ساندویچ پانل XPS

ساندویچ پانل XPS
ساندویچ پانل XPS

ساندویچ پانل XPS (ایکس پی اس) با عنوان فوم ایکس پی اس نیز شناخته می‌شود. این پانل از پلی استایرن اکسترود شده تولید می‌شود و نوعی عایق حرارت و صدا است. پانل XPS از دو لایه ورق فلزی با یک لایه فوم XPS تشکیل شده است. این نوع ساندویچ پانل به دلیل مزیت‌های منحصر به فردی که دارد، برای کاربردهای مختلف ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود.

مهم‌ترین مزیت‌های آن شامل عایق حرارت و سرما، مقاومت در برابر خوردگی، حمل و نقل آسان، نصب سریع و قیمت مناسب و جلوگیری از توسعه آتش می‌شود.

ساندویچ پانل ایکس پی اس، در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شود. از کاربردهای مهم پانل می‌توان به اتاقک و کانتینرهای حمل و نقل، سردخانه و کارخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی و صنعتی و لایه‌های میانی ساندویچ پانل سقفی و دیواری اشاره کرد.

مشخصات فنی و کاربردهای ساندویچ پانل XPS

ساندویچ پانل XPS دارای دو نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی است که، در دو نوع روش تولید پیوسته و ناپیوسته در کارخانه آریا پانل تولید می‌شود. ساندویچ پانل دیواری برای پوشش بیرونی انواع ساختمان کاربرد دارد. هم‌چنین برای عایق سردخانه‌ها، در سردخانه و دیوارهای جدا کننده داخلی نیز استفاده می‌شود. از ساندویچ پانل‌ سقفی نیز برای سقف انواع ساختمان استفاده می‌شود. مشخصات فنی ساندویچ پانل ایکس پی اس مطابق اطلاعات جدول‌های زیر است:

ساندویچ پانل XPS دیواری

عرض مفید 95 سانتی‌متر
طول بسته به سفارش مشتری
ضخامت عایق 4 تا 25 سانتی‌متر
ضخامت ورق رو 0.4 تا 0.5 میلی‌متر
ضخامت ورق زیر 0.18 تا 0.5 میلی‌متر
دانسیته 35 تا 45 کیلوگرم بر متر مکعب
نوع ورق ورق آلوزینک، گالوانیزه، ورق رنگی
ساندویچ پانل فایبرگلاس

ساندویچ پانل XPS سقفی

عرض مفید 98 سانتی‌متر
طول بسته به سفارش مشتری
ضخامت عایق 4 تا 25 سانتی‌متر
ضخامت ورق رو 0.4 تا 0.5 میلی‌متر
ضخامت ورق زیر 0.18 تا 0.5 میلی‌متر
دانسیته 35 تا 45 کیلوگرم بر متر مکعب
نوع ورق ورق آلوزینک، گالوانیزه، ورق رنگی

کاربرد ساندویچ پانل ایکس پی اس XPS

کاربردهای ساندویچ پانل ایکس پی اس شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اتاقک و کانتینرهای حمل و نقل
 • سردخانه و کارخانه‌ها
 • ساختمان‌های مسکونی و صنعتی
 • لایه‌های میانی ساندویچ پانل سقفی و دیواری
ساندویچ پانل ایکس پی اس چیست؟
این پانل از پلی استایرن اکسترود شده تهیه می شود

ویژگی‌ها، مزایا و معایب ساندویچ پانل ایکس پی اس

فوم ایکس پی اس، مزیت‌های منحصر به فردی دارد که، آن را به یکی از بهترین عایق‌های صوتی و حرارتی تبدیل کرده است. مزیت‌های پانل XPS شامل موارد زیر می‌شود:

ساندویچ پانل XPS در کنار مزیت‌های فوق العاده‌ای که دارد، دارای معایب اندکی نیز هست. الته این معایب در مقابل مزیت‌های بی‌شمار آن قابل چشم‌پوشی است:

 • دمای بالاتر از 250 درجه فارنهایت می‌تواند پلی استایرن را ذوب کند.
 • فوم‌های XPS در پانل‌های ذوزنقه‌ای دچار مشکل می‌شوند و به خوبی قرار نمی‌گیرند. بنابراین در پانل‌های ذوزنقه‌ای از این فوم استفاده نمی‌شود.

اما ویژگی‌های منحصر به فرد ساندویچ پانل ایکس پی اس که باعث ایجاد این مزیت‌ها می‌شود، شامل موارد زیر است:

 1. عایق بسیار خوب با ضریب هدایت گرمایی حدود 0.030 w/m.k
 2. جذب آب کمتر از 1%
 3. مقاومت فشاری بالا؛ مهم‌تر این که مقاومت فشاری پانل ایکس پی اس، بعد از جذب آب کاهش پیدا نمی‌کند. (مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط)
 4. عایق مناسب حرارت، صدا و رطوبت
 5. مقاومت در برابر آتش
 6. عدم رشد میکروارگانیسم‌ها
 7. دانسیته یکنواخت در تمام نقاط
 8. استحکام بالا در برابر ضربه و فشار
ورق روغنی
کاربردهای ساندویچ پانل XPS
کاربرد XPS در ساخت انواع سازه ها است

ساندویچ پانل در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و بخارات آن مقاومت بالایی دارد. بنابراین، در کارخانجات صنایع شیمیایی، مواد غذایی و کشاورزی قابل استفاده است. از طرفی به دلیل قیمت بالا، برای سقف سوله و انبار مقرون به صرفه نیست. در هر صورت، این پانل‌ها به دلیل ضریب عایق بالایی که دارند، در دراز مدت باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی می‌شود.

ضخامت عایق میانی ساندویچ پانل ایکس پی اس (ضخامت ساندویچ پانل)، بر اساس درجه عایق مورد نیاز تعیین می‌شود. اما استفاده از ضخامت بالا لزوما نمی‌تواند نتیجه بهتری حاصل کند. برای مثال فرض کنید بخواهیم از پانل به جای ورق شیروانی استفاده کنیم. پانل یک رو کاغذ ضد آب با عایق 4 سانتی‌متری با ورق رو از نوع گالوانیزه رنگی یا استیل و ورق زیر از کاغذ ضد آب یا فویل‌دار، گزینه اقتصادی‌تری است.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

آموزش نحوه تولید

پانل XPS از دو لایه بیرونی شامل فلز یا فایبرگلاس با هسته فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS) تولید می‌شود. فرآیند تولید این پانل‌ها از مراحل زیر تشکیل شده است:

 1. در اولین مرحله، مواد اصلی آماده می‌شود. فوم XPS از طریق دمیدن هوا در پلی استایرن مذاب ساخته می‌شود و باعث ایجاد ساختاری جامد با سلول‌های بسته و با قابلیت عایق بالا می‌شود. بعد از آماده شدن فوم، آن را به ورقه‌هایی با اندازه دلخواه برش می‌دهند.
 2. در مرحله دوم، با توجه به ابعاد و مشخصات طراحی، ورق‌های فلزی و فایبرگلاس را شکل داده و برش می‌دهند. در این مرحله هر سه لایه آماده و سپس مونتاژ می‌شوند. هر سه لایه با استفاده از ترکیبات چسبنده و ابزارهای مکانیکی، با دقت تراز شده و به هم متصل می‌شوند.
ساندویچ پانل آلوزینک

استفاده از مواد با کیفیت، تکنیک‌های ساخت دقیق و مهارت‌های مورد نیاز در فرایند تولید، باعث تولید محصولی استاندارد می‌شود.

پلی استایرن اکسترود شده چیست؟

پلی استایرن اکسترود شده (XPS) نوعی تختهٔ فوم صلب پلی استایرن است که از سلول‌های بستهٔ کوچک تشکیل شده است. به این نکته در بالا اشاره کردیم. این عایق به عنوان فوم ساندویچ پانل استفاده می‌شود و ساختار داخلی XPS کاملاً یکنواخت است. پلی استایرن از نظر عایق بودن، مقاومت حرارتی بالایی در حدود R4 تا R5 به ازای هر اینچ دارد (R واحد مقاومت حرارتی است). می‌توان این عایق ساندویچ پانل را به عنوان عایق در بخش‌های مختلف سازه به کار برد.

از XPS می‌توان برای عایق‌کاری قسمت‌هایی که در تماس با زمین، مانند کف ساختمان و همچنین دیوارهای خارجی فونداسیون استفاده کرد.

در هنگام خرید باید دقت کرد که محصولاتی که دارای پتانسیل گرمایش زمین (GWP) پایینی هستند و از دی‌اکسیدکربن یا آب به عنوان عامل اصلی شکل‌گیری خود استفاده می‌کنند، را انتخاب کرد.

همچنین باید بررسی کرد که عایق دارای بازدارنده شعله HBCD است یا خیر. در حال حاضر این ماده سمی توسط اتحادیه اروپا و کانادا در حال حذف است و به جای آن از بازدارنده شعله پلیمری (PFR) استفاده می‌کنند.

عایق XPS اغلب با استفاده از هیدروفلوروکربن‌ها (HFCs) ساخته می‌شود. HFCs دارای پتانسیل گرمایش زمین (GWP) بالایی هستند، به این معنی که فرایند تولید آن‌ها تاثیر منفی زیادی روی آب و هوای ما دارد. شرکت‌ها در حال کاهش استفاده از HFCs و تغییر به سمت عوامل دمنده‌ای مانند آب و دی‌اکسیدکربن هستند که GWP پایین‌تری دارند.

سایز انواع نبشی

جالب است بدانید اولین پلی‌استایرن در سال ۱۸۳۹ توسط ادوارد سیمون در برلین، از رزین تقطیر شده از درخت شیرین‌بیان آمریکایی ساخته شد. امروزه پلی استایرن از فرآورده‌های نفی تولید می‌شود.

مزایای ساندویچ پانل XPS
فوم XPS عایق حرارتی و برودتی با دانسیته یکنواخت است

قیمت ساندویچ پانل XPS بر اساس پارامترهای زیر تعیین می شود:

سوال‌های متداول

عایق XPS چه کاربردهای دارد؟

این عایق در ساندویچ پانل به عنوان عایق حرارتی و برودتی استفاده می شود.

مزایای ساندویچ پانل XPS چیست؟

مقاومت در برابر رطوبت، ورن کم، نصب سریع و آسان از مزایای این پانل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇