هسته ساندویچ پانل

هسته ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

هسته ساندویچ پانل مهم‌ترین بخش ساختار آن است. این محصولات از یک ساختار سه لایه تشکیل می‌شوند. هسته ساندویچ پانل نقش اصلی عایق پانل در برابر هر گونه سرما و گرما، صوت، حرارت و نفوذ حشرات و همچنین محافظت از سازه در برابر هر گونه آسیب را دارد. جنس هسته انواع پانل‌های ساندویچی غالباً از فوم‌های پلی‌یورتان، پلی‌استایرن، پشم سنگ و پشم‌شیشه است. در ادامه این مقاله از آریا پانل همراه ما باشید تا در خصوص هسته ساندویچ پانل + جنس هسته ساندویچ پانل چیست؟ صحبت کنیم.

انواع هسته فوم پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه
مزایا عایق پانل در برابر هر گونه سرما و گرما، صوت و حرارت و…
نکته خرید توجه به کاربری، شرایط دمایی و آب و هوایی منطقه و…

کاربرد هسته ساندویچ پانل چیست؟

همان طور که گفته شد هسته ساندویچ پانل نقش اساسی را در ویژگی‌های پانل ایفا می‌کند. به عنوان مثال در صورتی که بخواهیم ساندویچ پانل ما خاصیت عایق صوتی داشته باشد باید از موادی در هسته استفاده شود که این خاصیت را دارا هستند یا اینکه اگر می‌خواهیم، در مقابله با آتش سوزی از خود مقاومت نشان دهد باید از مواد ضد حریق در هسته ساندویچ پانل استفاده شود.

بنابراین همان طور که مشاهده می‌کنید کاربرد هسته ساندویچ پانل، تعیین ویژگی‌های اصلی پنل است. بدین ترتیب برای هر کاربردی که قصد داریم تا در آن از ساندویچ پانل استفاده کنیم باید از یک هسته درست بهره بگیریم.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

انواع ساندویچ پانل بر اساس جنس هسته

ساندویچ پانل‌ها را می توان با روش های مختلفی دسته بندی کرد. به عنوان مثال می توان آنها را بسته به کاربرد اینکه در سقف استفاده می شوند یا دیوار به محصولات ساندویچ پانل سقفی یا ساندویچ پانل دیواری تقسیم بندی نمود. یکی از روش های مهم تقسیم بندی پانل ها، تقسیم بندی بر اساس جنس هسته است. بر این اساس که در هسته ساندویچ پانل چه ماده ای به کار رفته است می توان آنها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی نمود که در ادامه به برخی از مشهور ترین آنها اشاره می کنیم.

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل چیست؟
هسته ساندویچ پانل
هسته ساندویچ پانل در میانه آن قرار می گیرد و به استحکام پانل کمک می کند

ساندویچ پانل پلی‌اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از مشهورترین ساندویچ پنل‌ها به شمار می‌رود. پلی‌اورتان یکی از بهترین مواد عایق شناخته شده در جهان است و به همین علت به یکی از مواد بسیار پر کاربرد در ساخت این محصولات تبدیل شده است. علاوه بر بحث مربوط به عایق بودن، پلی‌اورتان می‌تواند استحکام و مقاومت سازه را نیز افزایش دهد و از این جهت نیز می‌تواند مفید واقع شود.

ساندویچ پانل پلی‌استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن از نظر عایق صوتی و حرارتی نسبت به ساندویچ پنل‌های ساخته شده با پلی‌اورتان کمی ضعیف‌تر است. به همین علت در مکان‌هایی که نیاز است تا از ورود هوا به صورت کامل جلوگیری شود معمولاً استفاده از این نوع ساندویچ پنل توصیه نمی‌شود. ساندویچ پنل‌های پلی‌استایرن از منظر قیمتی نسبت به پلی‌یورتان مناسب‌تر بوده و وزن آنها نیز کم‌تر است. این موضوع باعث می‌شود تا جا به جایی آنها راحت‌تر شده و امکان بازیافت نیز وجود داشته باشد.

ساندویچ پانل پشم‌شیشه

پشم‌شیشه یکی از رقیب‌های جدی پلی‌اورتان در ساندویچ پانل‌ها به شمار می‌رود. پشم‌شیشه بسیار سبک است و ویژگی‌های آن نیز کاملاً می‌تواند با پلی‌اورتان رقابت کند. نکته بسیار مهم در محصولات پشم‌شیشه این است که به نسبت ویژگی‌هایی که دارد قیمت مناسبی داشته و همین موضوع سبب شده است تا به یکی از محبوب‌ترین ساندویچ پانل‌های مورد استفاده در بازار تبدیل شود. با این وجود پشم‌شیشه از لحاظ سلامتی می‌تواند مشکل ساز شود و در استفاده و نصب باید نکات ایمنی را کاملاً رعایت نمود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

همان طور که گفته شد ساندویچ پانل‌ها کاربردهای مختلفی داشته و بر همین اساس نیز از هسته‌های مختلف با جنس‌های گوناگون در ساخت آنها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل پشم سنگ یکی از موادی است که می‌تواند به عنوان یک عایق قوی در برابر سرما و گرما عمل کند. این ساندویچ پانل همچنین در برابر رطوبت نیز می‌تواند قدرت بالایی را از خود نشان دهد.

کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پشم سنگ در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت بسیار بالایی دارد و آتش نمی‌تواند آن را از بین ببرد. در واقع در صورتی که کاربردهای ضد حریق مد نظر شما باشد این محصول یک انتخاب بسیار مناسب برای شما به شمار می‌رود. از سایر ویژگی‌های ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به سبک بودن و همچنین قابلیت نصب آسان آن اشاره نمود. توجه داشته باشید که پنل پشم سنگ به دلیل ویژگی‌های گفته شده قیمت بالاتری داشته و از لحاظ قیمتی جز پنل‌های گران به شمار می‌رود.

انواع هسته ساندویچ پانل
هسته بر حسب جنس عایق و حالت خود انواع مختلفی دارد

هسته سلولزی ساندویچ پانل

این ماده میانی ساندویچ پانل از الیاف سلولزی مانند مقوا، کاغذ بازیافتی، چوب و سایر مواد طبیعی ساخته می‌شود. این نوع هسته مزایای متعددی دارد با این حال بیشتر در صنایع حمل و نقل و بسته بندی استفاده می‌شود.

هسته سلولوزی از هسته‌های فوم پلی‌یورتان یا پشم شیشه بسیار سبک‌تر است. این امر باعث می‌شود تا ساندویچ پانل‌های ساخته شده با مواد سلولزی، وزن کلی کمتری داشته باشند. کاهش وزن هزینه‌های حمل و نقل و نصب را نیز کاهش می‌دهد.

مواد سلولزی می‌توانند به عنوان یک عایق حرارتی مطلوب عمل کنند هر چند در مقایسه با پشم سنگ، عملکرد ضعیف‌تری دارند؛ اما در سازه‌های کوچک برای کاهش مصرف انرژی می‌توان از آنها بهره گرفت.

از آنجایی که این هسته‌ها از مواد طبیعی و قابل بازیافت ساخته می‌شوند، با طبیعت هماهنگی بیشتری دارند و در پایان عمرشان می‌توان مجدد آنها را بازیافت کرد. همچنین، این مسئله باعث می‌شود تا قیمت نهایی آنها کاهش یابد.

اغلب از این نوع ساندویچ پانل‌ها در ساخت جعبه‌ها، پالت‌ها، پارتیشن‌های داخلی، غرفه‌ها، تابلو های تبلیغاتی و بدنه وسایل نقلیه استفاده می‌کنند.

ورق آلوزینک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

این هسته به اندازه فوم پلی‌یورتان یا پشم شیشه قوی نیست و در مقابل رطوبت نیز آسیب پذیر است. در مناطق مرطوب باید با روکش‌های مخصوص از این نوع پانل استفاده شود.

هسته PET

در مقاله دانسیته ساندویچ پانل اشاره‌ای به این نوع پانل داشتیم. عایق PET که مخفف نام پلی اتیلن ترفتالات است، نوعی عایق پلاستیکی است که در میانه ساندویچ پانل قرار می‌گیرد. این عایق در زیر مجموعه و خانواده پلیمرهای ترموست قرار دارد و مزایای مختلفی را برای ساخت ساندویچ پانل ارائه می‌دهد.

عایق PET یکی از سبک‌ترین عایق موجود در بازار است. این مسئله جا به جایی و حمل و نقل آن را آسان کرده است. برخلاف نوع سلولزی نسبت به ضربه و فشار مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. همچنین، در برابر خوردگی و فرسایش نیز مقاوم است.

می‌توان از این هسته به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز استفاده کرد، هرچند توان جذب صوت و جلوگیری از تبادل دمای آن در سطح عایق‌های پشم سنگ یا پلی‌یورتان نیست.

از آنجایی که از پلاستیک ساخته می‌شود، برخلاف نوع سلولزی در برابر رطوبت نیز مقاومت نشان می‌دهد و می‌توان از آن در محیط‌های با رطوبت بالا نیز استفاده کرد. نقطه شباهت آن با هسته سلولزی، قابلیت بازیافت آن است.

از این هسته برای ساخت ساندویچ پانل دیواری، سقفی، سردخانه‌ها، اتاق‌های یخچالی، کانکس، کیوسک، پارتیشن‌بندی و پوشش سقف و شیروانی استفاده می‌کنند.

هسته لانه زنبوری

هسته لانه زنبوری (Honeycomb Core) نوعی هسته ساندویچ پانل است که ساختاری شبیه به لانه زنبور عسل دارد. این ساختار از سلول‌های شش‌ضلعی ساخته می‌شود و در ساخت آن اغلب از موادی مانند آلومینیوم، الیاف آرامید یا حتی پلاستیک استفاده می‌کنند.

چرا نباید ساندویچ پنل دست دوم بگیریم؟

هسته‌های لانه زنبوری وزن کمی دارند؛ اما بسیار محکم و مقاوم هستند. این نوع هسته در ساخت ساز تجهیزات هوافضا، ساخت قطعات خودرو، ساندویچ پانل‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

به دلیل ساختار شش‌ضلعی خود بسیار صلب هستند و می‌توانند بارهای خمشی و فشاری قابل توجهی را تحمل کنند. علاوه آن این نوع پانل قابلیت بازیافت دارد و به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند با این حال هزینه ساخت و استفاده آن بسیار بالا است.

اهمیت هسته ساندویچ پانل
هسته استحکام ساندویچ پانل را تضمین می کند

اهمیت جنس هسته ساندویچ پنل در سازه

همان طور که در این مقاله اشاره شد جنس هسته ساندویچ پانل در ویژگی‌های آن بسیار موثر است. البته معمولاً مواد ساندویچ پانل به صرف یک کاربرد خاص مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و باید مواد مورد استفاده در هسته ویژگی‌های مختلفی داشته باشند. با این وجود، انتخاب صحیح جنس هسته ساندویچ پانل می‌تواند باعث شود تا کیفیت ساختمان شما به شدت افزایش یابد.

فرض کنید که برای شما عایق بودن صوتی بسیار مهم است یا می‌خواهید از پانلی استفاده کنید که در برابر آتش تحمل بالایی داشته باشد. در چنین مواقعی انتخاب صحیح جنس هسته اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

هسته ساندویچ پانل + جنس هسته ساندویچ پانل چیست؟

به جز بحث هسته ساندویچ پانل، عوامل دیگری نیز مانند جنس لایه‌های بیرونی نیز بر ویژگی‌های آن تاثیر دارند. با این وجود، نقش هسته پانل در ساختار آن بسیار مهم بوده و بسیاری از ویژگی‌های ساندویچ پانل بر اساس جنس هسته به وجود می‌آیند. به همین علت لازم است تا هنگام خرید ساندویچ پانل به نوع جنس هسته دقت کرده و جنسی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد.

سوال‌های متداول

هسته ساندویچ پانل چیست؟

هسته به لایه میانی پانل اشاره دارد که در بین دو لایه بیرونی قرار می‌گیرد.

بهترین نوع هسته ساندویچ پانل کدام است؟

انتخاب بهترین هسته ساندویچ پانل به نیازهای عایق‌بندی، استحکام و سختی، بودجه و ملاحظات زیست‌محیطی وابسته است.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇