مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط

مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط
آنچه در این مقاله می خوانید:

مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط به چند عامل بستگی دارد. از جمله جنس ورق‌های فلزی دو طرف، جنس فوم عایق میانی و دانسیته فوم عایق. جزئیات هر یک از این عوامل می‌توانند مقاومت متفاوتی را برای ساندویچ پانل رقم بزنند.

کیفیت ساندویچ پانل‌ها با چند روش مشخص است که بیشتر خواهد شد. روش‌هایی مانند تغییر جنس ورق‌های فلزی، تغییر جنس، ضخامت و دانسیته فوم عایق میانی و استفاده از تکنیک‌های مخصوص در ساخت یا نصب ساندویچ پانل‌ها.

اگر قصد خرید ساندویچ پانل دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. اینجا با جزئیات عوامل تأثیرگذار در استقامت ساندویچ پانل‌ها و راه‌های افزایش این استقامت بیشتر آشنا می‌شویم.

مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط
نوع مقاومت مقاوم در برابر خمش، فشرده‌سازی، پیچ‌خوردگی و عایق در برابر حرارت، دما، صدا و…
عوامل مؤثر در مقاومت
 • جمله جنس ورق‌های فلزی دو طرف
 • جنس فوم عایق میانی
 • دانسیته فوم عایق
راه‌‎های افزایش مقاومت
 • تغییر جنس ورق‌های فلزی
 • تغییر جنس، ضخامت و دانسیته فوم عایق
 • به‌کارگیری تکنیک‌های خاص در ساخت یا نصب پانل‌ها

 

مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط به چه عواملی بستگی دارد؟

مقاومت ساندویچ پانل
متریال اصلی ساندویچ پانل‌ها، تعیین‌کننده میزان کیفیت و مقاومت آنها

 

ویژگی‌های اصلی ساندویچ پانل‌ها باعث می‌شوند که انواع پانل‌ها مقاومت‌های متفاوتی داشته باشند. این ویژگی‌ها را در ادامه می‌بینیم.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

جنس ورق‌های فلزی دو طرف

دو طرف ساندویچ پانل‌ها را ورقه‌های فلزی دربرگرفته‌اند. این ورقه‌ها می‌توانند با جنس‌های مختلفی تولید شوند. حتی می‌توانند کاملاً فلزی نبوده و در انواع زیر تولید شوند:

 • دو رو فویل
 • دو رو کاغذ
 • دو رو ورق
 • دو رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو کاغذ
رال رنگ ساندویچ پانل

جنس و نوع ساخت این ورق‌ها در میزان مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط کاملاً تعیین‌کننده است.

جنس فوم عایق میانی

اما وقتی صحبت از عایق بودن پانل‌ها در برابر حرارت، دما، صوت و… است، بیشتر باید درباره فوم میانی صحبت کنیم. چون همین لایه است که ضرب انتقال پایینی دارد و مثل یک سد محکم سقف یا دیوار را می‌پوشاند. این فوم روی ورق فلزی اولی تزریق شده و منبسط می‌شود. در نهایت و بعد از قرار دادن ورق دوم، فضای بین دو ورق کاملاً با این فوم پر می‌شود.

جنس فوم عایق می‌تواند از متریال زیاد باشد:

 • پلی‌اورتان
 • پلی‌استایرن
 • پشم سنگ
 • پشم شیشه
 • و…

دانسیته فوم عایق

دانسیته به معنی چگالی و برابر با نسبت جرم به حجم است. دانسیته هم در بحث مقاومت، در مورد فوم عایق مطرح می‌شود. رابطه دانسیته با مقاومت به این ترتیب است که هر چه دانسیته بالاتر باشد، فوم عایق متراکم‌تر است و مقاومت بیشتری هم دارد. در واقع فومی که دانسیته بالاتری دارد، هم مقاوم‌تر است و هم عایق قدرتمندتری است.

راه‌های افزایش مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط

افزایش مقاومت ساندویچ پانل
انتخاب بهترین متریال متناسب با نیاز پروژه‌ برای افزایش مقاومت ساندویچ پانل‌ها

 

مقاومت اصلی ساندویچ پانل‌‎ها به تکنولوژی ساخت و مواد اولیه آنها بستگی دارد. راه‌هایی هم که برای افزایش مقاومت آنها می‌بینیم، همگی در مرحله تولید قابل اجرا هستند. مگر این که پانل‌های تولیدشده را دوباره وارد مرحله تولید کنیم که معمولاً این روش بهینه نیست. اما کدام روش‌ها می‌توانند استحکام پانل‌ها را بیشتر کنند؟ در ادامه مرور می‌کنیم.

روش اول: تغییر جنس ورق‌های فلزی

اکثر ساندویچ پانل‌ها به صورت دوم رو ورق تولید می‌شوند. این ورق فلزی نیز معمولاً یکی از جنس‌های زیر را دارد:

 • گالوانیزه
 • آلومینیوم
 • آلوزینک
 • و…
7 اشتباه رایج در انبار کردن ساندویچ پانل ها

هر کدام از این فلزها تعرفه و خاصیت‌های ویژه خود را دارند. برای مثال آلومینیوم انعطاف بالایی دارد، اما چگالی و مقاومت آن کمتر از گالوانیزه است. رسانایی ورق آلومینیوم نیز بیشتر از گالوانیزه است. پس اگر اولویت با عایق بودن در برابر حرارت است، آلومینیوم نباید انتخاب شود.

همین‌طور ورق آلوزینک برای محیط مرطوب بهتر از انواع دیگر عمل می‌کند. دوام و طول عمر آنها نیز به نسبت گالوانیزه بالاتر است. بنابراین اگر بحث مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط مهم است، بهتر است از جنس آلوزینک برای ورق‌های فلزی استفاده شود.

روش دوم: تغییر جنس، ضخامت و دانسیته فوم عایق میانی

ضخامت و دانسیته هر دو در میزان مقاومت ساندویچ پانل مؤثرند. هر چه ضخامت و دانسیته بالاتر باشد، پانل در برابر عوامل محیطی مقاوم‌تر خواهد بود. اما خاصیتی که بر هر دوی این ویژگی‌ها اولویت دارد، جنس این فوم است.

این که چه فومی برای داخل ساندویچ پانل انتخاب شود، کاملاً به ویژه‌هایی بستگی دارد که در نظر داریم. برای مثال اگر اولویت با مقاومت پانل‌ها در برابر آتش است، بهتر است پشم سنگ انتخاب شود. پشم سنگ عایقی نسوز محسوب می‌شود. این فوم در جذب صدا هم به نسبت انواع دیگر برنده است.

اما اگر مهم است که ساندویچ پانل در صرفه‌جویی در انرژی کمک زیادی کند، پلی‌اورتان انتخاب مناسب‌تری است. از طرفی پلی‌استایرن مقاومت پلی‌اورتان را در عبور ندادن حرارت ندارد.

روش سوم: تغییر در نحوه ساخت یا نصب ساندویچ پانل‌ها

گذشته از موارد بالا، مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط به نحوه ساخت آن و انتخاب تجهیزات مناسب هم وابسته است. برای مثال اگر سازه مورد نظر در منطقه طوفانی بنا شده یا در معرض زلزله است، می‌توان با تکنیک‌هایی مقاومت آن را بیشتر است.

تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل

تکنیکی مثل آرماتوربندی ساندویچ پانل دیواری باعث می‌شود استحکام این پانل در برابر طوفان دوچندان شود. در این روش از میل‌گرد 8 و 9 استفاده می‌شود تا ایمنی سازه افزایش پیدا کند.

جمع‌بندی

در این مطلب با عواملی آشنا شدیم که در مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط تأثیرگذارند. همین‌طور دیدیم که چطور با تغییر در این عوامل می‌توان استقامت پانل‌ها را بیشتر کرد. اما فراموش نکنید که انتخاب یک فروشنده معتبر با محصولاتی باکیفیت است که در نهایت ما را از اصالت ساندویچ پانل‌ها مطمئن می‌کند.

آریا پانل با دریافت استانداردها و گواهینامه‌های معتبر ملی و بین‌المللی مشتریان از کیفیت بالای محصولات خود مطمئن می‌کند. از طرفی از مرحله پیش از خرید همراه مشتریان است تا آنها را در انتخابی آگاهانه و موفق یاری دهد. برای ارتباط با این مجموعه می‌توانید با شماره 05136228800 تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

1. ساندویچ پانل‌ها چه قدر مقاوم هستند؟

این پانل‌ها بر خلاف ماهیت سبکشان فوق‌العاده قوی هستند.

2. رابطه مقاومت ساندویچ پانل با هزینه آن چیست؟

معمولاً هر چه ساندویچ پانل‌ها از متریال بهتری ساخته شوند، مقاومت بیشتر و قیمت بالاتر دارند. البته در تولیدی‌های معتبر، پانل‌های ارزان هم در کل کیفیت قابل قبولی دارند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇