آریا پانل

نصب ساندویچ پانل

نحوه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل با سرعت بالایی انجام می‌شود و در صورتی که می‌خواهید آسانی و راحتی نصب مصالح شامل حالتان شود، باید از این مصالح نوین ساختمانی به جای مصالح سنگین و قدیمی استفاده کنید. البته دقت در انتخاب نصاب ماهر نکته بسیار مهمی است تا بتوانید از آسیب رساندن به پانل‌ها جلوگیری کنید. آریا پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل با نصب دقیق و اصولی این پانل‌ها باعث زیبایی ظاهری سازه ساختمانی شما می‌شود.

🎯 انواع روش های نصب به صورت پیچ مخفی، قفل دار، نرومادگی
💎 مراحل نصب پانل سقفی تطابق پرلین‌ها با پروژه، اتصال پانل ها به اسکلت و پانل های دیواری، استفاده از آبرو و فلاشینگ ها به جهت زیبایی و جلوگیری از نفوذ آب
📌 روشهای نصب پانل دیواری معمولی و با پیچ مخفی
⏱ انواع لوازم نصب فلاشینگ، آبرو، فینیشر، تیزه سقفی، پیچ سرمته دار، سشوار صنعتی، قیچی برش مفتول، چسب عایق پانل

انواع ساندویچ پانل از نظر نصب

پانل‌ها از نظر نحوه نصب به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

 • پیچ مخفی: در ساندویچ پانل پیچ مخفی هر پانل به محل مورد نظر نصب شده و پانل بعدی را به طوری که با آن اورلب داشته باشد، قرار می‌دهند. در صورتی که می‌خواهید زیبایی سازه ساختمانی خود را افزایش دهید، باید از این پانل‌ها استفاده کنید.
 • قفل دار: در این پانلها در قسمت اتصال بلوک‌ها با استفاده از یک سری زبانه، پانل‌ها را به هم وصل می‌کنند. از این پانل در ساخت سردخانه استفاده می‌شود.
 • نرومادگی: هنگام نصب ساندویچ پانل، در قسمت اتصال زاویه‌هایی دارند که پس از وصل، یکپارچه شده و با استفاده از پیچ، روی سقف یا دیوار نصب می‌شوند. اگر می‎خواهید سازه خود را در برابر رطوبت عایق کنید، این نوع پانل توانایی بالایی در این موضوع دارد.

هنگام نصب، مجری نصب پانل ساندویچی از ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه رولی استفاده می‌کند. ضخامت ورق آلوزینک بین 0.5 تا 0.7 میلی‌متر است که از آن‌ها بیش‌تر برای پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌کنند.
ضخامت پانل‌ها در نحوه نصب آن‌ها تاثیر زیادی دارد و به طور کلی از پانل‌هایی با ضخامت 3 الی 15 سانتی‌متر برای نوع دیواری استفاده می‌کنند و پانل‌هایی با ضخامت 2 تا 10 سانتی‌متر برای نصب پنل سقفی قابل استفاده است.

استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل ها | 36228800-051

تجهیزات نصب ساندویچ پانل

در نصب و اجرای انواع پانل ساندویچی از تجهیزات و لوازم پیشرفته مختلف استفاده می شود که این تجهیزات براساس نوع نصب و مراحل آن متفاوت با این وجود به موارد زیر تقسیم بندی می شوند:

 • پیچ‌ها و واشرهای مخصوص
 • دستگاه مخصوص برش
 • پرلین
 • ورق فلاشینگ و آبرو
 • چسب عایق ساندویچ پانل
 • سشوار صنعتی
 • ابزار سیم کشی برق
 • قیچی برش مفتول
 • دستگاه گره زنی اتوماتیک و دستی

پیچ نصب ساندویچ پانل

در نصب انواع ساندویچ پنل ها می توان از انواع پیچ های نصب استفاده کرد که هر کدام در مراحل نصب دارای کاربری خاصی هستند.

از انواع پیچ های نصب ساندویچ پانل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمته واشردار گالوانیزه : یکی از انواع پیچ های نصب انواع پانل است که در انواع پیچ سرمته ای ۲ اینچی، پیچ سرمته ۳ اینچ، پیچ سرمته ۴ اینچ، پیچ سرمته ۵ اینچ، پیچ سرمته ۶ اینچ در بازار های ساختمانی و صنعتی به منظور نصب وجود دارند.
 • پیچ سر عدسی (آلن): نوع دیگری از پیچ های ساندویچ پانل ها با شکل ظاهری شش ضلعی که به کمک آن ها می توان انواع پانل ساندویچی را به یکدیگر متصل کرد. این پیچ ها به کمک آچار آلن که L شکل هستند با مقطعی ۶ ضلعی و یک سر توپی شکل که از آن می توان برای باز و بسته کردن پیچ ها با  محورهایی غیر از محور پیچ استفاده شوند.

دستگاه مخصوص برش

دستگاه های مخصوص برش پانل ها متشکل از یک اره قطب نما یا دستی است که به جهت برش دقیق پنل ها در ابعاد دلخواه، به کار می رود. یکی از نکات مهم به هنگام استفاده از این دستگاه ها، پانل ها باید به سرعت برش برخوردند تا آسیبی به آن ها وارد نشود. پس از اتمام فرآیند برش کاری با استفاده از انواع سوهان مخصوص پانل، تمامی ناهمواری های آن به طور کامل صاف و صیقل داده می شود.

چسب عایق ساندویچ پانل

پس از اتمام یا در حین مراحل نصب پانل ها به منظور عایق بندی سازه از این چسب های پر قدرت استفاده می شود، مزایا استفاده از این چسب به دلیل دارا بودن جنس پلی اورتان آن است.

چسب پلی اورتان غالبا به دو صورت جامد و منعطف قابل خریداری است که می توان به منظور درزیندی و آب بندی سازه های ساندویچ پانلی مورد استفاده قرار می گیرد.

زیرسازی ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل های یکی از مراحل مهم و حساس نصب و اجرا است. در صورتی که مراحل زیرسازی ساندویچ پانل به درستی انجام نشود؛ عملیات نصب آن با مشکل فراوانی مواجه خواهد شد و طول عمر سازه را کاهش می‌دهد.

در مرحله زیرسازی پانل ها (دیواری و سقفی)، آهن‌کشی لازم با کمک چند سری از پروفیل‌های مختلف با اندازه‌های گوناگون انجام می‌شود؛ سپس پانل‌ها به صورت افقی و دور سازه بر روی آهن‌کشی، پیچ می‌شوند.

نحوه نصب پانل سقفی

 1. بسته بندی پانل‌های سقفی: ساندویچ پانل سقفی را با توجه به مشخصاتی مانند نوع پانل، ضخامت پانل، طول و عرض، وزن کلی، کاربرد و نوع استفاده و دستورالعمل حمل بسته بندی می‌کنند. در هر بسته بین پانل‌ها ورق پلی استایرن قرار می‌دهند که در برابر آسیب محافظت شوند.
 2. حمل و نقل پانل‌ها: نکته بعدی که در نصب سقفی حائز اهمیت دارد، حمل آن‌هاست. پانل‌ها را روی سکوی کامیون بارگیری و سپس بسته‌های پانل با ارتفاع مناسب، در دو، سه یا چهار سطح چیده می‌شوند و با استفاده از یک تسمه نایلونی محکم شده تا سالم به مقصد برسند.
 3. انبار ساندویچ پانل در محل پروژه ساختمانی: انبار کردن آنها یک امر حساس محسوب می‌شود. در طی این اقدام ممکن است پانل‌ها آسیب ببینند. استفاده از لیفتراک مناسب برای تخلیه پانل‌ها از این آسیب جلوگیری می‌کند. پس از بارگیری، آن‌ها را در زمین صاف قرار داده و در مکان محافظت شده نگهداری کنید.

اولین مرحله نحوه اجرای سقف ساندویچ پانل

در این مرحله اجرای سقف ساندویچ پانل و راه‌اندازی باید ایمنی را در نظر بگیرید. ابتدا تطابق پرلین‌ها با پروژه را بررسی کنید. پس از آن طول دهانه، عرض فلنج پرلین را نگاه کرده که تغییر شکل نداده باشند. همچنین بررسی تطابق اقدامات ایمنی با مقررات امروزی بسیار حائز اهمیت است.

توجه به خطوط برق، استفاده نصاب از دستکش استاندارد و کفش‌هایی با کفی نرم برای جلوگیری از آسیب به پانل‌ها اهمیت زیادی دارد. زمانی که می‌خواهید پانل‌ها را با جرثقیل حمل کنید، آن‌ها را با یک طناب محکم ببندید تا نصاب ساندویچ پنل بتواند محصولات را به راحتی چرخ دهد. ساختار پشتیبان یا همان پرلین در برابر لغزش باد از پانل‌ها محافظت می‌کند.

دومین مرحله نصب ساندویچ پانل سقفی

طریقه نصب پانل سقفی به این‌گونه است که پس از قرارگیری آن‌ها در محل نصبشان، باید از محافظ پلی اتیلن در قسمت داخلی فیلمبرداری شود. همچنین در قسمت خارجی فیلم‌برداری از محافظ، در امتداد لبه‌های پانل‌ها و مفصل اهمیت دارد. ابتدا قبل از نصب، محل نصب ناودانی را مشخص کنید. سپس از اولین پانل را قرار داده و آن را در محل، با کمک پیچ و واشر متصل کنید.

از تراز شدن پانل مطمئن شوید. پانل دوم را به طوری که با اولی همپوشانی داشته باشد، قرار دهید. به این نکته توجه کنید که عنصر ثابت باید عمود روی آن قرار بگیرد در این صورت فشار یکنواختی روی پانل‌ها پخش می‌شود. در آخرین مرحله نوبت نصب نوارها است. طول همپوشانی باید بین 100 تا 300 میلی‌متر باشد.

طریقه نصب پانل دیواری

اجرای و نصب ساندویچ پانل‌های دیواری با دو روش انجام می‌گیرد که کاربرد متفاوتی دارند.

اجرای دیواری با روش معمولی

در این روش ابتدای کار نصاب، باید با توجه به ابعاد مورد نظر، پروفیل کشی یا زیرسازی را انجام دهد و با استفاده از جوشکاری، اتصال پروفیل‌ها و نبشی‌ها به پایان می‌رسد. سپس در مرحله بعدی نصب ساندویچ پانل، جایگذاری آنها و بستن پیچ‌ها انجام می‌شود. با توجه به نقشه نمای کلی ساختمان در صورت استفاده از پنجره در ساندویچ پنل دیواری با دستگاه برش پانل، برش مناسب توسط نصاب ایجاد می‌شود و بعد از آن پانل‌ها در مکان مورد نظرتان نصب می‌شوند. با در نظر گرفتن قطر این قطعات، پیچ‌های سرمته‌دار در هر متر مربع چهار تا از آن‌ها به ساندویچ پانل دیواری و پروفیل متصل می‌شوند. البته می‌توانید در هر متر مربع از سه پیچ استفاده کنید.

روش نصب پانل دیواری با پیچ مخفی

این روش برای سازه‌های مستحکم بسیار کاربرد دارد. اجرای ساندویچ پانل دیواری به این‌گونه انجام می‌شود که باید در محل اتمام نصب پانل اول و شروع نصب پانل بعدی یک ستون قرار بگیرد که بتوانید پانل را به ستون پیچ کنید همین عامل سبب مقاومت سازه شما می‌شود. در این صورت باید از قبل ابعاد ساندویچ پانل را محاسبه کرده تا بتوانید پانل‌ها را به راحتی به ستون متصل کنید. عرض پانل دیواری معمولا بین 95 تا 112 سانتی‌متر بوده که هر کارخانه ساندویچ پانل آن‌ها را با عرض متفاوتی تولید می‌کنند. پس از نصب پانل و اتمام کار می‌توانید مرحله بعدی که شامل تمیز کاری و زیباسازی است را انجام دهید. برای این‌کار باید از تیزه یا فلاشینگ استفاده کنید. به کار بردن تیزه و فلاشینگ در زیباسازی نقش مهمی ایفا می‌کند.

نکات مهم در اجرای صحیح ساندویچ پانل

با اینکه اجرای ساندویچ پانل، تنها از چند مرحله کلی تشکیل شده است؛ اما توجه به ریز کاری‌های کار، باعث بهتر نصب شدن پانل‌ها می‌شود. در ادامه به فوت و فن‌هایی که در اجرای درست پانل‌ها تاثیر می‌گذارند؛ اشاره شده است.

 • در هر پروژه و با توجه به جزئیات آن، نحوه‌ی قرار گرفتن پانل‌ها و چیدمان آنها مهم بوده و با یکدیگر متفاوت است.
 • زیرسازی باید به گونه‌ای انجام شود که پانل‌ها به راحتی بر روی سازه فولادی یا اسکلت‌های بتنی ساختمان قرار بگیرند.
 • فاصله پانل‌ها در هنگام نصب باید به درستی رعایت شوند.
 • توجه به موقعیت گام‌های ذوزنقه‌ای می‌تواند تکیه‌گاه مناسبی برای بستن پیچ‌ها ایجاد کند.
 • استفاده از پیچ واشردار مخصوص برای اجرای ساندویچ پانل ضروری است.
 • در نصب پانل سقفی، حتما باید پانل بر روی پرلین مخصوص پیچ شود.
 • استفاده از پیچ سرمته گالوانیزه در هر یک متر مربع از پانل ساندویچی سقفی، استحکام آن را افزایش می‌دهد.
 • قبل از پف کردن پانل‌ها، باید محل درزها را با استفاده از اسپری پلی اورتان پر کنید؛ چرا که این عمل باعث زیادتر شدن چسبندگی پانل در محل اتصال می‌شوند و تبادل حرارت را کاهش می‌دهند.

اجرای سقف با 3d پانل غیر باربر

نکاتی در خصوص نصب این سازه قابل توجه است.

۱- رسم خطوط محیطی

برای نصب ساندویچ پانل غیر باربر ابتدا باید خطوط محیطی صفحه تراز را روی جایگذاری میلگردهای انتظار، روی اسکلت بتنی و همچنین فلزی رسم کنید. برای این‌کار می‌توانید از شاقول لیزری و دستی استفاده کنید که سرعت شاقول لیزری بالاتر است.

۲- نصب میلگردهای انتظار

پس از رسم خطوط تراز، نوبت به نصب میلگردهای انتظار می‌رسد. اگه از اسکلت فلزی استفاده می‌کنید، باید میلگردها را به آن‌ها جوش دهید. در صورت استفاده از میلگرد بتنی، بعد از سوراخ کردن آن‌ها، با استفاده رول بولت میلگرد داخل سوراخ کارگزاری کنید.

۳- فریم کشی دور بازشوها

در این مرحله از نصب ساندویچ پانل، استفاده از پروفیل بندی توسط دور بازشوها قبل از نصب، سرعت اجرا را بالاتر می‌برد.

۴- اتصال پانل به میلگرد

در این مرحله بهتر است که لایه بیرونی شبکه پانل با مفتول آرماتوربندی به میلگردها متصل شوند تا بتن پاششی کاملا میلگرد رو کاور کند. در صورت عدم رعایت این موضوع، اتصال به درستی برقرار نمی‌شود.

۵- نصب مش اتصال

پس از طی کردن تمامی مراحل، می‌بایست مش اتصال همپوشان را در هر دو طرف پانل نصب کنید.

۶- جایگذاری تاسیسات الکتریکی درون کار

این عمل باید قبل از بتن پاشی انجام شده تا از تشکیل خطوط جلوگیری شود. جایگذاری این تاسیسات در نصب تری دی پانل بسیار ساده و سریع‌تر از سیستم آجری و بلوکی انجام می‌شود.

قیمت نصب و اجرای ساندویچ پانل

اجرا و نصب پانل‌های ساندویچی باید توسط نصابان متخصص انجام شود تا نتیجه کار به بهترین شکل ممکن درآید. علاوه بر حق‌الزحمه مجری آنها، قیمت ساندویچ پانل و اجرای آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 • فاصله بین تکیه‌گاه‌های اصلی
 • نوع و تعداد پیچ سرمته مصرفی
 • پرلین‌های موجود
 • پیچ و واشر
 • میزان عایق‌کاری
 • میزان ورق فلاشینگ و ورق آبرو

با توجه به مواردی که ذکر شد و همچنین متراژ و ابعاد ساندویچ پانل مورد نظر برای نصب، قیمت نهایی نصب ساندویچ پانل مشخص می‌شود.

قیمت نصب هر متر مربع ساندویچ پانل

در خصوص قیمت نصب هر متر مربع از انواع پانل های ساندویچی باید به عواملی چون جنس محصول، نحوه نصب آن، برند سازنده، لوازم جانبی، سابقه کار نصاب و موارد دیگر توجه کنید.

تاثیر نصب ساندویچ پانل در ظرافت سازه‌ های ساختمانی

به طور کلی ساندویچ پانل‌ها به دلیل سبک بودنشان نصب راحتی دارند. از لحاظ نصب، آنها به سه دسته پیچ مخفی، قفل‌دار و نرومادگی تقسیم می‌شوند. توجه به ضخامت و ابعاد آن‌ها تاثیر مستقیمی روی نصب ساندویچ پانل دارد. نصب پانل دیواری و سقفی با هم متفاوت است و بسیاری از شرکت‌های مطرح در این زمینه، علاوه بر تولید پانل‌ها توسط نصاب ساندویچ پنل، اجرای آن‌ها را برایتان اصولی و صحیح انجام می‌دهند.

نحوه نصب ساندویچ پانل + آموزش 0 تا 100 نصب پانل ساندویچی

در این مقاله در خصوص صفر تا صد نصب انواع ساندویچ پانل صحبت کردیم و نکات اجرایی و ویژه آن را با یکدیگر بیان کردیم. شما عزیزان می توانید جهت نصب یا خرید انواع پانل ساندویچی با کارشناسان آریا پانل به شماره 05136228800 در ارتباط باشید.

سوالات متداول

در نصب ساندویچ پانل دیواری، به چه عواملی باید توجه کرد تا از نشتی آب در درزهای پانل جلوگیری شود؟

برای جلوگیری از نشتی آب در درزهای پانل دیواری، باید نکات زیر را رعایت کرد:

 • استفاده از نوار آب‌بندی مناسب در درزهای پانل
 • استفاده از پیچ‌های پانل مناسب با نوع ساندویچ پانل
 • نصب صحیح پانل‌ها
 • استفاده از درزگیر درزهای پانل

در نصب ساندویچ پانل، چه عواملی بر عایق‌بندی ساندویچ پانل تاثیر می‌گذارند؟

عوامل زیر بر عایق‌بندی ساندویچ پانل تاثیر می‌گذارند:

 1. استفاده از ورق‌های با ضخامت مناسب
 2. استفاده از عایق با کیفیت
 3. نصب صحیح پانل‌ها
آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

آخرین مقالات

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای سفارش انواع

1- ساندویچ پانل سقفی

2- ساندویچ پانل دیواری

3- ساندویچ پانل سردخانه

4- ساندویچ پانل کلین روم

👇تماس بگیرید.👇