ابعاد ساندویچ پانل چقدر است؟

ابعاد ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

تاثیر ابعاد ساندویچ پانل (اندازه ساندویچ پانل) در کارایی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. به طور مثال ابعاد پانل سردخانه با نوع صنعتی آن کاملا متفاوت است. همچنین ابعاد آن‌ها در وزنشان تاثیرگذار هستند. هنگام سفارش، طول یا ضخامت ورق‌های پانل با توجه به درخواست شما تغییر می‌کند.

ابعاد ساندویچ پانلها معمولاً متفاوت بوده و به تولید کننده و نوع مصرف آن بستگی دارد. در برخی موردها، طول آنها ممکن است تا 12 متر و عرض آنها حدود 1.2 متر باشد. ضخامت ساندویچ پانل نیز می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولاً بین 30 تا 200 میلی‌متر است. برای دقیق‌تر دانستن ابعاد ساندویچ پانل – اندازه انواع ساندویچ پانل، بهتر است با تولید کننده آن تماس بگیرید.

برای آشنایی با ابعاد و ضخامت ساندویچ پانل ابتدا بهتر است با ساختار و کارایی پانل‌ها آشنا شوید. این سازه مدرن ساختمانی از ترکیب بسیار سبک شامل دو لایه ورق که در وسط آ‌ن‌ها یک لایه عایق قرار گرفته‌، تشکیل شده است. به دلیل شباهت این سه لایه به ساندویچ، این سازه‌های ساختمانی به ساندویچ پانل معروف هستند. وجود ویژگی‌های منحصر به فرد ورق‌ها و لایه میانی پانل‌ها باعث شده تا کارایی‌های زیادی داشته باشند.

لایه عایق میانی از فوم اکس پی اس، فوم پلی یورتان و فوم پشم سنگ تشکیل شده است. جنس ورق‌ها از آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم هستند. به واسطه خاصیت ضربه گیری و عایق بودن در برابر عوامل محیطی از پانل‌ها برای ساخت سردخانه، ساختمان‌های پیش ساخته، پوشش سقف، دیوار و کانکس استفاده می‌کنند. آشنایی با ساختار، ویژگی‌های آن‌ها و ابعاد ساندویچ پنل به شما در خرید این سازه کمک می‌کند. همچنین به این نکته توجه کنید که ساندویچ پانل انواع مختلفی مانند ساده، شیاردارد و پیچ و مهره‌دار دارد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

مشخصات فنی در یک نگاه
ضخامت پانل دیواری 4-5-6-8-10-12-15 سانتیمتر
ضخامت پانل سقفی 3-4-5-6-8-10 سانتیمتر
نوع ورق آلوزینک و گالوانیزه
ضخامت ورق رو ۰.۵ میلی‌متر
ضحامت ورق زیر ۰.۵ میلی‌متر
عرض ساندویچ پانل سقفی(سانتی‌متر) 10.70 سانتی‌متر و عرض مفید آن ۱۰ سانتی‌متر
عرض ساندویچ پانل دیواری( سانتی‌متر) عرض غیر مفید آن 1.16 سانتی‌متر است و عرض مفید 1.140 سانتی‌متر است
حداکثر طول پانل ها متناسب با سفارش مشتری تا ۱۳.۶۰ متر
دانسیته فوم پلی یورتان(Astmd 1622) ۴۰±۲
ضخامت ساندویچ پانل

ابعاد ورق ساندویچ پانل

جنس ورق‌های ساندویچ پانل سقفی از آلوزینک بوده که شامل ترکیباتی مانند فلز روی، سیلیکون، آلومینیوم است.

 • ضخامت آن بین 4 الی 10 سانتی‌متر تغییر می‌کند.
 • عرض آن‌ها برابر 16/1 سانتی‌متر و عرض مفیدشان 01/1 است.
 • ضخامت ساندویچ پانل دیواری بین 4 تا 15 سانتی‌متر بنا بر سفارش شما تغییر می‌کند.
 • همچنین عرض پانل دیواری 08/1 سانتی‌متر و عرض مفید آن 01/1 سانتی‌متر است.
 • وزن ساندویچ پانل‌ ها بر اساس موادی که در آن‌ها به کار رفته، فرق می‌کند.
 • طول ورق پانل دیواری 10 متر و پانل سقفی 14 متر
 • جنس ورق پانل سقفی گالوانیزه، آلومینیوم به صورت دورو ورق و یک رو ورق و جنس ورق در پانل دیواری فقط گالوانیزه و آلومینیوم است.
ابعاد ساندویچ پانل چقدر است
عرض مفید ساندویچ پانل دیواری در حدود 100 تا 114 سانتی متر است.

ساندویچ پانل متراژ پایین در سبک بودن سازه‌ ساختمانی تأثیر زیادی دارد.

ورق ساندویچ پانل خود از چند لایه تشکیل می‌شود. ضخامت و ابعاد هر لایه در محصول نهایی موثر است. لایه رویه می‌تواند از جنس استنلس استیل، آلومینیوم، مس، PVS، فایبرگلاس، گالوانیزه یا آلوزینک رنگ شده با ضخامت بین ۱۸ تا ۲۵ میکرون باشد. این ضخامت با توجه به نوع کاربری مشخص می‌گردد.

لایه زیره یا آستر شامل رنگ اپوکسی به ضخامت ۲ تا ۳ میکرون می‌شود که برای چسبندگی بهتر پوشش نهایی با ورق و پایداری بیشتر در برابر پوسیدگی در این لایه به صورت دقیق در کارخانه آریا پانل اجرا می‌شود.

در ورق‌های گالوانیزه یک پوشش مخصوص به ضخامت ۸۰ تا ۱۲۰ میکرون اجرا می‌شود تا از پانل در برابر عوامل محیطی محافظت کند.

ورق‌های گالوانیزه و آلوزینک از پرکاربردترین ورق‌هایی هستند که در ساخت پانل استفاده می‌شوند. این دو ورق با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در محصول نهایی نیز تأثیرگذار است. پوشش گالوانیزه از جنس روی است در حالی که پوشش آلوزینک از ترکیب آلیاژ روی، آلومینیوم و سیلیکون تشکیل شده است. اگر به محصولی نیاز دارید که در برابر خوردگی و حرارتی مقاومت بیشتری داشته باشد، ورق‌های آلوزینک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع ساندویچ پانل بر اساس ابعاد

پانل‌ها انواع مختلفی دارند که ابعاد ساندویچ پانل در هر کدام متفاوت است.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

ساندویچ پانل آلومینیوم

ابعاد ساندویچ پانل دیواری

ابعاد انواع ساندویچ پانل دیواری با توجه به لایه ای ها میانی و متریال ساخت آن متفاوت است. همچنین این محصولات در کاربری های مختلفی قابل استفاده هستند. به همین جهت دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند.

ضخامت پانل دیواری بین ۴ تا ۱۲.۵ سانتی متر
عرض مفید ۱.۱۴ متر
طول پانل های دیوار بین ۲ تا ۱۴ متر قابل تولید است.
وزن با توجه به جنس عایق و ورق تعیین می شود.

ابعاد ساندویچ پانل سقفی

ابعاد ساندویچ پانل سقفی براساس پوششی که در سقف سازه‌ها ایجاد می‌کند، متفاوت است. به طور کل پارامترهای موثر در ابعاد ساندویچ پانل سقفی در محدوده‌ی زیر قابل سفارش هستند.

ضخامت پانل سقفی بین ۴ تا ۱۲.۵ سانتی متر
عرض مفید ۱.۰۸ متر
طول پانل های سقف بین ۲ تا ۱۴ متر قابل تولید است.
وزن با توجه به جنس عایق و ورق تعیین می شود.
ابعاد ورق ساندویچ پانل
ورق های آلوزینک و گالوانیزه در ابعاد استاندارد یا دلخواه آماده می شوند

ابعاد ساندویچ پانل صنعتی

 • ضخامت ورق پانل صنعتی: 5/0 میلی‌متر
 • ضخامت فوم پلی اورتان 4 تا 10 میلی‌متر است.
 • عرض ساندویچ پانل دیواری صنعتی: 102 سانتی‌متر
 • عرض پانل صنعتی با فوم پلی اورتان: 104 سانتی‌متر
 • عرض ساندویچ پانل سقفی: 108 سانتی‌متر است.
 • طول استاندارد ساندویچ پانل: 6 متر

با در نظر گرفتن این ابعاد، نصب و پیاده سازی آن‌ها با توجه به نقشه و بسیار با دقت انجام می‌شود. اجرای آن‌ها با تفاوت نوع و ضخامت ورق‌ها، متغیر است. در پانل صنعتی ورق گالوانیزه با ضخامت 7/0 تا 0/5 میلی‌متر به کار می‌رود. هسته میانی با فوم پلی یورتان با ضخامت 6 تا 10 سانتی‌متر است. در پشت پانل، ورق گالوانیزه و آلومینیوم رنگی استفاده می‌شود که ابعاد ساندویچ پنل صنعتی 5 تا 7 میلی‌متر است. این نوع پانل را می توان ساندویچ پانل پلی یورتان یا ساندویچ پانل گالوانیزه دانست.

اندازه ساندویچ پانل ساختمانی

ساندویچ پانل ساختمانی از ترکیبات مرکب و سبک، در مدل‌های مختلف مونتاژ می‌شود که از دو بخش ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تشکیل شده است.

ابعاد ساندویچ پانل سردخانه

در ساندویچ پانل سردخانه از ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم استفاده شده که طول این ورق‌ها با سفارش شما از 2 تا 13 متر تغییر می‌کند.
عرض ورق این پانل 1/15(2 سانتی‌متر فاق و زبانه) مفید 1/13 متر است.
ضخامت ورق: 10، 12، 15، 18 و 20 سانتی‌متر
باید در اندازه گیری ابعاد این سازه دقت زیادی به خرج داد. همچنین می‌بایست طبق نقشه و طبق سلیقه شما مونتاژ شود تا زیبای نهایی پانل مشخص گردد. این موضوع اهمیت زیادی دارد. ارتباط کارفرما و مجری طرح باید سازنده باشد تا مراحل ابتدایی مونتاژ و نصب نهایی به خوبی انجام شود.

ورق گالوانیزه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ضخامت ساندویچ پانل

ضخامت ساندویچ پانل به دو عامل اصلی بستگی دارد: نوع کاربری و نوع عایق مورد استفاده با این وجود ضخامت پانل ها بدین گونه است.

 • ساندویچ پانل دیواری: 4 تا 15 سانتی متر
 • ساندویچ پانل سقفی: 4 تا 15 سانتی متر
 • ساندویچ پانل سردخانه ای: 8 تا 15 سانتی متر

برای انتخاب ضخامت مناسب ساندویچ پانل، باید عوامل مختلفی مانند نوع کاربری، شرایط آب و هوایی منطقه و بودجه را در نظر گرفت.

ضخامت پانل های دیواری و سقفی
ضخات به عنوان یکی از ابعاد پانل در حدود 4 تا 15 سانتی متر

در مقاله ضخامت ساندویچ پنل شرح کاملی از آن داده‌ایم. ضخامت نیز جزئی از ابعاد ساندویچ پانل به شمار می‌آید و خوب است اشاره‌ای به میزان آن و تاثیرش بر کاربرد داشته باشیم. در اینجا به طور خلاصه به ضخامت‌های رایج و کاربرد آنها اشاره می‌کنیم:

 • ۴ تا ۶ سانتی‌متر: مناسب برای سقف و دیوار سوله‌ها، کارگاه‌ها، ویلاها و مناطق با آب‌وهوای معتدل
 • ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر: قابل استفاده برای سردخانه‌ها، تونل‌های انجماد و مناطق با آب و هوای نسبتاً سرد
 • ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر: سردخانه‌های صنعتی، اتاق‌های فریزر و مناطقی با آب‌وهوای بسیار سرد

اندازه ساندویچ پانل موجود در شرکت های تولید کننده

نوع ورقی که شرکت‌های تولید کننده ساندویچ پانل از آن‌ها استفاده می‌کنند، از جنس فلز روی و آلومینیوم از قبل رنگ شده با توجه به ابعاد ساندویچ پانل در ضخامت 5 تا 7 میلی‌متر دارای دو رنگ متنوع و از نوع سوپر پلی استر کوره‌ای بوده، که با ضخامت 25 میکرون در بیرون و 7 میکرون در رنگ پرایمر کوره‌ای از داخل در محل اتصال ورق به فوم تولید می‌شود. این شرکت‌های معتبر با بهره‌مندی از نیروی کار با تجربه، ساندویچ پانل را با دقت فراوان و در ابعاد مختلف تولید می‌کنند.

تاثیر ابعاد ساندویچ پانل در خرید آن‌ها

قبل از خرید ساندویچ پانل ساختمانی مدرن ابتدا باید به ابعاد ساندویچ پنل توجه ویژه‌ای داشته باشید. ابعاد و ضخامت این پانل‌ها در انواع مختلف آن متفاوت است. نصب و اجرای پانل می‌بایست بر اساس نقشه و با دقت بالا انجام شود تا زیبایی آن مشخص گردد. شرکت‌های معتبر تولید کننده این سازه ساختمانی را در ابعاد مختلف و با توجه به سفارش شما تولید و ارائه می‌کنند. برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل ها به سایت آریا پانل مراجعه کنید.

پروفیل ساندویچ پانل

استاندارد ساندویچ پانل

به طور کلی ابعاد استاندارد انواع ساندویچ پانل دارای موارد زیر است. دیگر نکات مرتبط با استاندارد ساندویچ پانل را در مقاله‌ای جداگانه بررسی کرده‌ایم.

ضخامت استاندارد ساندویچ پانل ها بین ۴ تا 10 سانتی متر
عرض استاندارد 1 متر
طول استاندارد پانل بین ۲ تا 12 متر

ارتباط ابعاد و استاندارد با هزینه ساخت

یکی از شاخصه های اصلی قیمت گذاری انواع ساندویچ پانل ها، ابعاد آن است. زیرا هر چقدر ابعاد یک پانل بزرگتر باشد، قیمت محصول بیشتر است. در این خصوص شما عزیزان می توانید قیمت انواع ساندویچ پانل را در صفحه مختص به آن مشاهده کنید.

جمع بندی

در این مقاله آریا پانل به بررسی ابعاد و اندازه ساندویچ پانل پرداختیم. طول ساندویچ پانل می‌تواند بین ۲ تا ۱۴ متر و عرض آن در حدود ۱۰۰ سانتی‌متر باشد. این ابعاد به صورت استاندارد و پایه هستند؛ اما با توجه به نیاز پروژه و درخواست کارفرما امکان تولید پانل در ابعاد دلخواه نیز وجود دارد.

سوال‌های متداول

طول ساندویچ پانل تا چه حد قابل افزایش است؟

طول ساندویچ پانل می تواند تا 13.6 متر افزایش یابد. اما در مواردی که طول مورد نیاز بیش از این مقدار باشد، می توان دو یا چند پانل را به یکدیگر متصل کرد.

چه تفاوتی بین ابعاد ساندویچ پانل دیواری و سقفی وجود دارد؟

تفاوت اصلی بین ابعاد ساندویچ پانل دیواری و سقفی در عرض و ضخامت آنها است. عرض ساندویچ پانل دیواری معمولاً 116 سانتی متر و عرض ساندویچ پانل سقفی معمولاً 107 سانتی متر است همچنین ضخامت انواع پانل سقفی از پانل دیواری بیشتر است.

ضخامت ساندویچ پانل بر ابعاد آن تأثیر می گذارد؟

بله، ضخامت ساندویچ پانل بر ابعاد آن تأثیر می گذارد. هرچه ضخامت ساندویچ پانل بیشتر باشد، ابعاد آن نیز بزرگتر خواهد بود.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇