ساندویچ پانل سوله (ساخت سوله با پانل)

ساندویچ پانل سوله

ساندویچ پانل سوله یکی از رایج‌ترین کاربردهای پانل‌های ساندویچی به شمار می‌رود که وجود آنها در ساخت انواع صنایع به چشم می‌خورد. سوله‌ها به عنوان پرکاربردترین ساختمان‌های پیش‌ساخته در جهان شناخته می‌شوند و کارایی آنها در بیش از 90 درصد صنایع، از انبارها و سالن‌های مختلف گرفته تا ورزشگاه‌‌ها و کارخانه‌ها دیده می‌شود.
پانل‌هایی که برای ساخت سوله مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ توانسته‌اند به خوبی جایگزین مصالح سنتی همچون آجر، سیمان و بتن شوند و علاوه بر داشتن هزینه کمتر، کیفیت و کارایی بالایی نیز ارائه دهند. اگر شما هم می‌خواهید از مزایای معماری جهان امروز عقب نمانید؛ از کاربرد ساندویچ پانل چه در ساخت سوله و چه در صنایع دیگر غافل نشوید! در ادامه همراه آریا پانل باشید تا در خصوص ساندویچ پانل سوله (ساخت سوله با پانل) صحبت کنیم.

مزایا  مقاوم، مقرون به صرفه، نصب آسان، وزن سبک و …
انواع پوشش پانل سقفی و دیواری
کاربرد مجموعه‌های تولیدی، مرغداری، پرورش قارچ، احداث گلخانه، گاوداری و جایگاه‌های سوخت
پوشش کف کفسازی سوله با بتن، کفپوش اپوکسی بهداشتی، کفپوش پلی‌یورتان، بتن ماله پروانه‌ای

مزایا استفاده از ساندویچ پانل در سوله

از آنجایی که کاربرد ساندویچ پانل سوله در بسیاری از صنعت‌های مختلف دیده می‌شود؛ در ادامه به 10 دلیل مهم که استفاده از این نوع مصالح را رواج داده، اشاره شده است.

 1. سقف و دیوارهای پانلی، نسبت به دیگر مصالح سبک‌تر هستند.
 2. سرعت حمل‌ونقل و ساخت سوله با کمک پانل در ارتفاعات افزایش پیدا می‌کند.
 3. پانل‌ها با توجه به مواد اولیه، در برابر رطوبت، حرارت و صوت عایق هستند.
 4. ساندویچ پانل‌ها از خواص آنتی‌باکتریال برخوردار بوده و مانع از رشد گیاهان و حشرات در سازه می‌شوند.
 5. مقاومت سوله در برابر زلزله و عوامل محیطی افزایش پیدا می‌کند.
 6. فضای سوله، به علت ضخامت کم پانل‌ها بیشتر خواهد شد.
 7. عبور دادن لوله‌های آب، گاز و برق و تلفن از زیر پانل‌ها به داخل سوله امکان‌پذیر است.
 8. سوله عایق انرژی بوده و به راحتی قابل شستشو خواهد بود.
 9. نیازی به کنده‌کاری و تخریب تأسیسات دیوارها و سقف نیست.
 10. با توجه به قیمت ساندویچ پانل و نصب آن، ساخت سوله ارزان‌ و به صرفه است.
ورق سیاه
ساندویچ پانل سوله
این نوع پانل در برابر نفوذ قارچ ها، باکتری و رشد گیاهان مقاوم است

انواع ساندویچ پانل سوله

سوله‌ها را می‌توان سالن‌هایی بزرگ معرفی کرد که با توجه به سطح مقطع مورد نیاز ساخته می‌شوند؛ اما آنچه که در ساخت ساندویچ پانل سوله و دیگر مصالح اهمیت دارد، توجه به وزش باد، میزان ارتفاع، شدت و میزان بارندگی و دیگر عوامل محیطی است. ازاین‌رو انتخاب درست ساندویچ پانل سوله، استحکام و مقاومت سازه سوله در برابر شرایط منطقه‌ای را افزایش خواهد داد. در ادامه به معرفی انواع پوشش های مختلف پرداخته شده است.

۱- پوشش سقف سوله ساندویچ پانل

به طور معمول سقف سوله ساندویچ پانل، به صورت شیب‌دار ساخته می‌شود تا عملکرد بهتری در برابر برف و باران داشته باشد و میزان ارتفاع سوله را افزایش دهد. ساندویچ پانل‌ سقفی که در ساخت سوله بکار می‌رود دارای پانل‌های سه ‌گام یا پنج گام هستند تا مانع از نفوذ آب باران به داخل سوله شوند.
همچنین استفاده از انواع پانل‌های سقفی مانند ساندویچ پانل ذوزنقه‌ای و طرح سفال در ساخت سوله‌های مختلف دیده می‌شود. به طور کلی ساندویچ پنل‌های سقفی با توجه به مواد اولیه و طراحی که دارند؛ در برابر رشد گیاهان، قارچ‌ها مقاوم هستند و با داشتن خاصیت آنتی‌باکتریال از زندگی حشرات در داخل آنها جلوگیری می‌کنند. این مورد برای ساخت سوله‌ ساندویچ پانل که به عنوان انبار مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار حائز اهمیت است.

در پوشش سقف انواع سوله می توان از مواردی چون، ساندویچ پانل سقفی، ورق گالوانیزه رنگی و پشم شیشه، ورق گالوانیزه ساده و پشم شیشه استفاده نمود.

ویژگی های ساندویچ پانل سوله
وزن سبک، طول عمر بالا و مقاومت در برابر زلزله از ویژگی های ساندویچ پانل سوله هستند

۲- پوشش دیوار سوله با ساندویچ پانل

پانل‌هایی که برای پوشش دیواره سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بایستی علاوه بر استحکام و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، در برابر آتش‌سوزی و رطوبت نیز مقاومت بالایی داشته باشند. ازاین‌رو استفاده از فوم‌های عایقی همچون پلی یورتان و پلی استایرن در ساخت سوله با ساندویچ پانل رواج بیشتری دارد که تحت نام‌های ساندویچ پانل یلی یورتان و ساندویچ پانل پلی استایرن شناخته می‌شوند؛ چرا که این فوم‌ها علاوه بر داشتن خاصیت عایق‌پذیری و ضد حریق بودن، استحکام بالایی دارند و مقرون‌به‌صرفه هستند.
همچنین ورق ساندویچ پانل سوله که از گالوانیزه یا آلوزینک ساخته می‌شود؛ بایستی به صورت دو رو باشد تا از ورود باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کند. برخی از انواع پانل‌های دیواری با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند؛ برای ساخت انواع سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال پانل‌های مخفی از مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید برخوردار هستند و ساندویچ پانل کلین‌روم در برابر پوسیدگی و ضربه دوام بیشتری می‌آورند.

ساندویچ پانل گالوانیزه

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سوله

بهترین مشخصات و اندازه ساندویچ پانل برای ساخت سوله به شرح زیر هستند.

 • ضخامت: 4 الی 25 سانتی‌متر
 • عرض مفید پانل: 114 سانتی‌متر (منظور از عرض مفید، عرض پانل پس از اجرا است.)
 • طول: 2 الی 14 متر (متناسب با نیاز مشتری)

توجه داشته باشید که انتخاب درست اندازه و ضخامت ساندویچ پانل سوله، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهر، باعث نصب و قرار گرفتن درست پانل‌ها بر روی یکدیگر می‌شوند و از ایجاد روزنه و فضای خالی جلوگیری می‌کنند. همچنین ضخامت پانل‌ها با توجه به نوع کاربری سوله متفاوت خواهد بود.

ضخامت 4 الی 25 سانتیمتر
 عرض مفید 114 سانتی متر
وزن با توجه به متریال به کار رفته متفاوت است
طول 2 الی 14 متر

مساحت سوله با ساندویچ پانل

مساحت و نقشه سوله ساندویچ پنل داری یک پلان است که به جهت طراحی و تولید انواع سوله‌ های ورزشی، صنعتی، نمایشگاهی و… با استفاده از پانل‌های ساندویچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم در خرید ساندویچ پانل سوله
ضخامت، ابعاد و قیمت از نکات مهم هنگام خرید هستند

زیرسازی سوله

با توجه به اینکه ساخت انواع سوله در صنایع مختلف صنعتی و تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. استحکام و زیرسازی آن بحث بسیار مهمی است. در نخستین مرحله از اجرای سوله، تمامی موارد آن به صورت کامل رعایت می شود که این کار به منظور بهبود عملکرد سازه و استقامت آن، کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات صورت می گیرد. برای آشنایی با نحوه زیرسازی ساندویچ پانل به چه صورت است؟ مقاله ای تخصصی تهیه شده است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل سوله

نصب ساندویچ پانل اهمیت زیادی دارد؛ چرا که باید با آنها تمامی فضای سقف و دیوارها را به خوبی پوشش داد. عدم اجرای درست پانل‌ها، منجر به پایین آمدن استحکام سازه و مقاومت آن در برابر عوامل محیطی می‌شود. ازاین‌رو نصابان پانل، با داشتن مهارت کافی، پانل‌ها را با روش‌های درست بر روی هم پیچ‌ ومهره می‌کنند و درزبندی و هوابندی سازه را به خوبی انجام می‌دهند. لازم به ذکر است روش نصب ساندویچ پانل سوله با توجه به نوع پانل متفاوت است و تجهیزات ویژه‌ای نیاز دارد.

نکات مهم در انتخاب ساندویچ پانل سوله

شما می‌توانید برای سفارش ساخت پانل‌های مورد نیاز برای ساخت سوله با کارشناسان ما در مجموعه آریا پانل در ارتباط باشید. در این بخش تنها به نکات اساسی و کلی اشاره‌ای خواهیم داشت تا در هنگام انتخاب و سفارش تولید ساندویچ پانل بتوانید تصمیم‌گیری دقیق‌تر و راحت‌تری داشته باشید:

 • نوع عایق: عایق به کار رفته در ساندویچ پانل را با توجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه انتخاب کنید.
 • ضخامت عایق: ضخامت عایق باید متناسب با نوع کاربری سوله باشد.
 • نوع روکش: روکش ساندویچ پانل را با توجه به محل قرارگیری سوله و تابش آفتاب تعیین کنید.
 • رنگ و طرح: انتخاب این دو گزینه به سلیقه و نیاز شما وابسته است و شما می‌توانید انواع مدل‌ها و رنگ‌های مختلف در کاتالوگ پانل‌های موجود مشاهده کنید.
 • قیمت: با توجه به نوع ورق و عایق، قیمت پانل متغیر خواهد بود. گزینه‌ای را انتخاب کنید که با بودجه شما متناسب باشد و در عین حال نیاز شما را برطرف سازد.

سوله چیست؟

سوله یک سازه فلزی با سقف شیب دار است که اغلب شامل فضایی باز و بدون ستون داخلی می‌شود. این فضای باز کاربری‌های مختلف را پوشش می‌دهد. سوله همچنین، ارتفاع بلندی دارد و این امر باعث می‌شود تا از آنها برای انبار کردن کالاهای حجیم و یا نصب ماشین‌آلاتی که ارتفاع بالا دارند، استفاده کرد.

انواع ساندویچ پانل سوله
پانل ها به صورت سقفی و دیواری در ابعاد و ضخامت مختلف تولید می شوند

سوله‌ها از اسکلت فلزی ساخته می‌شوند. انتخاب اسکلت مناسب که هم بتوان بار وارده را تحمل کند و هم با ساندویچ پانل‌ها هماهنگ باشد ضروری است. در صورت انتخاب اسکلت و پانل‌های مناسب، سوله عمر طولانی خواهد داشت و هزینه‌های اجرای آن کاهش پیدا می‌کند.

ساندویچ پانل PIR (پی آی ار)

از نظر اسکلت سوله به صورت:

 • سوله‌های تیر ورقی
 • سوله‌های خرپایی
 • سوله‌های یو بی ام (UBM)

ساخته می‌شود. محیط به دست آمده از سوله را می‌توان به عنوان فضایی برای انبارداری، کارگاه‌های تولید، سالن ورزشی، سردخانه، آشیانه هواپیما، مرغداری و گلخانه استفاده کرد.

ساندویچ پانل سوله (ساخت سوله با پانل) | هزینه و نحوه ساخت

ساندویچ پانل‌ها که از رایج‌ترین مصالح ساختمانی به ویژه در ساخت سازه‌های پیش‌ساخته به شمار می‌روند، توانسته‌اند در ساخت سوله نیز به خوبی عمل کنند. امروزه از انواع ساندویچ پانل‌ دیواری و سقفی برای ساخت سوله‌های مختلف استفاده می‌شود. چرا که این پانل‌ها علاوه بر اینکه از استحکام بالایی برخوردار هستند؛ در برابر عوامل محیطی نیز مقاومت بالایی دارند.
همچنین حمل‌ونقل سریع سوله در کنار هزینه‌های ارزان، از دیگر دلایل استفاده از پانل‌ها به شمار می‌روند. شما می‌توانید برای اجرای سقف سوله ساندویچ پانل یا پوشش دیوارهای آن، از ساندویچ پانل آریا پانل استفاده کنید و سازه‌ای باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید.

سوال‌های متداول

انواع ساندویچ پانل سوله کدام‌اند؟

ساندویچ پانل‌هایی که برای ساخت سوله به کار برده می‌شوند را می‌توان بر حسب نوع عایق، نوع روکش و کاربرد دسته‌بندی کرد. رایج‌ترین نوع آنها ساندویچ پانل پشم سنگ با روکش گالوانیزه هستند.

معایب استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله چیست؟

ساخت سوله به وسیله ساندویچ پانل نیاز به یک زیرسازی دقیق و مناسب دارد. مسئله دیگر حمل و نقل است که عدم توجه در هنگام جا به جایی می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی قطعات شود.

قیمت ساندویچ پانل سوله چقدر است؟

قیمت این نوع پانل به عوامل مختلفی از جمله نوع عایق، ضخامت عایق، نوع روکش، رنگ و نوسانات بازار وابسته است.

عمر مفید ساندویچ پانل سوله چقدر خواهد بود؟

در صورت نگهداری مناسب و شرایط آب‌وهوایی ایدئال، پانل‌ها تا ۲۰ سال و گاهی بیشتر عمر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇