پروفیل ساندویچ پانل

پروفیل ساندویچ پانل
پروفیل قطعه‌ای کمکی برای محکم کردن زیرسازی ساندویچ پانل‌ها است.

پروفیل ساندویچ پانل قطعه‌ای است که برای محکم کردن زیرسازی پانل‌ها استفاده می‌شود. ضخامت سازه نیز تحت تأثیر این قطعات می‌تواند بیشتر شود. در نتیجه استحکام سازه به لطف این قطعات بیشتر می‌شود.

پروفیل‌ها معمولاً از فولاد، آلومینیوم، گالوانیزه، PVC یا کامپوزیت ساخته می‌شوند. شکل آنها هم متفاوت و متناسب با قسمتی است که قرار است استفاده شوند.

به طور کلی 4 نوع پروفیل داریم: پروفیل با مقطع U شکل، پروفیل با مقطع H شکل، پروفیل با مقطع F شکل و پروفیل با مقطع V شکل. هر یک از این پروفیل‌ها برای اتصال بخش خاصی از زیرسازی استفاده می‌شوند. در ادامه با پروفیل‌ها بیشتر آشنا می‌شویم و می‎‌بینیم که انواع این قطعات دقیقاً کجا کاربرد دارند.

مشخصات پروفیل ساندویچ پانل

جنس

فولاد، آلومینیوم، گالوانیزه، PVC، کامپوزیت

کاربرد

محکم کردن زیرسازی ساندویچ پانل‌ها و ایجاد اتصال قوی‌تر بین آنها

انواع

 • پروفیل با مقطع U شکل
 • پروفیل با مقطع H شکل
 • پروفیل با مقطع F شکل
 • پروفیل با مقطع V شکل

موارد استفاده

از اتاقک های کوچک و ساده تا سازه‌های بزرگ ساندویچ پانلی

معرفی پروفیل ساندویچ پانل

ساندویچ پانل با یک اسکلت فلزی زیرسازی می‌شود. پروفیل‌ها به آهن‌کشی و اتصالات زیرسازی پانل‌ها کمک می‌کنند. تفاوتی ندارد که سازه مد نظر یک اتاقک ساده باشد یا یک سوله بزرگ یا… . در هر صورت پروفیل‌ها پای ثابت ساخت بناهای ساندویچ پانلی هستند.

وقتی از پروفیل‌ها در زیرسازی استفاده می‌شود، در وهله اول استحکام این زیرسازی افزایش می‌یابد. پس دوام ساندویچ پانل‌ها هم بیشتر می‌شود. اما در درجه بعدی، ضخامت سازه هم بالا می‌رود. هر چه ضخامت بیشتر باشد، هم استحکام بنا بیشتر است و هم عایق قدرتمندتری است.

چسب عایق ساندویچ پانل

این قطعات از جنس‌هایی مثل فولاد، ورق آلومینیوم، ورق گالوانیزه، PVC، کامپوزیت یا موارد مشابه دیگر هستند. شکل پروفیل‌ها طوری است که یا در دسته پروفیل‌های باز قرار می‌گیرند یا بسته هستند که به این نوع قوطی هم می‌گویند. در اکثر موارد از پروفیل‌های باز استفاده می‌شود.

پروفیل‌های ساندویچ پانل با می‌توان در دو دسته کلی قرار دارد:

 • پروفیل‌های ساختمانی: شامل پروفیل‌های باز و بسته
 • پروفیل‌های صنعتی: در صنعت خودرو و تجهیزات نظامی استفاده می‌شوند.

دسته بندی پروفیل ساندویچ پانل بر حسب نورد آن

در حالت کلی پروفیل ساندویچ پانل به سه روش نورد سرد، گرم و مرکب تهیه می‌شود.

نورد فرایندی است که در آن فلزات از میان غلتک‌های تحت فشار عبور کرده و شکل داده می‌شوند. این فرایند یک روش متداول است و همان طور که اشاره کردیم به سه حالت صورت می‌گیرد.

نورد گرم در دمای بالاتر از دمای تبلور فلز انجام می‌شود که از مزایای این روش، شکل‌دهی آسان‌تر فلز است. اغلب از این روش برای شکل دادن به فلزاتی مانند چدن و فولاد ضد زنگ استفاده می‌کنند.

روش نورد سرد در دمای پایین‌تر از دمای تبلور فلز انجام می‌شود و از آن برای شکل دادن به فلزهایی مانند آلومینیوم، فولاد و مس استفاده می‌کنند. استحکام و سختی محصول نهایی در این حالت بیشتر از نورد گرم است.

در حالت مرکب، ترکیبی از نورد سرد و گرم انجام می‌شود. در این روش، فلز ابتدا به صورت گرم نورد می‌شود تا شکل اولیه خود را به دست آورد، سپس نورد سرد انجام می‌شود تا استحکام و کیفیت سطح فلز نهایی افزایش پیدا کند. با این حال، نورد مرکب روندی پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر دارد.

7 اشتباه رایج در انبار کردن ساندویچ پانل ها

انواع پروفیل ساندویچ پانل

انواع پروفیل ساندویچ پانل
پروفیل بسته به قسمتی که قرار است نصب شود، شکل متفاوتی دارد

دسته‌بندی اصلی این قطعات بر اساس شکل آنها است. هر شکل پروفیل ساندویچ پانل برای بخش خاصی از اتصالات کاربرد دارد. در نگاهی دقیق‌تر، پروفیل‌ها را در انواع زیر را داریم:

 1. پروفیل با مقطع U شکل
 2. پروفیل با مقطع H شکل
 3. پروفیل با مقطع F شکل
 4. پروفیل با مقطع V شکل

تمام مدل‌ها شامل دو قسمت پایه یا بیس و روکش یا کاور هستند. اما در ادامه با هر یک از این مدل‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

پروفیل با مقطع U شکل

این پروفیل ساندویچ پانل از نوع بسته است که به آن قوطی هم می‌گویند. این قطعات برای ساخت چارچوب‌ها یا کف سازه‌هایی استفاده می‌َشوند که با ساندویچ پانل ساخته شده‌اند.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

پروفیل با مقطع H شکل

شکل ظاهری این قطعات شبیه به حرف H است. از آنها بیشتر برای اتصال ساندویچ پانل‌ها افقی و عمودی استفاده می‌شود. همین‌طور در اتصال طولی پانل‌ها هم کاربردی هستند.

پروفیل با مقطع F شکل

این قطعات که به شکل F هستند، بیشتر در اطراف پنجره‌ها به کار گرفته می‌شوند. برای نصب این پروفیل‌ها قسمت پایه آنها را با پیچ سرمته‌دار روی ستون‌های زیرسازی نصب می‌کنند. بعد از این که پانل‌ نصب شد، توسط روکش بین دو لبه پایه قرار می‌گیرند.

پروفیل با مقطع V شکل

این پروفیل شبیه به حرف V انگلیسی است که دو لبه آن زاویه 90 درجه می‌سازند. این قطعه به دلیل شکلی که دارد، برای اتصال کنج‌های داخلی و خارجی دیوار و سقف استفاده می‌شود.

اصول و نکات نظافت ساندویچ پانل ها

پروفیل نبشی یا L

پروفیل L یا نبشی که با نام آهن زاویه‌ای نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع پروفیل‌های فولادی است که شکلی مشابه حرف L انگلیسی دارد. این پروفیل از دو ضلع عمود بر هم با طول و ضخامت مساوی یا نامساوی تشکیل شده است.

نبشی‌ها از جمله پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی و صنعت هستند و به دلیل شکل هندسی خود، در بسیاری از سازه‌ها از جمله زیرسازی ساندویچ پانل استفاده می‌شوند. طول نبشی به صورت استاندارد ۶ متر است، امّا در طول‌های سفارشی نیز می‌توان آن را تهیه کرد.

انتخاب پروفیل ساندویچ پانل
با توجه به نوع ساندویچ پانل، کاربرد پروفیل و شرایط محیطی باید پروفیل را انتخاب کرد.

قیمت پروفیل ساندویچ پانل باید بسته به شکل و جنسی که دارد متغیر است. از طرفی برای هر نوع ساز‌ه‌ای و برای هر قسمت از سازه باید از نوع خاصی از پروفیل‌ها استفاده کرد. بنابراین اول باید مشخصات پروفیل‌ها مشخص شود و بعد قیمت آنها درآید.

می‌توانید با مجموعه آریا پانل در تماس باشید تا درباره نوع و قیمت پروفیل‌ها مشاوره دریافت کنید. آریا پانل با تکیه بر خط تولید مدرن و مجهز خود، می‌تواند تولیدات خود را دقیقاً طبق سفارش‌های شما پیش ببرد. با شماره 05136228800 تماس بگیرید تا از تولید تا نصب ساندویچ پانل‌ را به ما واگذار کنید.

سؤالات متداول

1. هدف استفاده از پروفیل ساندویچ پانل چیست؟

هدف پروفیل‌ها دو چیز است:

 1. افزایش استحکام زیرسازی ساندویچ پانل‌ها (بررسی دلایل استحکام انواع ساندویچ پانل)
 2. افزایش ضخامت سازه

2. کدام نوع پروفیل بهتر است؟

از لحاظ شکل، باید پروفیلی انتخاب شود که برای آن قسمت سازه مناسب است. اما به طور کلی پروفیل‌هایی که در فرایند نورد گرم تولید می‌شوند خواص مکانیکی بهتری دارند.

ورق ساندویچ پانل

3. از انواع پروفیل‌ها در کدام قسمت‌ها استفاده می‌شود؟

 • پروفیل با مقطع U شکل: در چارچوب‌ها یا کف سازه
 • پروفیل با مقطع H شکل: اتصال پانل‌ها افقی و عمودی
 • پروفیل با مقطع F شکل: اطراف پنجره‌ها
 • پروفیل با مقطع V شکل: اتصال کنج‌های داخلی و خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇