دستگاه برش ساندویچ پانل

دستگاه برش ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

دستگاه برش ساندویچ پانل نوعی از انواع تجهیزات ساخت این مصالح ساختمانی به شمار می‌روند. این دستگاه با دارا بودن اره‌های مخصوص برش نواری و دستی، اره چوبی می‌تواند با سرعت ۵۲ دور بر دقیقه کار برش پانل را انجام دهند. در ادامه همراه آریا پانل باشید و در خصوص دستگاه برش ساندویچ پانل – نحوه برش ساندویچ پانل صحبت کنیم.

انواع روش برش در محل، برش در کارخانه
تجهیزات داخلی انواع اره برش نواری، اره دستی و چوبی
سرعت برش 52 دور در دقیقه
مزایا برش یکدست پانل، عدم اتلاف بخش هایی از پانل و …

انواع روش برش ساندویچ پانل

برای برش ساندویچ پانل، دو روش وجود دارد.

1- برش پانل در کارخانه

استفاده از این روش می‌تواند کیفیت برش را به شدت افزایش دهد و از آسیب وارد شدن به ساندویچ پنل جلوگیری کند.

2- برش پانل در محل

با این وجود در برخی از مواقع ممکن است نیاز باشد تا برخی از قسمت‌های ساندویچ پانل دیواری یا ساندویچ پانل سقفی در محل نصب ساندویچ پانل و توسط نصاب بریده شده و نصب شود. این روش به صورت کلی توصیه نمی‌شود و در صورت نیاز به برش در محل نیز باید به صورت کاملاً حرفه‌ای و با ابزارآلات مناسب نسبت به انجام این کار اقدام نمود.

دستگاه برش ساندویچ پانل
دستگاهی با تیغه مخصوص که ورق ها یا ساندویچ پانل را به طور کامل برش می دهد

نحوه برش ساندویچ پانل با دستگاه مخصوص

ساندویچ پانل، موادی هستند که امروزه استفاده از آنها بسیار گسترش یافته است. برای تولید ساندویچ پنل، لایه عایق در بین دو لایه که معمولاً جنس آنها از فلز است، قرار می‌گیرد. به صورت کلی برای تولید ساندویچ پنل در ابعاد دلخواه دو روش وجود دارد که عبارت‌اند از روش پیوسته و ناپیوسته. در روش ناپیوسته در ابتدا ورق‌ها با ابعاد مد نظر برش داده می‌شوند و سپس هسته مرکزی بین آنها قرار گرفته می‌شود.

نصب ساندویچ پانل

در روش پیوسته ساندویچ پنل به صورت یک فرایند پیوسته تولید می‌شود. در این روش دستگاه در ابتدا ساندویچ پنل را تولید می‌کند و سپس در مرحله آخر در ابعاد دلخواه آن را برش می‌دهد. دستگاه‌های مختلفی برای تولید ساندویچ پنل و برش آنها وجود دارد.

یکی از مشهورترین دستگاه‌های برش ساندویچ پانل دستگاه VNL است که در آن برای برش ساندویچ پنل‌های فولادی از اره‌های مخصوصی استفاده شده است که می‌تواند باعث شود تا بتوانید با بالاترین کیفیت کار برش ساندویچ پنل را انجام دهید.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

دستگاه برش ساندویچ پانل چوبی

 از دستگاه برش ساندویچ پانل چوبی برای برش پانل‌هایی که جنس آنها از چوب یا ام‌دی‌اف است استفاده می‌شود. این دستگاه نیز مانند دستگاه برش ساندویچ پنل عادی است و تفاوت آن می‌تواند در تیغه‌ای باشد که برای برش دستگاه به کار برده می‌شود. دستگاه‌های برش ساندویچ پنل چوبی معمولاً با سیستم اتوماتیک ساخته می‌شوند و می‌توانند بر اساس ابعاد مورد نظر قطعات را برش دهند.

مزایای دستگاه برش ساندویچ پنل

استفاده از دستگاه برای برش ساندویچ پانل مزایای زیادی دارد. دستگاه برش ساندویچ پنل می‌تواند با سرعت بالا و به صورت تمیز، کار برش را انجام دهد. برخی از دستگاه‌های برش ساندویچ پانل با داشتن قابلیت برش برگشتی می‌توانند زمان برش را به شدت کاهش دهند. این کاهش زمان برش باعث می‌شود تا هزینه‌های کاری شما به شدت کاهش یابد.

در دستگاه‌های مخصوص برش ساندویچ پنل از تیغه‌های مخصوصی استفاده می‌شود که می‌توانند برای طولانی مدت، کار برش ساندویچ پنل را برای شما انجام دهند. بدین ترتیب هزینه‌های تعمیر و نگهداری دستگاه نیز کاهش می‌یابد و می‌توانید برای مدت طولانی بدون نیازی به توقف، کار برش ساندویچ پنل را انجام دهید.

اتاق حمل بار یخچالی

نکات مهم برای برش پانل ساندویچی با دستگاه

یکی از نکات بسیار مهم در برش ساندویچ پانل با دستگاه این است که باید مراقب باشید به ساندویچ پنل آسیبی وارد نشود. در واقع باید مراقب باشید که هر کاری را که می‌تواند باعث آسیب به ساندویچ پنل شود انجام ندهید. نکته بعدی در استفاده از دستگاه برش ساندویچ پانل این است که حتماً تیغه و اره دستگاه تیز بوده و خاصیت خود را از دست نداده باشد. در صورتی که از تیغه برای مدت طولانی استفاده شده باشد می‌تواند باعث شود تا فرایند برش به خوبی انجام نشود.

نکته پایانی و صدالبته نکتهٔ بسیار مهم در انجام هر کاری، رعایت نکات ایمنی است. حتماً هنگام کار با دستگاه ساندویچ پنل نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورتی که آشنایی کافی با دستگاه ندارید بهتر است در ابتدا آموزش‌های لازم را دیده و سپس با دستگاه کار کنید.

انواع روش برش ساندویچ پانل
ساندویچ پانل ممکن است در کارخانه یا در محل اجرای پروژه برش داده شود

شرکت‌های مختلفی در دنیا اقدام به تولید دستگاه‌های برش ساندویچ پانل می‌کنند. دستگاه‌هایی که برای این کار عرضه می‌شود قابلیت‌های مختلفی دارند. به‌عنوان‌مثال در برخی از دستگاه‌ها سرعت انجام برش نسبت به دستگاه‌های دیگر بیشتر است. بنابراین نمی‌توان قیمت مشخصی را برای دستگاه برش ساندویچ پنل مشخص نمود. در واقع قیمت دستگاه برش ساندویچ پنل به امکانات و برند دستگاهی بستگی دارد که قصد خرید آن را دارید.

اره برش ساندویچ پانل

مهم‌ترین بخش دستگاه برش ساندویچ پانل و به صورت کلی هر دستگاه برشی، تیغه یا اره آن است. در صورتی که از یک اره ضعیف استفاده کنید حتی اگر بهترین دستگاه برش را نیز خریداری کرده باشید باز هم در برش به مشکل می‌خورید و در هنگام برش آسیب زیادی به ماده خود وارد خواهید کرد.

اره کردن و برش ساندویچ پنل‌ها به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. از تیغه‌های مختلفی می‌توان برای بریدن ساندویچ پنل استفاده نمود. با این وجود، مطابق بررسی‌های انجام شده تیغه‌های اره نواری ISO-CUT یکی از بهترین تیغه‌ها برای برش ساندویچ پنل به شمار می‌روند. به لطف هندسه خاص این تیغه‌ها و همچنین ترکیب ماده‌ای که برای ساخت آنها استفاده شده است این تیغه‌ها عملکرد بسیار قوی ای در برش ساندویچ پنل‌ها دارند.

درب ریلی سوله چیست؟

قابلیت برش دقیق، سرعت بالا، مقاومت و انعطاف‌پذیری از جمله ویژگی‌های اصلی این تیغه‌ها به شمار می‌رود.

دستگاه برش پانل اره پرنده

این دستگاه که با نام Panels Cutting Machine (Flying Saw) شناخته می‌شود، نوعی دستگاه صنعتی است که برای برش دقیق و ظریف پانل‌های مختلف از جمله ساندویچ پانل، ورق‌های فلزی، صفحه‌های MDF و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود. این دستگاه سرعت بالایی را همراه با دقت و ایمنی ارائه می‌دهد و به همین سبب در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، لوازم خانگی و تولید قطعات صنعتی کاربرد فراوان دارد.

نحوه عملکرد دستگاه برش پانل اره پرنده:

  • این دستگاه شامل یک بخش بارگذاری می‌شود که پانل در این بخش قرار می‌گیرد.
  • سپس، تنظیمات برش انجام می‌شود. اپراتور دستگاه، ضخامت، ابعاد و زاویه برش را بر روی پنل کنترل دستگاه تنظیم می‌کند.
  • برش به وسیله تغیه به صورت عمودی و افقی به طور همزمان انجام می‌شود.
  • قطعات برش خورده به میز کار دیگری منتقل می‌شوند.

انواع دیگر دستگاه برش ساندویچ پانل

در کارخانه برای تولید انواع پانل‌ها، برش ورق ساندویچ پانل و همچنین ساخت کانکس ساندویچ پانل، از دستگاه‌های برش مختلفی استفاده می‌کنند.

دستگاه برش پانل اتوماتیک:

دستگاه‌های برش اتوماتیک از رایج‌ترین نوع دستگاه‌های برش در کارخانه‌های تولید ساندویچ پانل هستند. این دستگاه از یک موتور قدرتمند، کنترل‌های الکترونیکی و طراحی مکانیکی پیشرفته بهره می‌گیرد. برندهای مختلف داخلی هستند که این دستگاه را تولید می‌کنند و برخی از برندهای اروپایی را می‌توان در بازار ایران نیز مشاهده کرد.

به عنوان نمونه شرکت ایتالیایی Steel Coil Equipment یکی از تولیدکنندگان دستگاه برش است. دستگاه‌های تولید شده توسط این شرکت علاوه بر کارآیی و عملکرد دقیق خود، قیمت رقابتی در بازار جهانی دارند.

ساندویچ پانل پلی یورتان (پلی اورتان)
پانل ها در محل مشخص دستگاه محکم شده و برش انجام می شود

دستگاه برش پانل نیمه اتوماتیک

دستگاه‌های نیمه اتوماتیک شامل بخش‌های کنترل الکترونیکی می‌شوند امّا برخی از مراحل کار به صورت دستی توسط افراد انجام می‌شوند. این نوع دستگاه هزینه کمتری نسبت به مدل‌های تمام اتوماتیک دارند.

دستگاه برش پانل دستی

نوع دستی همان طور که در این مقاله نیز اشاره کردیم، تنها برای انجام برش‌های کوچک انجام می‌شوند. از این نوع دستگاه علاوه بر داخل کارخانه، در محل اجرای پروژه نیز استفاده می‌کنند. این دستگاه ابعاد کوچکی دارد و برای برش لبه‌ها یا برش با طول‌های کوتاه قابل استفاده خواهد بود.

پیشرفت‌های دستگاه برش ساندویچ پانل

دستگاه‌های برش نیز مانند دیگر تجهیزات صنعتی در طول زمان پیشرفت‌های قابل توجهی کرده اند. امروزه دستگاه‌های برش لیزری کاربرد بیشتری پیدا کرده اند. انواع ساندویچ پانل پشم سنگ، ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل استیل و بسیار موارد دیگر به راحتی با مدلهای جدید برش می خورند.

همچنین برش‌های سه بعدی ساندویچ پانل امکان پذیر شده است و این امر به سازندگان این امکان را می‌دهد تا سازه‌های منحصر به فرد و سفارشی را طراحی و اجرا کنند.

برخی از دستگاه‌های برش ساندویچ پانل به اینترنت اشیا متصل می‌شوند و فرایند نظارت و کنترل از راه دور صورت می‌گیرد.

چه نوع دستگاهی برای برش ساندویچ پانل پلی یورتان مناسب است؟

این مسئله به ضخامت ساندویچ پانل و حجم برش خواهد داشت.

مزایا استفاده از دستگاه برش ساندویچ پانل اتوماتیک چیست؟

افزایش سرعت و دقت برش، افزایش ایمنی و کاهش هزینه های نیروی کار از مزایای این دستگاه هستند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇