ساندویچ پانل بتنی

ساندویچ پانل بتنی

مقاومت ساختمان در برابر عوامل محیطی یک از فاکتورهایی است که هنگام احداث بناهای ساختمانی باید به آن توجه کنید. ساندویچ پانل بتنی این مقاومت را برای سازه ساختمانی شما ایجاد می‌کند. همچنین با خرید و استفاده از آن شما می‌توانید وزن سازه را تا حد زیادی کاهش دهید. تهیه این محصول بسیار مقرون‌به‌صرفه است و نوعی سرمایه‌گذاری برایتان محسوب می‌شود. آریا پانل کارخانه تولید کننده انواع ساندویچ پانل است و ما در اینجا اطلاعات کاملی درباره ساندویچ پانل بتنی به شما می‌دهیم.

ساختار ساندویچ پانل بتنی

به دلیل استفاده از بتن و فوم پلی‌استایرن در این محصول، باعث افزایش استحکام سازه ساختمانی شده و همچنین سبب عایق کردن بهینه آن می‌شود. در واقع به دلیل ترکیب پلی‌استایرن و بتن در این ساندویچ پانل، می‌توانید با استفاده از آن مقاومت سازه خود را چند برابر کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که وزن یک مترمربع سقف تیرچه و پانل ۱۰۰ کیلوگرم کمتر از وزن سقف تیرچه بلوک سفالی بوده، همچنین وزن یک مترمربع دیوار سفال ۲۰ سانتی با دو طرف سیمان ۳ سانتی‌متری حدود ۳۲۰ کیلوگرم، در حالی که وزن دیوار پانلی سه سانتی‌متری حدود ۱۴۰ کیلوگرم است. به دلیل ساختاری که این محصول دارد، حدود ۵ تا ۱۰ درصد، فضا را کمتر از سایر مصالح اشغال می‌کند.

مشخصات کلی ساندویچ پانل بتنی

این پانل به دلیل دارا بودن انواع مختلف، مشخصات متفاوتی هم دارد. ویژگی‌های آن با توجه به کاربردشان تعیین می‌شود. به طور کلی این محصول از دو لایه شبکه فلزی در اطراف و یک فوم عایق در وسط آن تشکیل شده است. این لایه عایق از جنس پلی‌استایرن بوده که خاصیت کند سوزی مناسبی دارد. سه لایه پانل به گونه‌ای کنار هم قرار گرفته‌اند که به وسیله سیم مفتولی به هم متصل می‌شوند.

این اتصال در ساندویچ پانل بتنی باید طوری باشد که یک فاصله یک سانتی‌متری بین توری فلزی و عایق پلی‌استایرن ایجاد کند. قطر مفتول استفاده شده در آن متفاوت بوده و بین ۰.۶ تا ۳ میلیمتر متغیر بوده، همچنین ضخامت بتنی که روی توری‌ها پاشیده می‌شود، به اندازه ۴ سانتیمتر و ارتفاع آنها ۲۷۰ یا ۳۰۰ سانتیمتر است. به طور کلی این سازه با ابعاد 3*1 متر تولید می‌شود.

ساندویچ پانل عایق حرارتی

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مشخصات فنی پانل بتنی

شبکه استاندارد مفتول بین 2/5 تا 3/5 میلیمتر تا نهایتاً ۸ میلیمتر است که با چشمه‌های ۵*۵ سانتیمتر ساخته می‌شود. پوشش بتن از ۳ سانتیمتر شروع شه و تا ۵ سانتیمتر متغیر است که با توجه به باربر بودن دیوارها تغییر می‌کند. ابعاد استاندارد پانل بتنی به عرض 1/200 متر و ارتفاع 2/70 به بالا ساخته می‌شود که با توجه به سفارش شما متغیر است. بتن پاشیده شده روی پانل‌ها به مقاومت 20mpa برای پنل‌های باربری و 15mpa برای دیوارهای غیر باربر استفاده می‌شود.

این نوع پانل از دو لایه بتن و یک عایق میانی تشکیل شده است

مفتول کششی را با مقاومت ۴۰۰۰ کیلوگرم بر مترمربع برای ساندویچ پانل بتنی باربر و مقاومت ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع در ساخت آن‌ها به کار می‌برند. همچنین عایق به‌کاررفته در این پانل‌ها با دانسیته حداکثر شاخص گسترش دود ۴۵۰ و گسترش شعله ۲۵ در آن تزریق می‌شود.

خاصیت مقاومت در برابر آتش ساندویچ پانل بتنی

مقاومت پانل در برابر آتش به اندازه شبکه سیمی و ضخامت بتن بستگی دارد. طی آزمایش‌ها انجام شده این نتیجه مشخص شد که پانل‌هایی با ضخامت 2/5 اینچ و و روکاری در هر طرف 1/5 اینچ حدود ۵ ساعت مقاومت در برابر آتش داشتند. همچنین پانل خارجی با ضخامت 2/5 و رو کاری ۲ اینچ در هر ساعت از خود مقاومت نشان دادند؛ بنابراین نتیجه به این صورت است که هر چقدر بتن در طرف بیشتر باشد، مقاومت در برابر حریق آن به مراتب بالاتر است.

استانداردهای ساندویچ پانل بتنی

این پانل با کدهای CABO مطابقت دارد. همچنین دارای استانداردهای کنفرانس بین‌المللی ساختمان‌سازان، کنگره بین‌المللی کد ساختمان‌سازی جنوبی، وزارت مسکن و شهرسازی آمریکا، انجمن مواد و آزمون آمریکا و موسسه استاندارد ملی آمریکا است. همچنین از استاندارد کدهای SEB==1120-CAB9 ,کد310ANSI- و کد ASTM-E48 عبور می‌کند.

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل (پیوسته و ناپیوسته)

مزایای ویژه ساندویچ پانل بتنی

ساندویچ پانل بتنی مزایای خاص خودش را دارد که با خرید این محصول شامل حالتان میشود.

کاربرد ساندویچ پانل بتنی چیست؟
قابل استفاده برای ساخت انواع دیوار ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی
 • امکان شکل دهی آسان به پانل‌ها برای منطبق کردن آن‌ها برایتان وجود دارد.
 • استفاده از ضخامت کم‌تر دیوارهای خارجی نسبت به سایر سیستم‌ها که وزن سازه شما را کاهش داده و همچنین باعث زیبایی سازه می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر میخواهید از این سازه برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده کنید، باید این محصول را با ضخامت بیش‌تر سفارش دهید.
 • امکان پیوستگی بین همه دیوارها و سقف ساختمانی که باعث باز پخش و توزیع مطلوب انرژی بین همه فضای سازه ساختمانی می‌شود.
 • اگر از این سیستم به طرز صحیحی استفاده کنید، امکان ایجاد اتصالات خطی در محل اتصال ساندویچ پانل سقفی به ساندویچ پانل دیواری به جای استفاده از اتصالات گروهی برایتان وجود دارد که همین موضوع باعث توزیع یکنواخت نیرو به دیوارها می‌شود.
 • با وجود سبک بودن و اقدامات محدودی که این سیستم‌ها برای نصب دارند، اجرای آن‌ها بسیار سریع و آسان بوده و این موضوع از نظر صرفه‌جویی در زمان ارزشمند است.
 • برای نصب این سازه نیاز به تجهیزات سنگین ندارید.
 • محدودیت خاصی برای نصب این سازه و ایجاد تنوع در نمای ظاهری وجود ندارد، با این حال بهتر است از نماهای ساده با رنگ‌های مختلف استفاده کنید که از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه محسوب میشود.
 • تامین تجهیزات برای مصالح برای تولید و نصب پانل بتنی در کشور ایران به راحتی قابل انجام است.
 • اجرای آن‌ها نیازی به استفاده از فناوریهای خارجی ندارد.
 • امکان هم‌زمان اجرای ساندویچ پانل بتنی با سایر مصالح در پروژه‌های ساختمانی به دلیل عدم نیاز به قالب و قالب‌بندی وجود دارد.
 • شما می‌توانید با استفاده از اجرای این سازه در دیوارهای خارجی، هوابندی مناسبی برای ساختمان خود انجام دهید.
 • امکان ایمن کردن سازه ساختمانی با دیوارهای کوتاه در برابر آتش‌سوزی نسبت به سایر مصالح وجود دارد.
 • هنگامی که شما آن‌ها را حمل می‌کنید، احتمال آسیب‌دیدن به این پانل‌ها بسیار پایین است.
ورق پلی کربنات

بررسی کاربرد ساندویچ پانل بتنی

پانل‌های پیش‌ساخته بتنی ساندویچی به دلیل عملکرد حرارتی و سازه‌ای برجسته خود، جایگاه ویژه‌ای در صنعت ساختمان پیدا کرده‌اند. از دهه ۱۹۶۰ از پانل‌های ساندویچی در سازه‌های صنعتی، تجاری و مسکونی در آمریکای شمالی استفاده می‌شود. با افزایش آگاهی از گرمایش زمین و ضرورت به حداقل رساندن مصرف انرژی، باعث شده تا بیشتر از این پانل‌ها برای عایق‌بندی حرارتی ساختمان‌ها به منظور صرفه‌جویی در انرژی گرمایش و سرمایش در فضای داخلی استفاده شود. در حال حاضر کاربرد ساندویچ پانل گسترش پیدا کرده است.

اتصالات لایه بتنی ساندویچ پانل

برای بهبود بهره‌وری ساخت‌وساز، پانل‌های دیواری را می‌توان با روش‌های مختلفی به هم وصل کرد. رایج‌ترین روش انتقال برشی استفاده از فولاد، پلیمر تقویت شده با الیاف کربن (CFRP) یا پلیمر تقویت شده با الیاف (FRP) است.

اتصالات فولادی داری مهار کننده هستند که اتصالات فولادی بتوانند بارهای عمودی و نیروهای افقی ناشی از باد و عملیات بلند کردن توسط لنگرها را پشتیبانی کنند. اتصالات FRP از نظر عملکرد حرارتی و سازه‌ای، نسبت به اتصالات فولادی عملکرد بهتری دارند، با این حال اتصالات الیافی هنوز پر کاربرد هستند.

در برخی از تحقیقات برای تقویت بتن آن را مواد مختلفی از جمله الیافت و تورهای نساجی ترکیب کرده یا به‌صورت تاروپود از آنها استفاده می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال الیاف پلی پروپیلن در بتن باعث افزایش مقاومت کششی و فشاری بتن می‌شود. الیاف آب‌گریزی مانند پلی‌پروپیلن، آب را هم جذب نمی‌کند. گاهی نیز برای جلوگیری از ترک‌های ناشی از انقباض، از الیاف پلی‌آمید (PA) استفاده می‌شود.

مزایا ساندویچ پانل بتنی
استحکام بالا و مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

مقدار R در ساندویچ پانل بتنی

مقدار R روشی برای سنجش توانایی یک ماده عایق در برابر جریان گرما است. مقدار R بالاتر نشان‌دهنده قدرت عایق‌بندی بیشتر است.

یک دیوار بتنی با ضخامت ۷ اینچ، مقدار R مشابه با یک پنجره (R-1.5) دارد، امّا افزودن یک لایه ۲ اینچی از عایق صلب به طور قابل توجهی مقدار R کل یک ساندویچ پانل بتنی را افزایش می‌دهد. به این دلیل که عایق ساندویچ شده جرم حرارتی طبیعی بتن را ایزوله می‌کند، در نتیجه نوسانات دما را در داخل ساختمان به حداقل می‌رساند و سقف انرژی مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

ساندویچ پانل فایبرگلاس

رایج‌ترین انواع عایق فوم ساندویچ پانل سخت که در پانل‌های دیواری شیب دار عایق‌بندی شده استفاده می‌شوند، دارای مقدار R اولیه بین R-4 تا R-8 به ازای هر اینچ ضخامت هستند. به‌عنوان‌مثال، یک پانل ساندویچی بتنی با ۲ اینچ عایق فوم پلی ایزوبوتیلن (PIR) می‌تواند دارای R-8 تا R-16 باشد.

ساندویچ پانل بتنی + نکات مهم هنگام خرید و استعلام قیمت

با تهیه این پانل سازه ساختمانی بتنی از آریا پانل خود را در برابر خطر آتش‌سوزی مصون نگه می‌دارید. ساندویچ پانل بتنی دارای استانداردهای مختلفی از کشور آمریکا است؛ بنابراین با خیال راحت می‌توانید آن را تهیه نمایید. این پانل‎ها با توجه به سفارشی که به شرکت‌های تولیدکننده می‌دهید، در ابعاد و ضخامت مختلفی آن‌ها را تولید می‌کنند. با خرید این محصول مزایای بسیاری از جمله راحتی در نصب، افزودن زیبایی به سازه ساختمانی و امکان گسترش انرژی در همه جای ساختمان، شامل حالتان می‌شود.

عوامل موثر بر کیفیت  کیفیت لایه پلی استایرن و توری فلزی، مشخصات فنی و کیفیت بتن، کیفیت سیم مفتول
مشخصات ساختاری قطری بین ۰.۶ تا ۳ میلیمتر، عرض ۹۰،۱۲۰، ۱۵۰ سانتی متر، ارتفاع منطبق بر سقف ۲.۷ – ۳ متر
مزایا سرعت اجرا، تنوع بالا در ابعاد و طرح و رنگ، عایق در برابر حرارت، برودت و رطوبت، کاهش هزینه ساخت بدنه ساختمان

سوال‌های متداول

ساندویچ پانل بتنی چیست؟

ساندویچ پانل بتنی نوعی مصالح ساختمانی پیش ساخته است که از دو لایه بتن مسلح در طرفین و یک لایه عایق فوم سخت در وسط تشکیل شده است.

کاربردهای ساندویچ پانل بتنی چیست؟

ساخت سوله، انبار، کارخانه، ساخت مجتمع‌های مسکونی، ساخت سردخانه و نمای ساختمان.

نکات مهم در انتخاب پانل بتنی چیست؟

در هنگام خرید انواع پانل به ضخامت، نوع عایق و کیفیت دقت فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇