دانسیته ساندویچ پانل به چه معناست؟

دانسیته ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

دانسیته ساندویچ پانل به معنای چگالی و میزان فشردگی یا به عبارتی نسبت جرم به حجم لایه میانی پانل‌ها است. هرچقدر دانسیته یک پانل بالاتر باشد، مقاومت و وزن آن پانل به نسبت بیشتر است. ساندویچ پانل‌ها معمولاً ۲ تا ۲۵ سانتی‌متر ضخامت دارند که البته این میزان بنا به سفارش مشتری می‌تواند متفاوت باشد. چگالی بهینه برای آن بین ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم بر مترمکعب است. در ادامه این مقاله همراه آریا پانل باشید تا در خصوص دانسیته ساندویچ پانل چیست؟ دانسیته یا فشردگی و چگالی صحبت کنیم.

 

مفهوم میزان فشردگی یا نسبت جرم به حجم پانل
چگالی بهینه بین 40 تا 42 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا هر چقدر بیشتر باشد پانل وزن و مقاومت بیشتری دارد.
تاثیرات بر قیمت تاثیر مستقیم بر قیمت

منظور از دانسیته ساندویچ پانل چیه؟

به صورت کلی ویژگی‌های مختلفی از ساندویچ پانل مانند استحکام، مقاومت و نفوذ ناپذیری به هسته درونی و چگالی بستگی دارد. چگالی بیشتر باعث می‌شود تا عایق خاصیت بیشتری داشته باشد و ساندویچ پانل تولید شده در برابر عواملی نظیر رطوبت، سرما، گرما و آلودگی‌های صوتی از خود مقاومت بیشتری را نشان دهد.

دانسیته ساندویچ پانل به میزان تراکم و فشردگی عایق آن اشاره دارد

دانسیته ساندویچ پانل سردخانه

در سردخانه‌ها با توجه به اینکه نیاز داریم تا میزان عایق بودن حرارتی بسیار بالا باشد. از همین رو استفاده از ساندویچ پانل‌هایی با دانسیته بالا توصیه می‌شود. البته توجه داشته باشید همان طور که در تعریف دانسیته ساندویچ پانل گفته شد، دانسیته بالا به معنای وزن بالاست. در برخی از مواقع دلیلی که ما از پانل استفاده می‌کنیم سبک بودن آنهاست. بنابراین باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که وقتی دانسیته بیشتر می‌شود وزن ساندویچ پانل نیز افزایش می‌یابد.

درب ساندویچ پانل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تاثیر دانسیته در عملکرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها معمولا برای کاربرد های مختلفی ساخته می‌شوند. عایق بودن در برابر صدا یا عایق بودن در برابر رطوبت و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی از جمله این کاربرد ها به شمار می‌رود. بسته به اینکه ساندویچ پانل از نوع ساندویچ پانل دیواری است یا ساندویچ پانل سقفی، استفاده از ساندویچ پانل با دانسیته بالا می‌تواند سبب بهبود خواص آنها شود. بدین ترتیب هر چه دانسیته بالاتر باشد مقاومت آن در برابر عوامل نفوذی مانند رطوبت یا صدا افزایش یافته و خواص آن بهبود می‌یابد. تاکید می‌شود که منظور از دانسیته ساندویچ پانل همان دانسیته لایه میانی است.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مقایسه دانسیته در انواع فوم ساندویچ پنل

همان طور که می دانید هسته ساندویچ پانل در جنس های مختلفی ساخته می‌شود. برخی از موادی که به عنوان هسته به کار برده می‌شوند عبارت اند از:

  • پلی اورتان
  • پشم سنگ
  • پلی استایرن
  • PVC

هر یک از این مواد ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که همین موضوع سبب می‌شود تا قابلیت‌های آنها متفاوت شده و در کاربردهای مختلف به کار برده شوند. جالب است بدانید یکی از وجه تفاوت‌های مواد مذکور که باعث تفاوت در ویژگی‌های آنها می‌شود همین دانسیته ماده است.

در بین موادی که به عنوان هسته درونی در ساندویچ پانل به کار برده می‌شوند، پلی‌اورتان به دلیل دانسیته بیشتر، ضریب انتقال گرما کم‌تر و استحکام بالاتر یکی از بهترین موادی است که برای ساخت آن به کار برده می‌شود. البته توجه داشته باشید همان طور که گفته شد در برخی از مواقع دانسیته بالا امر مطلوبی به شمار نمی‌رود و اتفاقاً طراح ساختمان به دنبال ساندویچ پانلی است که دانسیته پایین‌تری داشته باشد. به همین دلیل همواره باید به کاربرد در انتخاب پنل دقت کنیم.

ورق فلاشینگ چیست و چه کاربردی دارد؟
دانسیته ساندویچ پانل سردخانه
چگالی عایق پانل سردخانه در حدود 80 تا 120 کیلوگرم بر مترمکعب است

دانسیته چه تاثیری روی قیمت ساندویچ پانل دارد؟

عوامل مختلفی بر قیمت ساندویچ پانل تاثیر گذار هستند که یکی از آنها دانسیته است. با این وجود به صورت دقیق نمی‌توان گفت که دانسیته می‌تواند چه تاثیری بر روی قیمت داشته باشد چرا که عوامل دیگری نظیر جنس ورق‌های لایه بیرون، ابعاد، جنس هسته ساندویچ پانل و غیره را باید به صورت هم زمان در تعیین قیمت مد نظر داشت. بنابراین یک پانل می‌تواند دانسیته پایین‌تری داشته باشد؛ ولی قیمت آن نسبت به ساندویچ پنل با دانسیته بالا بیشتر هم باشد.

نحوه اندازه گیری دانسیته ساندویچ پانل

دانسیته یا چگالی را بررسی کرده با تاثیر آن بر عملکرد پانل آشنا شدیم. همان طور که اشاره کردیم، دانسیته معیاری برای سنجش میزان تراکم و فشردگی بخش عایق میانی است. این تراکم با واحد کیلوگرم بر مترمکعب (kg/m³) نشان داده می‌شود و هر چه عدد به دست آمده بیشتر باشد، به این معنا است که عایق فشرده‌تر بوده و مقاومت بالاتری دارد.

بالاتر بودن دانسیته به این معنا است که عایق مقاومت بیشتری در برابر انتقال حرارت دارد و جذب صدا بهتر صورت می‌گیرد. همچنین هر چه میزان دانسیته بالاتر باشد، احتمال آن وجود دارد که ساندویچ پانل گران‌تر باشد.

برای محاسبه دانسیته یا چگالی ساندویچ پانل از فرمول زیر استفاده می‌کنند:

دانسیته (kg/m³) = جرم کل (kg) / حجم (m³)

جرم کل: وزن کل ساندویچ پانل یا وزن کل عایق بر حسب کیلوگرم

حجم: حاصل‌ضرب طول، عرض و ضخامت ساندویچ پانل بر حسب مترمکعب

به‌عنوان‌مثال فرض کنید یک ساندویچ پانل پلی‌استایرن با طول ۱ متر، عرض ۰.۵ متر و ضخامت ۰.۱ متر داشته باشید. جرم کل این ساندویچ پانل نیز ۲۰ کیلوگرم باشد. برای محاسبه چگالی آن مراحل زیر را پیش می‌گیریم:

طراحی و اجرای سازه های ساندویچ پانلی

۱- محاسبه حجم:

حجم = طول × عرض × ضخامت =

 1 m × 0.5 m × 0.1 m = 0.05 m³

۲- محاسبه چگالی:

دانسیته = جرم کل / حجم =

 20 kg / 0.05 m³ = 400 kg/m³

در نتیجه، چگالی این پانل ۴۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. به طبع این عدد تنها به عنوان نمونه است و محاسبه با اعداد دقیق‌تری صورت می‌گیرد.

دانسیته در انواع ساندویچ پانل

انتخاب دانسیته مناسب برای ساندویچ پانل، به نیاز و کاربرد آن بستگی دارد. برای مثال، در سردخانه‌ها و مکان‌هایی که نیاز به عایق حرارتی قوی دارند، از ساندویچ پانل‌هایی با دانسیته بالا (۸۰ تا 120 kg/m³) استفاده می‌شود. در حالی که برای پوشش سقف‌ها و مکان‌هایی که وزن کم مد نظر است، می‌توان از ساندویچ پانل‌هایی با دانسیته پایین (۲۰ تا 40 kg/m³) استفاده کرد.

نوع عایق محدوده دانسیته بر حسب کیلوگرم بر مترمکعب
پلی‌یورتان (PU) ۲۰ تا ۶۰
پشم سنگ (Rockwool) ۵۰ تا ۱۲۰
پلی‌استایرن (EPS) ۱۵ تا ۳۰
XPS ۳۰ تا ۵۰
PIR ۴۰ تا ۸۰
پشم‌شیشه ۱۰ تا ۴۰
سلولوز ۳۰ تا ۶۰
PET ۲۵ تا ۵۰

 

عایق PET مخفف پلی اتیلن ترفتالات است، نوعی عایق پلاستیکی که در ساخت برخی از ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. این عایق از خانواده پلیمرهای ترموستت است و وزن کمی دارد. در مقاله هسته ساندویچ پانل بیشتر به معرفی آن پرداخته‌ایم.

اعداد گفته شده در جدول بالا تقریبی و تنها برای آشنایی بیشتر هستند. برای اطلاع دقیق از چگالی، ضخامت و ابعاد انواع ساندویچ پانل با کارشناسان ما در مجموعه آریا پانل در ارتباط باشید تا کاتالوگ محصولات را در اختیار شما قرار دهند.

اتاق حمل بار نوشابه
اندازه گیری چگالی ساندویچ پانل
چگالی از تقسیم جرم کل بر حجم به دست می آید

دانسیته ساندویچ پانل به چه معناست؟ دانسیته یا فشردگی و چگالی

دانسیته ساندویچ پانل یکی از ویژگی‌هایی است که بر روی خواص آن تاثیر گذار است. دانسیته بالاتر می‌تواند باعث بهبود برخی از خواص ساندویچ پانل‌ها شود. به صورت کلی برای تعیین خواص پانل ساندویچی باید عوامل گوناگونی را مانند جنس هسته درونی، جنس ورقه‌ها، ضخامت و غیره مد نظر قرار داد. به همین دلیل صرفاً هنگام بررسی نباید دانسیته ساندویچ پانل را به تنهایی مورد بررسی قرار داد و تاثیر عوامل دیگر را نیز باید مد نظر داشت. امیدواریم مطالعه این مطلب از آریا پانل برای شما مفید بوده باشد.

 

سوال‌های متداول

چرا محاسبه دانسیته ساندویچ پانل مهم است؟

دانسیته ساندویچ پانل بر خواص مختلفی از جمله مقاومت، عایق‌بندی و قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

برای ساندویچ پانل سردخانه چه دانسیته‌ای مناسب است؟

برای مکان‌هایی که تبادل دما باید در حداقل ممکن باشد، هر چه دانسیته بالاتر باشد، بهتر خواهد بود. در ساخت سردخانه از ساندویچ پانل‌هایی با دانسیته بالا در حدود ۸۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم بر مترمکعب استفاده می‌کنند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇