اصول و نکات نظافت ساندویچ پانل ها

نظافت ساندویچ پانل ها
اصول نظافت ساندویچ پانل ها

نظافت ساندویچ پانل ها طول عمر آنها را بالا می‌برد و ظاهر و کیفیت اولیه‌شان را تا جای ممکن حفظ می‌کند. ساندویچ پانل های دیواری و سقفی هر دو در معرض انواع آلودگی‌ها هستند. از جمله گرد و غبار، چربی، مواد شیمیایی و… .

نظافت اصولی این پانل ها مراحل مختلفی را می‌طلبد. در وهله اول این فرآیند باید در زمان مناسب (از نظر شرایط آب و هوایی) و با ابزارها و تجهیزات درست انجام شود. بعد می‌توان پیش‌نظافت و نظافت اصلی را انجام داد. استفاده از شوینده‌های ملایم و آب، استفاده از شوینده‌های تخصصی‌تر و بخارشویی پانل ها، روش‌هایی هستند که می‌توانند انواع آلودگی‌ها را از بین ببرند.

در این مطلب آریا پانل اول درباره انواع آلودگی‌های پانل ها صحبت می‌کنیم. بعد مراحل دقیق تمیز کردن آنها را مرور می‌کنیم. در نهایت چند نکته را هم برای رسیدن به بهترین نتیجه گوشزد می‌کنیم.

نوع آلودگی

روش نظافت ساندویچ پانل ها

مواد شوینده مناسب

گرد و غبار
 1. پاک کردن با پارچه یا برس نرم
 2. شست‌و‌شو با آب و شوینده ملایم
شوینده‌های ملایم با pH خنثی
لکه‌های چربی و روغن
 1. استفاده از شوینده‌های مخصوص چربی
 2. شست‌و‌شو با پارچه نرم و آب گرم
شوینده‌های مناسب چربی
مواد شیمیایی
 1. شست‌و‌شو با آب فراوان برای رقیق کردن آلودگی
 2. تمیز کردن با شوینده‌های خنثی
شوینده‌های ملایم با pH خنثی
قارچ و کپک
 1. شست‌و‌شو با آب و شوینده مناسب
 2. از بین بردن کپک با برس نرم
شوینده‌های ضد قارچ و کپک
لکه‌های سخت
 1. انتخاب یک شوینده‌ تخصصی لکه‌بر
 2. شست‌و‌شو با آب و پارچه نرم
شوینده‌های تخصصی حذف لکه
زنگ‌زدگی سطحی
 1. استفاده از پاک‌کننده‌های زنگ‌زدا
 2. شست‌و‌شو با آب و پارچه نرم
پاک‌کننده‌های زنگ‌زدا
گرده گیاهان و صمغ
 1. شست‌و‌شو با آب و صابون ملایم
 2. تمیز کردن با برس نرم یا پارچه
شوینده‌های ملایم با pH خنثی
ویلای پیش ساخته ساندویچ پانل

 

ساندویچ پانل‌ ها چگونه آلوده می‌شوند؟

روش نظافت ساندویچ پانل ها بسته به نوع آلودگی‌‎ها متفاوت است. نوع آلودگی‌ها نیز به شرایط محیطی و جنس ورق و فوم ساندویچ پانل بستگی دارد.

رایج‌ترین نوع آلودگی این پانل‌ها، ذرات گرد و غبار هستند که روی سطح ساندویچ پانل ها می‌نشینند. سپس به مرور زمان باعث فرسایش آنها شده و کیفیتشان را کاهش می‌دهند.

آلایندگی‌های شیمیایی نیز نقش مهمی در تخریب تدریجی ساندویچ پانل ها دارند. آلایندگی‌هایی مثل دی‌اکسید گوگرد، دی‌اکسید نیتروژن و سایر گازهای خورنده. این مواد بیشترین آسیب را به ورق ساندویچ پانل می‌ز‌نند.

قارچ و کپک هم نوعی از آلایندگی‌ها هستند که بر اثر رطوبت و آب باران ایجاد می‌شوند. حشرات نیز اگر امکان ورود به پانل ها را داشته باشند، می‌توانند آنها را به مرور زمان از داخل از بین ببرند.

انواع مواد چرب و روغن‌ها هم می‌توانند باعث ایجاد لکه و کم کردن کیفیت پانل ها شوند. سازه‌های صنعتی ساندویچ پانلی بیشتر از انواع دیگر در معرض این نوع آلودگی‌ها هستند.

اصول نظافت ساندویچ پانل‌ ها

اصول نظافت ساندویچ پانل ها
مراحل کلی و عمومی نظافت انواع ساندویچ پانل ها

بعد از خرید ساندویچ پانل از یک تولیدکننده معتبر و باکیفیت، این نظافت درست آنها است که از سازه شما حفاظت خواهد کرد. از طرفی آلودگی‌های مختلف باعث کاهش زیبایی ظاهری، کاهش کارایی و حتی تخریب ساختاری پانل ها می‌شوند.

در واقع نظافت این محصولات بخشی از پروسه تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل محسوب می‌شود. این موضوع درباره انواع خاصی از این محصولات، مثل ساندویچ پانل کلین روم اهمیت چند برابری دارد. چون آلوده شدن این پانل ها می‌تواند کارایی سازه را در عمل دچار اختلال کند.

بهترین راهکار برای ساخت دیوار سوله

با نظافت اصولی و درست ساندویچ پانل ‌ها از آسیب‌های احتمالی این آلایندگی‌‎ها جلوگیری خواهد شد. اما منظور از نظافت اصولی چیست؟ در ادامه می‌بینیم.

1/ انتخاب زمان مناسب برای نظافت

زمان ایده‌آل برای تمیز کردن پانل ها روزهای خشک و آفتابی است. وجود آفتاب باعث می‌شود که پانل ها زود خشک شوند و بستر مناسبی را برای ایجاد کپک و قارچ ایجاد نکنند.

2/ استفاده از تجهیزات مناسب

برای نظافت ساندویچ پانل‌ ها باید از تجهیزات و ابزارهای مناسب استفاده کرد. این تجهیزات می‌توانند برس‌های نرم، اسفنج‌های غیرساینده، شلنگ‌های آب (با فشار پایین) و مواد شوینده ملایم باشند.

3/ مرحله اصلی نظافت ساندویچ پانل ها

نظافت اصلی پانل ها شروع می‌شود. اما قبل از شروع گام اصلی، باید گرد و غبار و ذرات بزرگ‌تر را از روی پانل پاک کرد. این کار معمولاً با یک برس یا جاروی نرم انجام می‌شود.

و اما نوبت به انتخاب روش شست‌و‌‌شو می‌رسد. سه روش کلی برای این کار وجود دارد:

 1. شست‌‌وشو با آب و مواد شوینده ملایم: اگر آلودگی پانل ها در حد لکه‌های معمولی و گرد و غبار باشد، آب و شوینده‌های ملایم کافی خواهند بود. محلول این دو را می‌توانید با یک اسفنج یا برس نرم روی پانل ها بکشید. بعد با آب محلول را از روی پانل ها پاک کنید.
 2. استفاده از مواد شوینده تخصصی: اگر آلودگی‌ها شامل لکه‌های سخت‌تری مثل چربی‌ها یا لکه‌های شیمیایی هستند، باید به سراغ مواد شوینده تخصصی‌تر بروید. این مواد می‌توانند شوینده‌های ملایم با pH خنثی، شوینده‌های مخصوص سطوح فلزی، شوینده‌های مخصوص چربی و روغن و… باشند.
 3. تمیز کردن با بخار: بعضی آلودگی‌های سخت به کمک بخار و فشار آن از بین خواهند رفت. اما باید مراقبت باشید که دمای این بخار به اندازه‌ای بالا نباشد که به پانل ها آسیب بزند.
معرفی فوم پلی یورتان

نکات ایمنی در نظافت ساندویچ پانل ها

چه در مورد ساندویچ پانل دیواری و چه ساندویچ پانل سقفی، رعایت نکردن یک سری نکات ایمنی می‌تواند نظافت آنها را با مشکل مواجه کند. مهم‌ترین نکات ایمنی عبارت‌اند از:

 • جلوگیری از آسیب به پانل ها: بزرگ‌ترین ریسک تمیز کردن ساندویچ پانل ها، آسیب دیدنشان است. پس باید مطمئن باشید که از ابزارهای سخت یا مواد شوینده بیش از حد قوی و خورنده استفاده نکنید.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی: موقع تمیز کردن ساندویچ پانل ها باید از تجهیزات ایمنی مخصوص استفاده کنید. مانند دستکش، عینک محافظ و لباس مناسب.
 • توجه به نقاط اتصال: قسمت‌هایی که پانل ها به هم وصل شده‌اند، بهترین مکان برای تجمع میکروب‌‌ها و آلودگی‌ها هستند. بنابراین تمیز کردن این درزها باید با دقت و حوصله کافی انجام شود.

مراقبت‌های بعد از نظافت ساندویچ پانل ها

مراقبت های نظافت ساندویچ پانل ها
مراقبت هایی که مکمل نظافت ساندویچ پانل ها هستند

اما بعد از تمیز کردن پانل ها چه کنیم که وقت و تلاشمان بهترین نتیجه را بدهد؟ اقداماتی مانند:

 • بازبینی پس از هر بار نظافت برای شناسایی آسیب‌ها یا نقص‌های احتمالی
 • به تعویض ننداختن نظافت بعدی
 • انجام تعمیرات لازم برای جلوگیری از آلودگی‌های بعدی

جمع‌بندی

نظافت ساندویچ پانل ‌ها از مهم‌ترین گام‌های نگهداری این مصالح مدرن است که طول عمر آنها را هم افزایش می‌دهد. در این مطلب انواع آلودگی‌های این پانل ها و نحوه برطرف کردن آنها را هم شناختیم. فراموش نکنید که نظافت منظم، استفاده از تجهیزات و مواد مناسب و رعایت نکات ایمنی، بهترین نتیجه را در مراقبت از ساندویچ پانل ها رقم خواهند زد.

سؤالات متداول

1. ساندویچ پانل ها را هر چند وقت یک بار نظافت کنیم؟

درب صنعتی چیست؟

زمان دقیق به شرایط محیطی و جنس پانل‌ها وابسته است. اما معمولاً هر سه ماه یک بار، دوره زمانی ایده‌آلی است.

2. آیا استفاده از آب فشار قوی برای تمیز کردن ساندویچ پانل‌ها مناسب است؟

خیر، فشار آب قوی می‌تواند به سطح پانل‌ها آسیب برساند یا حتی به داخل آنها نفوذ کند.

3. آیا می‌توانم از شوینده‌های خانگی برای تمیز کردن ساندویچ پانل‌ها استفاده کنم؟

بهتر است از شوینده‌های ملایم یا با PH خنثی استفاده کنید. چراکه بعضی شوینده‌های خانگی حاوی مواد شیمیایی قوی هستند. این مواد به سطح پانل‌ها آسیب می‌رسانند.

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇