تکنولوژی تولید ساندویچ پانل چیست؟

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل چیست؟ در مورد این پانل‌ها چه می‌دانید؟ در ده‌های اخیر، پیشرفت تکنولوژی به ساخت سازه‌های مختلف راه پیدا کرده، و در بسیاری از ساخت و سازها از مصالح مدرن به جای مصالح سنتی استفاده می‌شود. ساندویچ پانل یکی از این مصالج است که در ۵۰ سال اخیر وارد صنعت ساخت و ساز شده است.

ساندویچ پانل‌ها ترکیبی از دو لایه فلزی یا غیرفلزی هستند که یک لایه عایق در میان آن‌ها جای گرفته و از آن می‌توان برای پوشش سقف، نمای سازه و دیوارها استفاده کرد.

ساندویچ پانل‌ها را با دو روش پیوسته و ناپیوسته تولید می‌کنند. دلیل این نام‌گذاری، تفاوت در فرآیند تولید این پانل‌هاست. در ادامه در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل‌ها در انواع سقفی و دیواری تولید می‌شوند.

تکنولوژی ساخت ساندویچ پانل

خط تولید
تکنولوژی تولید ساندویچ پانل به دو صورت پیوسته و غیرپیوسته است.

برای ساخت ساندویچ پانل از دو روش استفاده می‌کنند.

 

1- روش پیوسته

روش پیوسته یا کانتینیوز Continues روش است که در آن تمامی مصالح و اجزای مختلف ساندویچ پانل،‌ شامل ورقه‌های پانل و لایه عایق همراه با چسب را وارد یک دستگاه مخصوص می‌کنند و از سمت دیگر،‌ ورقه‌های آماده شده ساندویچ پانل را دریافت می‌کنند. این ورق‌ها به اندازه‌ای که در دستگاه مشخص شده، برش خورده و آماده هستند.

در این روش، نیروی انسانی کار چندان زیادی ندارد و تمامی روند ساخت توسط دستگاه انجام می‌شود. در واقع از ابتدا همه اطلاعات،‌ از جمله ابعاد، رنگ و نوع متریال به دستگاه داده می‌شوند و سپس کار پانل‌های آماده دریافت می‌شوند.

در روش پیوسته پارامترهای مختلفی مانند کنترل دما از اهمیت زیادی برخوردار هستند. کنترل فرم ورقه‌ها، میزان چسب و دمای لازم برای چسباندن ورقه‌ها به عایق، از مواردی است که حساسیت دما را بیشتر نشان می‌دهد.

دانسیته ساندویچ پانل به چه معناست؟

2- روش غیرپیوسته

روش دوم تکنولوژی تولید ساندویچ پانل، روش غیرپیوسته یا دیسکانیوز Discontinues است. در این روش،‌ تمامی مراحل ساخت ساندویچ پانل به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود. خط تولید و دستگاه‌ها در این روش از هم جدا هستند و هر کدام یک بخش از روند تولید را انجام می‌دهند.

در این روش متریال اولیه به دستگاه‌ها داده می‌شود و هر دستگاه یک بخش از پانل را آماده می‌کند. معمولا پانل‌هایی که شکل‌های متفاوتی دارند با این روش ساخته می‌شوند.

دستگاه تولید

مراحل تولید ساندویچ پانل در روش پیوسته

در روش پیوسته خط تولید شامل چندین دستگاه است که به به صورت متوالی در کنار هم قرار گرفته‌اند. در ابتدای کار، ورقه‌های فلزی یا غیرفلزی روی دستگاه فرم‌دهنده قرار می‌گیرند. بر طبق برنامه‌ای که به دستگاه داده شده، ورقه‌ها به فرم مورد نظر در می‌آیند. در مرحله بعد، دستگاه تزریق،‌ لایه عایق میانی را بین دو ورقه پانل، تزریق می‌کند.

در مرحله آخر، ورقه‌ها در اندازه‌هایی که تعیین شده برش خورده و وارد دستگاه بسته‌بندی می‌شوند. در آخرین مرحله خط تولید، ساندویچ پانل‌ها بسته بندی شده و آماده تحویل می‌شوند.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

بخش‌های مختلف خط تولید ساندویچ پانل

خط تولید ساندویچ پانل به روش پیوسته، شامل چند دستگاه است:

  • کویل‌گیر یا رول‌گیر ورق

این دستگاه، ورقه‌های ساندویچ پنل را باز کرده و روی ریل قرار می‌دهد.

  •  رول فرمینگ

رول فرمینگ با توجه به سفارش مشتری، رول‌ها را به فرم لازم برای ساندویچ پانل‌های سقفی یا دیواری، شکل می‌دهد.

  •  دستگاه برش اولیه

این دستگاه قیمت‌های لبه ورق‌ها که ممکن است ناصافی داشته باشند را اصلاح می‌کند.

  •  سیستم پیش گرم

بعد از اینکه ورقه‌ها فرم گرفتند، در سیستم پیش گرم، حرارت می‌بینند تا برای تزریق لایه عایق آماده شوند.

  •  دستگاه تزریق لایه عایق یا فوم
ساندویچ پانل آلومینیوم

 

در این مرحله، فوم یا عایق مورد نظر، بین دو لایه ساندویچ پانل، تزریق می‌شود.

  • دستگاه پرس

در مرحله بعدی، باید سه لایه ساندویچ پانل با دقت زیاد روی هم پرس شوند.

  • سیستم خنک کننده

حالا نوبت به خنک کردن ورقه‌هاست. همان‌طور که گفتیم میزان دمای خط تولید، در کیفیت نهایی محصول، تاثیر به سزایی دارد.

  •  دستگاه برش

در این مرحله ورقه‌ها به اندازه‌های تعیین شده برش خورده و وارد دستگاه بسته‌بندی می‌شوند.

 

دستگاه‌هایی که در خط تولید ساندویچ پانل استفاده می‌شوند، گاهی با توجه به نوع مواد عایق، با هم تفاوت دارند. در واقع نوع عایق، تعیین کننده‌ی یکی از این دستگاه‌هاست.

در آخر

با توجه به مطالبی که گفته شد، تا حدودی با این موضوع که تکنولوژی تولید ساندویچ پانل چیست، آشنا شدیم. کیفیت و به روز بودن دستگاه‌هایی که در خط تولید ساندویچ پانل قرار دارند، اهمیت زیادی دارد. ما در آریا پانل با در اختیار داشتن به‌روزترین دستگاه‌های تولید ساندویچ پانل،‌ در تلاش برای تولید بهترین‌ها هستیم. اگر قصد خرید انواع مختلف ساندویچ‌ پانل‌های سقفی و دیواری را دارید، با ما با شماره ۰۵۱۳۶۲۲۸۸۰۰ تماس بگیرید.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇