وزن ساندویچ پانل (وزن واحد سطح)

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل (Sandwich panel weight) بر اساس نوع دیواری یا سقفی بودن آن‌ها متفاوت است. استفاده از این سازه در کاهش هزینه پروژه‌های ساختمانی به شما کمک شایانی می‌کند.‌ ساندویچ پانل‌ها سازه‌های مدرنی هستند که وزن آن‌ها بسیار سبک بوده به همین دلیل باعث کاهش وزن نهایی سازه ساختمانی می‌شود.

وزن ساندویچ پانلها بستگی به خصوصیات فنی آنها دارد. وزن ساندویچ پانل‌های با ضخامت کمتر نسبتاً کمتر است و وزن ساندویچ پانل‌های با ضخامت بیشتر نسبتاً بیشتر است. همچنین، وزن ساندویچ پانل تحت تاثیر فوم داخلی شده است. برای مثال، یک پانل با ضخامت 50 میلی‌متر با فوم پلی یورتان ممکن است به اندازه 1/6 باشد، در حالی که یک پانل با ضخامت 100 میلی‌متر با فوم پلی یورتان ممکن است به حدود 1/4 وزن داشته باشد. برای دقیق تر دانستن وزن ساندویچ پانل، بهتر است با تولید کننده ساندویچ پانل تماس بگیرید.

به طور متوسط یک ساندویچ پانل با ضخامت 50 تا 100 میلی متر و ساخته شده با هسته پلی استایرن (EPS) یا پلی اورتان (PU) و ورق های رو به رو فولادی یا آلومینیومی می تواند بین 10 کیلوگرم بر مترمربع تا 20 کیلوگرم بر متر مربع وزن داشته باشد.

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل با توجه به نوع آن متفاوت است. محاسبه وزن پانل‌ها برا اساس وزن هر یک متر مربع پانل و وزن سطح صورت می‌گیرد. وزن سطح آن‌ها با توجه به این‌‌که ساختار آن چگونه باشد متفاوت است.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

1- وزن ساندویچ پانل های دیواری

ساندویچ پانل دیواری که از آن‌ها برای ساخت دیوار سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود، در ساختارشان فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن و xps به کار رفته است. همین عامل سبب وزن سبک پانل‌های دیواری می‌شود.

 • ساندویچ پانل دیواری با ضخامت سانتی‌متر با عرض مفید 93 سانتی‌متری، 9750 گرم است.
 • پانل دیواری با ضخامت 5 سانتی‌متر با عرض مفید 93 سانتی‌متر، 9950 گرم محاسبه می‌شود.
اتاق حمل بار یخچالی

وزن پانل دیوار بستگی به جنس و ضخامت آن دارد. به طور کلی پانل دیوار با ضخامت 10 سانتی‌متر ممکن است حدود 25 کیلوگرم وزن داشته باشد، در حالی که پانل دیوار با ضخامت 20 سانتی‌متر ممکن است حدود 45 کیلوگرم وزن داشته باشد. همچنین جنس پانل دیوار نیز بسیار مهم است، برای مثال پانل دیوار از نوع سبک می‌تواند حدود 50 درصد کمتری نسبت به پانل دیوار از جنس سنگین و وزنی بیشتر داشته باشد. برای دقیقتر دانستن وزن پانل دیوار مورد نظر، بهتر است با تولید کننده یا فروشنده آن تماس بگیرید.

 

وزن ساندویچ پانل چقدر است؟
وزن پانل ها با توجه به نوع عایق و ضخامت ورق ها تعیین می شود

 

2- وزن ساندویچ پانل های سقفی

پانل سقفی بسیار شبیه پانل‌های دیواری هستند اما وزن این پانل‌ها کمی بیش‌تر از پانل دیواری است. به دلیل نوع ساختاری این محصولات دارند، می‌توانید با استفاده از آن‌ها از هدر رفتن انرژی در سازه ساختمانی خود جلوگیری کنید. در ساختار پانل سقفی فوم پشم سنگ و فوم پلی یورتان به کار رفته است همین عامل باعث کاهش وزن واحد سطح ساندویچ پانل سقفی می‌شود.

 • وزن پانل سقفی با ضخامت 4 سانتی‌متر با عرض مفید 1 متر 11390 گرم است
 • وزن پانل سقفی با ضخامت 5 سانتی‌متر با عرض مفید 1 متر 11690 گرم محاسبه می‌شود.

نحوه محاسبه وزن ساندویچ پانل

برای محاسبه وزن ساندویچ پانل ها بایستی دیتای آزمایشگاه و مشاوره فنی قبل از اجرا از واحد تولیدی دریافت کنید.

سبک بودن وزن ساندویچ پانل چه مزیتی برای ساختمان دارد؟

توجه به وزن ساندویچ پانل برای مسئول اجرایی و کارفرمای ساخت سازه‌های ساختمانی اهمیت ویژه‌ای دارد. ساندویچ پانل‌ها با توجه به وزن پایینی که دارند، دارای مقاومت خوبی در برابر زلزله هستند. به دلیل پایین بودن وزن پانل‌ها نسبت به دیگر سازه‌های ساختمانی خرید آن‌ها بسیار مقرون به صرفه است.

تاثیر وزن هر متر مربع ساندویچ پانل در سبک سازی ساختمان

به علت استفاده از مواد سبک در هسته پانل‌ها، وزن ساندویچ پانل به شدت کاهش می‌یابد و به مقدار 8 تا 10 کیلوگرم بر متر مربع می‌‌‌‌رسد. یک دیوار ساندویچ پانل نسب به مشابه آجری و سیمانی 50 برابر سبک‌تر است. این ویژگی در سبک سازی فونداسیون و سازه ساختمانی، مقابله با زلزله و کاهش هزینه تاثیر زیادی دارد.

آیا ساندویچ پانل برای کف هم استفاده می شود؟

علاوه بر سبکی فوق‌العاده ساندویچ پانل‌ها این محصولات مقاومت زیادی در برابر انواع بارهای فشاری و ضربه‌ای دارند. به این صورت که این محصولات نیروی وارده را به خوبی جذب کرده و مقاومت بالاتری نسبت به چوب و سایر مصالح از خود نشان داده‌اند. این موضوع در ساخت دیوارها و سقف کاذب اهمیت زیادی دارد. یکی از مشخصات اصلی پانل‌‌ها، مقاومت در برابر ضربه است. این خاصیت به خاطر استفاده از ورق‌های آلوزینک و آلومینیوم در ساختار آن‌ها است.

کاربرد ساندویچ پانل با توجه به وزن آن ها

ساندویچ پانل‌ها به طور گسترده به عنوان مواد ساختمانی، صنایع شیمیایی، ساخت و ساز، بسته بندی، سردخانه صنایع نظامی، صنعت هوا فضا، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل ترابری و طراحی مدل‌های صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین وزن ساندویچ پانل در استفاده آن‌ها در صنعت ساختمان سازی به عنوان دیوار یا سقف سالن‌های تولیدی، صنعتی، نیمه صنعتی و دفاتر کارگاهی تاثیر زیادی دارد.

علاوه بر این موارد پانل‌ها را برای ساخت درمانگاه‌های صحرایی، ساختمان‌های اداری، تجاری، هتل‌ها، پوشش سقف سوله و انبار و استخرها به کار می‌برند. از کاربردهای دیگر ساندویچ پانل‌های سبک می‌توان به مجتمع ورزشی، کمپ اسکان موقت، ویلاها و کاروان‌ها اشاره کرد.

چرا ساندویچ پانل سبک است؟
وجود عایق ساخته شده از الیاف و ورق های نازک باعث سبکی پانل می شوند

وزن هر ورق ساندویچ پانل

ضخامت فوم پلی یورتان پانل سقفی و دیواری در پوشش سالن‌های تولید، 4 سانتی‌متر محاسبه می‌شود. شرکت‌های تولید کننده امکان تولید آن‌ها را با توجه به وزن پانل با ضخامت‌های 5، 6، 8، 10، 12 و 15 سانتی‌متر فراهم کرده‌اند. عرض ساندویچ پانل‌های سقفی تولیدی 8/1 متر و عرض مفید آن 1/1 متر است. برای پانل‌های دیواری 16/1 متر و عرض مفید آن‌ها 1/1 متر محاسبه می‌شود. طول برش پانل‌ها با توجه به درخواست و سفارش شما تعیین می‌شود و معمولا بین 2 تا 12 متر متغیر است.

فوم عایق ای پی اس

اهمیت وزن واحد سطح ساندویچ پانل

همانطور که گفته شد، ساندویچ پانل برای سبک سازی سازه ساختمانی اهمیت زیادی دارد. برای کارفرما و مسئول اجرایی پروژه بسیار مهم است که وزن ساندویچ پانل را بداند و با توجه به آن به نصب و ادامه پروژه اقدام کند. همچنین اطلاع از وزن پانل ‌ها و سبک بودن آن‌ها باعث صرفه جویی در هزینه‌ها و راحتی انجام پروژهای ساختمانی می‌‌شود.

علت سبک بودن وزن ساندویچ پانل چیست؟

به این نکته توجه کنید که علاوه بر وزن پانل‌ها عواملی مانند ضخامت ساندویچ پانل، نوع ورق‌ها و فوم میانی و سقفی یا دیواری بودن پانل‌ها در قیمت آن‌ها تاثیرگذار است.  آریا پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل این محصول را با کیفیت بالا، وزن سبک و قیمت مناسب تولید می‌کند.

مزایای سبک بودن وزن ساندویچ پانل

جهت سبک کردن ساختمان باید از دو روش استفاده کنید.

 1. سبک کردن اجزای باربر ساختمان
 2. سبک کردن سازه ساختمان

بخش زیادی از مسائل مربوط به سبک سازی و تکنیک‌های رایج در مورد دستیابی به وزن مناسب ساختمانی است که شامل شناخت مصالح سبک رایج در صنعت ساختمان در داخل و خارج از کشور و تکنولوژی استفاده از آن‌ها، معیارهای ارزیابی میزان کارایی این مصالح به عنوان سازه سبک و میزان تاثیر به کارگیری مصالح جدید در کاهش وزن سازه‌های ساختمانی و همچنین کاهش هزینه و زمان نصب آن‌‌ها هستند. منظور از سازه‌های سبک، مصالحی است که در موارد سازه‌ای ساختمانی و صنعتی به کار می‌رود. از جمله این مصالح می‌توان به ساندویچ پانل بتنی و لانه زنبوری اشاره کرد.

روش‌های سبک سازی ساختمانی عبارتند از:

 1. استفاده از سیستم های سازه ای سبک و مقاوم
 2. استفاده از مواد سازه ای با وزن کم از جمله فولاد، بتن سفید، سنگ فوم، سبک بتن، جوش داده شده خودرو هک، المینیوم، پلی‌کربنات و…
 3. استفاده از دیوار های داخلی و تیرچه‌های سبک
 4. کاهش ضخامت وزن نمای خارجی ساختمان و حذف بعضی قسمت های غیر ضروری آن (مثلا عدم استفاده از پنجره های تمام ارتفاع در نمای ساختمان)
 5. تخلیه فضاهای داخلی برای کاهش وزن سازه
 6. استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده منبع گرمایی، تهویه و مدیریت انرژی کم مصرف
 7. استفاده از سیستم‌های نورپردازی هوشمند و کم مصرف
 8. کاهش ضریب ایمنی در سیستم های مکانیکی (مانند سیستم تهویه مطبوع و…) به حد مجاز جهت کاهش وزن قطعات
 9. استفاده از روش‌های ساخت پیش‌ساخته صنعتی مثل سقف‌های فلزی آجدار، پانل های دیواری سه لایه و …
 10. استفاده از روش‌های دارای سیستم‌های پایداری پیشرفته و کارایی طراحی استفاده مجدد پس از بازسازی.
مواد اولیه ساندویچ پانل

لازم به ذکر است که همه این روش‌ها بستگی به نیازهای هر پروژه و دسترسی به منابع مالی و جسمی دارد.

مزایای سبک بودن ساندویچ پانل
حمل و نقل ساندویچ پانل های سبک و نصب آنها آسان تر است

وزن واحد سطح ساندویچ پانل

آریا پانل یک کارخانه تولید کننده ساندویچ پانل با کیفیت بالا در ایران است که می توانید از آن برای خرید و سفارش ساندویچ پانل با ابعاد و مشخصات خاص برای پروژه های خود استفاده کنید. این کارخانه دارای تیمی از متخصصان و کارشناسان فنی است که می‌توانند شما را در طراحی و انتخاب بهترین پانل‌های ساختمانی و همچنین برنامه‌ریزی و محاسبه مصرف انرژی ساختمان کمک کنند. همچنین، آریا پانل دارای قیمت‌های رقابتی و تحویل به موقع است. برای اطلاعات بیشتر و خرید ساندویچ پانل می‌توانید با کارخانه آریا پانل تماس بگیرید و از خدمات آن استفاده کنید.

 • موارد تاثیر گذار بر وزن: جنس و متریال پنل، چگالی و تراکم مواد، کیفیت ساخت، ابعاد ساندویچ پنل، نوع پانل
 • وزن یک متر: به طور تقریبی ۱۰ کیلوگرم
 • فرمول محاسبه وزن پانل سقفی: طول × عرض × (۱.۰۷)
 • فرمول محاسبه وزن پانل دیواری: طول × عرض × (۱.۱۶)

سوال‌های متداول

چه عواملی بر وزن ساندویچ پانل تاثیر می‌گذارند؟

جنس و ضخامت ورق‌های رویه و زیره، نوع عایق، ابعاد پانل و نوع فوم از عوامل تاثیر گذار بر وزن هستند.

وزن واحد سطح ساندویچ پانل چقدر است؟

به طور کلی، وزن یک مترمربع ساندویچ پانل دیواری بین ۵ تا ۱۵ کیلوگرم و وزن یک مترمربع ساندویچ پانل سقفی بین ۳ تا ۱۲ کیلوگرم متغیر است.

سبک‌ترین نوع ساندویچ پانل کدام است؟

سبک‌ترین نوع ساندویچ پانل، پانل‌هایی هستند که از ورق‌های نازک فلزی مانند آلومینیوم و عایق‌های با چگالی پایین مانند پلی‌استایرن ساخته شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇