولادی یا نبشی انجام می‌شود. نوع ماده مورد استفاده و میزان بار باید توسط نصاب مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله زیر سازی، آهن کشی با کمک پروفیل‌ ساندویچ پانل مختلفی که با اندازه گوناگون وجود دارند انجام شده و سپس پانل‌ها به صورت افقی و دور سازه بر روی آهن کشی پیچ می‌شوند.

زیرسازی ساندویچ پانل چیست؟

زیرسازی، چارچوب یا اسکلت حمایتی است که پانل‌ها را در محل خود نگه می‌دارد و از آنها در برابر بارهای وارده مانند وزن باد و برف محافظت خواهد کرد. این زیرسازی از اجزای مختلفی مانند تیرها، نشیمنگاه، بادبندها و اتصالات تشکیل شده است.

زیرسازی می‌تواند از نوع فلزی یا چوبی باشد. نوع فلزی از تیرها و نشیمنگاه‌های فولادی ساخته می‌شود و برای دهانه‌های بلند و بارهای سنگین مناسب است. نوع چوبی از چوب کاج، صنوبر، بلوط یا راش ساخته می‌شود و اغلب برای دهانه‌های کوتاه و بارهای سبک‌تر کاربرد دارد.

در زیر به برخی از اصلاحات پرکاربرد در رابطه با زیرسازی ساندویچ پانل اشاره‌ای خواهیم داشت:

 • Purlin: این اصطلاح برای زیرسازی استفاده می‌شود. به طور کلی به تیرهای افقی اشاره دارد که از زیر پانل‌ها عبور کرده و آنها در جای خود نگه می‌دارد.
 • Girt: از این عنوان برای تیرهای عمودی استفاده می‌کنند که به قاب سازه متصل شده‌اند.
 • Framing: این اصطلاح به چارچوب کلی زیرسازی اشاره دارد که شامل تیرها، نشیمنگاه و سایر اجزای آن می‌شود.
قطعات و لوازم جانبی ساندویچ پانل
زیرسازی ساندویچ پانل
زیرسازی ساندویچ پانل با توجه به تشخیص مهندسان صورت می گیرد

انواع روش‌های زیرسازی ساندویچ پانل

ساندویچ پانل را می‌توان با دو روش اصلی زیر سازی و نصب نمود. در روش اول مهم‌ترین بخشی که باید مد نظر داشته باشید گوشه‌ها و ناودانی‌ها هستند که برای نصب ساندویچ پانل می‌توانند؛ مانند یک قاب عمل کنند. لبه داخلی پنل‌ها به صورت نری و مادگی طراحی می‌شوند. این نحوه قرار گیری باعث ایجاد درزهای باریکی می‌شود که می‌توان آن‌ها را با درزگیر یا پلی‌اورتان پوشاند.

در روش دوم، اجرای ساندویچ پانل با کمک پیچ‌های مخفی انجام می‌شود که می‌تواند دوام سازه را افزایش دهد. در این روش یکی از ساندویچ پنل‌ها به زیر سازه پیچ می‌شود و پس از آن لبه ساندویچ پانل دیگر روی پیچ قرار گرفته و آن را مخفی می‌کند. این روش علاوه بر افزایش استحکام سازه باعث افزایش زیبایی نیز می‌شود و در ساخت ویلاهای پیش ساخته و سازه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مزایای زیرسازی ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل یکی از مراحل بسیار مهم نصب آن است. با انجام یک زیر سازی صحیح می‌توان استحکام سازه را بالا برد و زیبایی آن را نیز دو چندان کرد. چگونگی انجام زیر سازی باعث افزایش عمر سازه و کیفیت اجرا نیز می‌شود. یک زیر سازی درست، مقاومت سازه در برابر سرما و گرما را افزایش می‌دهد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می‌شود. بنابراین همان طور که مشاهده کردید زیرسازی ساندویچ پانل یکی از مراحل اساسی در نصب آن است.

 • با تحمل بارهای سنگین و شرایط آب‌وهوایی مختلف، استحکام و دوام سازه را تامین می‌کنند.
 • سرعت و سهولت نصب ساندویچ پانل را افزایش می‌دهند.
 • با قرارگیری در مکان مناسب درزبندی را راحت‌تر کرده و در نتیجه باعث بهبود راندمان انرژی می‌شوند.
ساندویچ پانل طرح سنگ
نحوه زیرسازی ساندویچ پانل
زیرسازی به وسیله وسایل و تجهیزات دقیق انجام می شود

نکات مهم برای نصب و اجرای ساندویچ پنل ها

نصب و اجرای ساندویچ پانل‌ها در ویژگی‌های آنها بسیار مهم است. در صورتی که نصب به درستی انجام نشود هر چه قدر محصول خریداری شده با کیفیت باشد باز هم نتیجه مطلوب در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکاتی که در نصب و اجرای پانل باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم کرد:

1- نکات مربوط به حمل و نقل

پانل‌ها را می‌توان به صورت دستی یا با لیفتراک تخلیه نمود. توصیه می‌شود برای تخلیه از لیفتراک‌هایی با عرض دو شاخ قابل تنظیم استفاده کنید. حداقل فاصله دو شاخه باید ۲ متر با عرض ۱۵۰ میلی‌متر باشد. هنگام تخلیه پانل‌ها نهایت دقت را به خرج دهید که به ساندویچ پانل‌ها آسیب وارد نشود.

۲– کنترل کیفیت

قبل از نصب ساندویچ پانل‌ها بررسی کنید که زیر سازی آنها را به خوبی انجام شده است و آیا سازه‌ای که پانل ساندویچی روی آن ثابت می‌شود استحکام لازم را دارد یا خیر. توجه کنید حتی کوچک‌ترین انحراف می‌تواند منجر به نشتی در اتصالات بین پانل‌ها شود.

۳– برداشتن لایه محافظ

در روی ساندویچ پانل‌های خریداری شده معمولاً یک لایه محافظ قرار دارد. توصیه می‌شود که لایه محافظ ساندویچ پانل‌ها را قبل از نصب بردارید. حذف لایه محافظ بعد از نصب پانل توصیه نمی‌شود.

۴– بررسی آب‌بندی و استحکام سازه

هنگام نصب پانل‌ها باید همواره استحکام سازه را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که پیچ‌ها و بست‌ها به خوبی سازه را نگه داشته‌اند. در مکان‌هایی از پانل که اتصال دهنده‌ای وجود ندارد؛ مانند قسمت‌های اتصال افقی بین یک پانل و پانل دیگر، برای آب‌بندی بهتر می‌توانید از چسب‌های پلی‌اورتان استفاده کنید.

آیا ساندویچ پانل برای کف هم استفاده می شود؟

زیرسازی ساندویچ پانل سقفی

برای زیر سازی ساندویچ پانل سقفی باید به ساختار سقفی که قصد نصب آن را دارید توجه نموده و فاصله تکیه‌گاه‌های اصلی را مورد بررسی قرار دهید. بعد از بررسی سقف، پانل‌های ساندویچی را می‌توانید روی پرلین‌های موجود در سقف قرار دهید و با استفاده از پیچ سر مته گالوانیزه دار به زیر ساز وصل کنید. نکته مهم در زیر سازی ساندویچ پانل سقفی این است که باید در هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی از یک پیچ استفاده کنید.

استفاده از پیچ‌های واشر دار مخصوص، توجه به فاصله قرار گرفتن پانل‌ها برای بهبود شرایط آب بندی و استفاده از فلاشینگ‌ها در محل مناسب از جمله مواردی است که می‌تواند باعث بهبود شرایط زیر سازی و نصب ساندویچ پانل سقفی شود.

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری

برای زیر سازی ساندویچ پانل دیواری از پروفیل‌هایی با ابعاد 90 در 90 یا 80 در 80 استفاده می‌شود. پروفیل‌های مذکور در ابتدا آهن کشی شده و سپس  ساندویچ پانل دیواری را به صورت افقی دور تا دور سازه بر روی آن قرار می‌دهند. پس از زیر سازی پانل دیواری، آنها را به یکدیگر متصل کرده و به ستون و پایه پیچ می‌کنند. برای زیرسازی ساندویچ پانل دیواری باید به چند نکته توجه نمود. اول اینکه شرایط هر پروژه متفاوت است و باید به ویژگی‌های محل نصب مانند شدت وزش باد در منطقه توجه کنید. همچنین فاصله بین ستون‌ها و ابعاد و نوع آن نیز باید مد نظر شما باشد.

مزایای زیرسازی ساندویچ پانل
زیرسازی با وارده بر سازه را تحمل کرده و دوام آن را تضمین می کند

فونداسیون ساندویچ پانل

فونداسیون پانل توسط مهندسان با توجه به نوع سازه و آب و هوای منطقه انتخاب می‌شوند. فونداسیون پانل‌ها را می‌توان به دو دسته اصلی سطحی و عمیق تقسیم کرد.

نوع سطحی شامل بتنی، شمعی و نواری می‌شوند. در نوع بتنی از بتن مسلح یا غیر مسلح استفاده می‌کنند و برای سازه‌های سبک تا متوسط گزینه ای مناسب خواهد بود.

ورق آلوزینک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فونداسیون شمعی از بتن، فولاد یا چوب ساخته می‌شود و در زمین‌های سست یا باتلاقی ساخته می‌شوند. این نوع فونداسیون هزینه بسیار بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد.

فونداسیون نواری نیز از بتن مسلح و غیر مسلح ساخته می‌شود و برای سازه‌هایی استفاده می‌شود که دارای دیوارهای باربر طولانی هستند.

در رابطه با فونداسیون عمیق نیز باید بگوییم که شامل فونداسیون شمع عمیق و رادیکال می‌شود.

مراحل فوانداسیون شامل موارد زیر می‌شود:

 • آماده سازی زمین
 • آرماتوربندی
 • قالب بندی
 • بتن ریزی
 • عمل آوری

هزینه زیرسازی ساندویچ پانل چقدر است؟

قیمت زیر سازی ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌عنوان مثال نوع ساندویچ پانل، متراژ، ساخت شاسی کشی یا آهن کشی، مصالح به کار رفته و… بنابراین همان طور که گفته شد نمی‌توان قیمت مشخصی برای هزینه زیر سازی ساندویچ پانل مشخص نمود و باید شرایط هر ساختمان به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. جهت استعلام قیمت و هزینه زیرسازی انواع پانل ساندویچی از  آریا پانل با شماره 05136228800 در ارتباط باشید.

زیرسازی ساندویچ پانل + نکات اجرای فونداسیون انواع پانل

ساندویچ پانل‌ها ویژگی‌های بسیار جذابی دارند که باعث گسترش استفاده از آنها شده است. با این وجود، در کنار کیفیت ساندویچ پنل و مواد مورد استفاده در آن، کیفیت نصب نیز از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است. اگر تمایل دارید تا بتوانید حداکثر بهره وری از مزایای ساندویچ پنل‌ها را داشته باشید باید در زیرسازی پانل و همچنین نصب آن نهایت دقت را به خرج بدهید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

سوال‌های متداول

چه عواملی در انتخاب نوع زیرسازی ساندویچ پانل موثر هستند؟

دهانه، بارهای وارده، نوع ساندویچ پانل، نقشه‌های طراحی و نظر مهندسان از عواملی هستند که باید مد نظر داشته باشید.

آیا زیرسازی ساندویچ پانل‌ها شامل فونداسیون نیز می‌شوند؟

به طور کلی خیر شامل نمی شوند. فودانسیون به مسائل خاک برداری و تراز زمین باز می‌گردد که بحثی جداگانه از زیرسازی است.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇