ساندویچ پانل سردخانه | پنل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای یکی از انواع پانل‌های ساندویچی پیش ساخته است که در ساخت سردخانه‌ها استفاده می‌شوند. این پانل‌ها یک محصول نوین و یک فناوری به حساب می‌آیند که به سبب ویژگی‌هایی که دارند کار ساخت محیط‌هایی که قرار است محصولات گرم و فساد پذیر درون آن‌ها نگه داری شوند را راحت کرده‌اند. با استفاده از ساندویچ پانل سردخانه‌ای می‌توان هرگونه محفظه یا اتاقک که درون آن قرار است دما تا حد مناسبی پایین نگه داشته شود را به سرعت و با هزینه کم ساخت. ادامه‌ی این مطلب را با ما همراه باشید تا درباره این محصولات بیشتر بدانید.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای چیست؟

ساندویچ پانل سردخانه‌ای مشابه سایر ساندویچ پانل‌ها یک ساختاری سه لایه شامل یک لایه عایق میانی و دو لایه سخت خارجی می‌شود منتهی عایق این پانل‌ها به شکل ویژه‌تری در برابر نفوذ حرارت مقاومت می‌کند. جنس و ضخامت لایه عایق این پانل‌ها به شکل خاص تعریف می‌شود. همانطور که می‌دانید سردخانه‌ها محفظه‌های ایزوله‌ای هستند که درب و بدنه آن‌ها باید از جنس خاصی باشد. قرار است در سردخانه هوای سرد تولید شود و این هوای سر حفظ شود. اگر پوشش بدنه و در سردخانه در مقاومت در برابر نفوذ حرارت ضعیف عمل کند کمپرسور سردخانه باید فشار بیشتری را متحمل شود و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف خواهد شد. ساندویچ پانل سردخانه‌ای، پانل پیش ساخته‌ای است که ویژه‌ی استفاده جهت پوشش بدنه و درب سردخانه‌ها طراحی و تولید می‌شود و عملکرد بهتر سردخانه و بهینه سازی مصرف انرژی را به همراه دارد.

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 20 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR گالوانیزه

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 15 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 15 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ ای 10 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ 20 سانتی متر PUR آلوزینک

ساندویچ پانل سردخانه‌ 20 سانتی متر PUR آلوزینک
Load More

قیمت ساندویچ پانل سردخانه

واضح است با توجه به این که ساندویچ پانل سرخانه‌ای باید از قابلیت‌های ارتقا یافته‌ای نسبت به ساندویچ پانل‌های دیواری برخوردار باشند تولید آن‌ها طی فرایندی خاص انجام می‌شود و طبیعتا هزینه بیشتری به همراه دارد. کیفیت این پانل‌ها بسیار بالاست و اتصالات آن‌ها هم خاص و پیشرفته‌ است. به همین جهت نسبت به پانل‌های معمولی طبیعتا قیمت بالاتری دارد اما در نظر بگیرید که استفاده از این پانل‌های آماده در مجموع هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. به دلیل نوسانات قیمت ارز و متریال اولیه تولید قیمت محصولات را از کارشناسان مجموعه آریا پانل استعلام بگیرید.

خرید ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه یک پانل خاص دارای قابلیت عایق ارتقا یافته و تشدید شده است. مقاطعی شبیه به این پانل‌ها در کارگاه‌ها و تولیدهای کوچک هم تولید می‌شود؛ پوشش کابین‌های یخچالی پشت خودروهای سنگین و نیمه سنگین. در تولید این پوشش‌ها هم از عایق پشم شیشه استفاده می‌کنند اما در نهایت خروجی آن ساندویچ پانل منسجم و مقاومی نیست که در خط تولید یک کارخانه مجهز تولید می‌شود. پانل‌های ساندویچی سردخانه‌ای تولید آریا پانل تحت فرایندی مکانیزه و تمام اتوماتیک تولید می‌شوند. انسجام، یکپارچگی لایه‌ها، عمر مفید و عملکرد این محصولات فراتر از پوشش‌هایی است که طی فرایند دستی تولید می‌شوند. بنابراین این پانل‌ها را حتما بدون واسطه از کارخانه آریا پانل تهیه کنید تا هم نسبت به قیمت این محصولات و هم نسبت به کیفیت خود پانل و کیفیت اتصالات آن مطمئن شوید.   

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه

ورق ساندویچ پانل سردخانه

در تعریف پانل سردخانه با ضخامت‌های آن آشنا شدید؛ همان طور که می‌دانید این محصولات از دو ورق و یک فوم تشکیل شده‌اند؛ پس با این تعریف می‌توان پانل‌های سردخانه‌ای را ترکیبی از فوم پلی ‌اورتان و ورق‌هایی از جنس آلومینیوم، گالوانیزه، آلوزینک، فایبرگلاس یا PVC دانست که انتخاب جنس ورق‌ها وابسته به مکان مورد استفاده است. دانستن این نکته هم جالب است که فوم مابین دو ورق با روش تزریق و برخورداری از ویژگی مقاوم در برابر آتش‌سوزی با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب، بین دو ورق تزریق می‌شود تا در نهایت یک پانل سردخانه‌ای شکل بگیرد.

عوامل موثر در کیفیت ساندویچ پانل سردخانه‌ای

 • کیفیت عایق ساندویچ پانل و ضریب انتقال حرارتپ
 • استحکام و قدرت اتصال میان ساندویچ پانل‌ها
 • کیفیت درب و کیفیت اتصال درب به پانل‌ها
 • چگونگی اتصال ساندویچ پانل‌ها به کف

مشخصات فنی و ابعاد ساندویچ پانل سردخانه‌ای

در ساندویچ پانل سردخانه‌ای ضخامت لایه عایق اندکی از انواع دیگر ساندویچ پانل بیشتر است و معمولا از 8 تا 20 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود که البته هر چه ضخامت عایق بیشتر باشد توانایی محیط برای حفظ دما افزایش می‌یابد. ضخامت ورق‌های این پانل‌ها بین 0.5 تا 0.7 میلی متر است. طول پانل‌های سردخانه‌ای هم به نسبت نیاز و سفارش مشتری می‌تواند از 2 تا 6 متر تغییر کند. طبیعی است که هرچه مساحت جانبی بیشتری با یک پانل پوشش داده شود و تعداد اتصالات کاهش یابد برای عملکرد سردخانه بهتر است.

مشخصات ساختاری ساندویچ پانل سردخانه‌ای چیست؟

ساندویچ پانل سردخانه‌ای قرار است در ساخت بدنه سردخانه استفاده شود. سردخانه هم به صورت کابین عقب خودرو سنگین و نیمه سنگین و هم اتاقک، سالن و هر فضایی فضایی مطابق با متراژ مورد نیاز ساخته می‌شود. بنابراین چند مورد در این پانل‌ها به طور خاص لحاظ می‌شود؛ مثل ضریب نفوذ پذیری بسیار پایین کیفیت بالای عایق و سبکی قطعات. از همین رو لایه میانی این نوع پانل از فوم پلی اورتان استفاده می‌شود. البته اگر بخواهید هزینه کمتری کنید می‌توانید سراغ پشم شیشه بروید. برای لایه خارجی هم معمولا از آلوزینک، آلومینیوم یا گالوانیزه استفاده می‌شود. این ورق‌ها نسبتا سبک هستند، استحکام و دوام خوبی دارند و در برابر آب و هرگونه خوردگی مقاوم هستند؛ می‌توانند در صورت لزوم تحت فرایند شستشو به شکل مکرر قرار گیرند و کیفیت خود را تمام و کمال حفظ کنند. اتصال این لایه‌ها برای کاربری ساندویچ پانل سردخانه‌ای بسیار مهم است که این امر تست چسب‌های صنعتی بسیار قوی صورت می‌گیرد.

ابعاد ساندویچ پانل سردخانه

هر کدام از پانل‌ها بسته به نوع و جنسی که دارند دارای ابعاد و اندازه‌هایی هستند؛ ساندویچ پانل سردخانه عموما ابعادی نظیر جدول زیر خواهد داشت: 

 • ضخامت لایه عایق 8 الی 20 سانتی متر
 • ورقه‌های گالوانیزه‌ای، آلومینیومی و آلوزینکی
 • ضخامت ورقه‌های فلزی 0.5 تا 0.7 میلی متر
 • طول پانل 2 تا 13.60 متر
 • عرض 4 تا 15 سانتی متر

همانطور که مشاهده شد پنل ساندویچی سردخانه از ضخامت بیشتری برخوردار است که این ضخامت به دلیل جنس به کار رفته عایق است. در واقع از عایق بیشتری در این نوع پانل استفاده می‌کنند تا اتلاف انرژی به کمترین میزان خود برسد.

ساندویچ پانل سردخانه چیست؟

پانل‌های سردخانه‌ای چیست؟ فوم بین دو لایه این محصول از جنس پلی‌اورتان است که ضخامتی بین 8 تا 15 سانتی‌متر و طول 1 تا 12 متر را برای آن در نظر گرفته‌اند. محاسبه این محصولات با توجه به میزان تبادل حرارت تعیین می‌شود اما به خاطر دارا بودن لبه‌های نر و مادگی در بخش عرض و هم‌پوشانی پانل‌ها با یکدیگر، بهترین گزینه برای تولید سردخانه‌ها هستند.

دلایل محبوبیت ساندویچ پانل سردخانه

تا حدی با این نوع محصولات آشنا شدید؛ در حقیقت این پانل‌ها به دلیل تازه نگه‌ داشتن و جلوگیری از فرسودگی محصولات، ممانعت از ورود و خروج هوای سرد و گرم به محیط و در نهایت ایجاد یک شرایط عالی و ایده‌آل برای محافظت از محصولات در دماهای پایین، محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. همچنین یکی دیگر از دلایل محبوبیت ساندویچ پنل‌های سردخانه‌ای، صرفه‌جویی در هزینه و انرژی برای استفاده طولانی‌مدت است؛ این پانل‌ها به خاطر مقاوم بودن در برابر انتقال گرما به داخل سردخانه و خروج سرما از داخل به محیط بیرون باعث شده‌اند در مواقعی که شرایط نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است، به گزینه‌ای مناسب تبدیل شوند. البته برای کامل کردن عایق‌بندی این پانل‌ها از چسب‌های مخصوصی استفاده می‌شود تا در صورت وجود، درزهای ریز را کاملا بپوشاند.

مزایا استفاده از ساندویچ پانل سردخانه‌ای

استفاده از ساندویچ پانل سردخانه‌ای بالاترین راندمان را برای سردخانه به همراه خواهد داشت. این پانل‌ها علیرغم استحکام خوب، وزن و ضخامت کمی دارند به همین جهت دو مزیت مهم ایجاد می‌شود؛ یک اینکه امکان برچیدن و انتقال سردخانه به سرعت و سهولت فراهم است و دو اینکه عرض مفید قابل استفاده به دلیل ضخامت بهینه شده‌ی این پانل‌ها بیشتر می‌شود. در کابین پشت خودرو اگر از این پانل‌ها استفاده کنید حداقل 20 سانتی متر عرض قابل بارگیری بیشتری خواهید داشت. سرعت نصب این پانل‌ها به دلیل برخورداری از نر و مادگی بسیار بالاست. همچنین مصرف کمپرسور یا موتور خنک کننده و به تبع آن هزینه‌های تعمیر و نگهداری سردخانه کاهش می‌یابد.

 • اتصال سریع پانل‌ها و در نتیجه ساخته شدن سردخانه در مدت زمان کوتاه
 • کاهش هزینه‌های ساخت سردخانه
 • کیفیت بالا و ثابت این پانل‌ها با توجه به آماده شدن آن‌ها در خط تولید اتومات و مکانیزه
 • مورد تست و آزمایش قرار گرفتن این پانل‌ها در کارخانه و کنترل استانداردها
 • کاهش مصرف انرژی برای تامین دمای مورد نیاز سردخانه
 • سبکی بودن این پانل‌ها و قابلیت جداسازی و اتصال مجدد در مکان جدید
 • طول عمر مفید و دوام بسیار زیاد
 • عدم توانایی رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در ساختار این پانل‌ها
 • عدم نفوذ اشعه‌های مخرب و مواد شیمیایی از ساختار این پانل‌ها

نصب ساندویچ پانل سردخانه‌ای

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در استفاده از پانل‌های ساندویچی پیش ساخته در ساخت سردخانه‌ها مطرح است نصب این پانل‌هاست. همانطور که می‌دانید تبادل حرارتی داخل و بیرون سردخانه باید به حداقل برسد و این نیازمند کیفیت بالای عایق پانل و علاوه بر آن چفت و بست و درزگیری بی عیب و نقص این پانل‌ها در کنار هم است. بنابراین این پانل‌ها را همراه با نرو مادگی یا اصطلاحا فاق و زبانه طراحی می‌کنند که اتصالی پایدار میان آن‌ها برقرار شود. در این صورت اتصال این پانل‌ها با کف و درزگیری‌های درب سردخانه می‌ماند که باید با تکیه بر تخصص و مهارت بالا انجام شود.

 

سوالات پرتکرار پانل های سردخانه ای

قبل از بیان موارد استفاده از این مصالح، می‌خواهیم به معرفی انواع ساندویچ پانل بپردازیم که به‌ طور کلی این محصولات به 4 دسته سردخانه‌های پایین صفر، سردخانه‌‌های بالای صفر، سردخانه‌های متحرک و سردخانه‌های دو مداره تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین موارد استفاده از این محصولات شامل موارد زیر است:

 • سردخانه‌های مونتاژ شده روی وسایل نقلیه‌ای چون کامیون، وانت، تریلی
 • سردخانه‌های سیار و صنعتی
 • انبارهای مربوط به نگهداری مواد شیمیایی و دارو
 • کارگاه‌های صنعتی و کارخانه‌های بسته‌بندی گوشت، سوسیس و کالباس
 • سالن‌های پرورش قارچ
 • استفاده در بعضی از قسمت‌های مرغداری و گاوداری‌
 • ساخت اتاق‌های ایزوله و بیمارستان‌های سیار
 • بخش صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاه‌ها
 • فروشگاه‌ها و مغازه‌ها
 • کارخانه‌های بزرگ و صنعتی
 • بیمارستان‌ها

در ادامه می‌خواهیم به معرفی انواع سردخانه بپردازیم. همان طور که قبلا گفتیم این سردخانه‌ها به چهار دسته اصلی زیر صفر، بالای صفر، متحرک و دومداره تقسیم می‌شوند.

پانل سردخانه بالای صفر

یکی از انواع سردخانه نوع بالای صفر است. احتمالا می‌توانید از نام آن کاربریش را تشخیص دهید. سردخانه بالای صفر دمایی بین 0 تا 15 درجه سانتی‌گراد خواهد داشت. البته این طور نیست که دمای 15 همیشه اعمال شود اما این قابلیت وجود دارد.

همچنین انواع مختلفی فقط از سردخانه بالای صفر وجود دارد؛ کانکسی، اتاق کوچک و صنعتی از انواع سردخانه بالای صفر هستند. معمولا نگهداری مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات و بعضی از داروها در این دما ممکن است بنابراین برای ذخیره‌سازی و نگهداری این مواد از سردخانه بالای صفر بهره می‌گیرند.

پانل سردخانه زیر صفر

در مقابل سردخانه بالای صفر این سردخانه وجود دارد که دمای آن تا منفی 20 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. معمولا از این نوع برای نگهداری مواد فریز شده مانند گوشت و ماهی استفاده می‌کنند. این سردخانه هم دارای انواع کانکسی، اتاقکی و صنعتی است.

در واقع می‌توان نوعی از سردخانه‌های زیر صفر و بالای صفر را در دسته بعدی یعنی دسته سردخانه متحرک جا داد.

سردخانه متحرک و دو مداره

سردخانه متحرک سیار است و می‌توان آن را به سرعت در محل مورد نظر نصب کرد. در مقابل سردخانه‌های ثابت و غیرمتحرک نیز وجود دارند که در یک مکان به‌خصوص ساخته می‌شوند و دیگر نمی‌توان آن‌ها را جابه‌جا كرد. وزن سبك از ديگر ويژگي قابل توجه این مدل است.

نوع بعدی یعنی سردخانه دو مداره یکی از انواع جالبی است که امکان ذخیره‌سازی طیف بیشتری از مواد و محصولات را به مشتری و البته انباردار می‌دهد. با توجه به دو مداره بودن این سردخانه می‌توان دمای بالا و زیر صفر را در آن تنظیم کرد؛ به بیان بهتر این نوع سردخانه را می‌توان در زمانی به یک سردخانه زیر صفر تبدیل کرد و در زمانی دیگر آن را به یک سردخانه بالای صفر بدل کرد.

اگر به دنبال شناخت مزایای استفاده از پانل‌های سردخانه‌ای هستید این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید. مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای عبارت هستند از:

 • کم ضخامت بودن نسبت به متریال‌های دیگر با توجه به تست‌های انجام شده
 • اشغال فضای کمتر در عین برخورداری از خاصیت عایق‌بندی
 • سرعت بالای اجرا و نصب ساندویچ پانل سردخانه و صرفه‌جویی در هزینه و زمان
 • محیطی عاری از هر گونه باکتری با وجود ویژگی‌هایی چون ضدآب بودن، عایق حرارتی و نفوذناپذیری توسط حشرات به دلیل عایق پلی‌اورتان
 • مناسب برای محیط زیست
 • ساخت پانل‌های سردخانه‌ای با توجه به سلیقه‌های مختلف به دلیل گسترده بودن طیف رنگی این محصولات
 • اضافه کردن قابلیت‌های ضد اسیدی، ضد قلیایی و تثبیت رنگ با استفاده از رنگ‌های pvdt و پلی استر pvc

در خصوص نصب این مصالح ساختمانی باید گفت اگرچه نصب ساده و آسانی دارند اما این کار حتما باید توسط یک متخصص انجام شود. بهتر است اینطور گفت که نصب درست پانل‌های سردخانه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار هستند و اگر انجام کار توسط یک متخصص صورت نگیرد قابلیت عایق حرارتی آن دچار مشکل شده و عملکرد درستی نخواهند داشت.