دانسیته ساندویچ پانل

دانسیته ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

دانسیته ساندویچ پانل به معنای چگالی و میزان فشردگی یا به عبارتی نسبت جرم به حجم لایه میانی پانل هاست. هرچقدر دانسیته یک پانل بالاتر باشد، مقاومت و وزن آن پانل به نسبت بیشتر است. ساندویچ پانل ها معمولا 2 تا 25 سانتی متر ضخامت دارند که البته این میزان بنا به سفارش مشتری می تواند متفاوت باشد. چگالی بهینه برای آن بین 40 تا 42 کیلوگرم بر متر مکعب است. در ادامه این مقاله همراه آریا پانل باشید تا در خصوص دانسیته ساندویچ پانل چیست؟ دانسیته یا فشردگی و چگالی صحبت کنیم.

مفهوم میزان فشردگی یا نسبت جرم به حجم پانل
چگالی بهینه بین 40 تا 42 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا هر چقدر بیشتر باشد پانل وزن و مقاومت بیشتری دارد.
تاثیرات بر قیمت تاثیر مستقیم بر قیمت

دانسیته ساندویچ پانل به چه معناست؟

به صورت کلی ویژگی های مختلفی از ساندویچ پانل مانند استحکام، مقاومت و نفوذ ناپذیری به هسته درونی و چگالی بستگی دارد. چگالی بیشتر باعث می شود تا عایق خاصیت بیشتری داشته باشد و ساندویچ پانل تولید شده در برابر عواملی نظیر رطوبت، سرما، گرما و آلودگی های صوتی از خود مقاومت بیشتری را نشان دهد.

دانسیته ساندویچ پانل سردخانه

در سردخانه ها با توجه به اینکه نیاز داریم تا میزان عایق بودن حرارتی بسیار بالا باشد. از همین رو استفاده از ساندویچ پانل هایی با دانسیته بالا توصیه می شود. البته توجه داشته باشید همان طور که در تعریف دانسیته ساندویچ پانل گفته شد، دانسیته بالا به معنای وزن بالاست. در برخی از مواقع دلیلی که ما از پانل استفاده می کنیم سبک بودن آنهاست. بنابراین باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که وقتی دانسیته بیشتر می شود وزن ساندویچ پانل نیز افزایش می یابد.

تاثیر دانسیته در عملکرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها معمولا برای کاربرد های مختلفی ساخته می شوند. عایق بودن در برابر صدا یا عایق بودن در برابر رطوبت و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی از جمله این کاربرد ها به شمار می رود. بسته به اینکه ساندویچ پانل از نوع ساندویچ پانل دیواری است یا ساندویچ پانل سقفی، استفاده از ساندویچ پانل با دانسیته بالا می تواند سبب بهبود خواص آنها شود. بدین ترتیب هر چه دانسیته بالاتر باشد مقاومت آن در برابر عوامل نفوذی مانند رطوبت یا صدا افزایش یافته و خواص آن بهبود می یابد. تاکید می شود که منظور از دانسیته ساندویچ پانل همان دانسیته لایه میانی است.

مقایسه دانسیته در انواع فوم ساندویچ پنل

همان طور که می دانید هسته ساندویچ پانل در جنس های مختلفی ساخته می شود. برخی از موادی که به عنوان هسته به کار برده می شوند عبارت اند از:

  • پلی اورتان
  • پشم سنگ
  • پلی استایرن
  • PVC

هر یک از این مواد ویژگی های مخصوص به خود را دارند که همین موضوع سبب می شود تا قابلیت های آنها متفاوت شده و در کاربرد های مختلف به کار برده شوند. جالب است بدانید یکی از وجه تفاوت های مواد مذکور که باعث تفاوت در ویژگی های آنها می شود همین دانسیته ماده است.

در بین موادی که به عنوان هسته درونی در ساندویچ پانل به کار برده می شوند، پلی اورتان به دلیل دانسیته بیشتر ، ضریب انتقال گرما کم تر و استحکام بالاتر یکی از بهترین موادی است که برای ساخت آن به کار برده می شود. البته توجه داشته باشید همان طور که گفته شد در برخی از مواقع دانسیته بالا امر مطلوبی به شمار نمی رود و اتفاقا طراح ساختمان به دنبال ساندویچ پانلی است که دانسیته پایین تری داشته باشد. به همین دلیل همواره باید به کاربرد در انتخاب پنل دقت کنیم.

دانسیته چه تاثیری روی قیمت ساندویچ پانل دارد؟

عوامل مختلفی بر قیمت ساندویچ پانل تاثیر گذار هستند که یکی از آنها دانسیته است. با این وجود به صورت دقیق نمی توان گفت که دانسیته می تواند چه تاثیری بر روی قیمت داشته باشد چرا که عوامل دیگری نظیر جنس ورق های لایه بیرون، ابعاد، جنس هسته ساندویچ پانل و غیره را باید به صورت هم زمان در تعیین قیمت مد نظر داشت. بنابراین یک پانل می تواند دانسیته پایین تری داشته باشد ولی قیمت آن نسبت به ساندویچ پنل با دانسیته بالا بیشتر هم باشد.

دانسیته ساندویچ پانل چیست؟ دانسیته یا فشردگی و چگالی

دانسیته ساندویچ پانل یکی از ویژگی هایی است که بر روی خواص آن تاثیر گذار است. دانسیته بالاتر می تواند باعث بهبود برخی از خواص ساندویچ پانل ها شود. به صورت کلی برای تعیین خواص پانل ساندویچی باید عوامل گوناگونی را مانند جنس هسته درونی، جنس ورقه ها، ضخامت و غیره مد نظر قرار داد. به همین دلیل صرفا هنگام بررسی نباید دانسیته ساندویچ پانل را به تنهایی مورد بررسی قرار داد و تاثیر عوامل دیگر را نیز باید مد نظر داشت. امیدواریم مطالعه این مطلب از آریا پانل برای شما مفید بوده باشد.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

پانل سقفی شادولاین 5 گام ایتالیا

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام ایتالیا سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام نروژ

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام نروژ سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PUR آلومینیوم

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PUR آلومینیوم سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PIR گالوانیزه سقفی

ساندویچ پانل سقفی 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک

ساندویچ پانل 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 5 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 4 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 4 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام آلمان

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام آلمان سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇