طراحی و اجرای سازه های ساندویچ پانلی

طراحی و اجرای سازه های ساندویچ پانلی
آنچه در این مقاله می خوانید:

اجرای سازه های ساندویچ پانلی سریع است و زمان نسبتاً کمی می‌برد. با این حال، مستلزم دانش فنی و تجربه است تا به بهترین شکل اجرا شود و بیشترین استقامت را داشته باشد.

اجرای چنین سازه‌هایی با ارزیابی زمین پروژه و رسم پلن آغاز می‌‎شود. بعد از آماده‌سازی فضای پروژه، نیز نوبت به کرسی‌چینی می‌رسد. در ادامه به مهم‌ترین بخش کار، یعنی بناسازی اسکلت فلزی می‌رسیم. سپس پانل‌ها نصب و بعد عایق‌بندی می‌شوند. کف‌سازی و نصب در و پنجره نیز مراحل انتهایی پروژه محسوب می‌شوند.

اما شاید قصد خرید ساندویچ پانل مایلید که با هر یک از این مراحل همراه با جزئیات آشنا شوید و بدانید در یک پروژه ساخت سازه ساندویچ پانلی دقیقاً چه گام‌هایی طی می‌شوند. در این صورت تا پایان این مطلب از آریا پانل همراه ما باشید.

مراحل اجرای سازه های ساندویچ پانلی

1- آماده‌سازی محیط پروژه تأمین آب و برق پروژه و مکان استقرار نیروها
2- کرسی‌چینی بالا آوردن سطح زمین برای قرارگیری اسکلت
3- ساخت اسکلت بنا کردن اسکلت و چهارچوبی فلزی
4- نصب ساندویچ پانل‌ها نصب کردن پانل‌ها روی سازه فلزی
5- عایق‌بندی پانل‌ها استفاده از قطعاتی مانند فلاشینگ و آبرو
7- اجرای جزئیات
 • کف‌سازی
 • نصب در و پنجره
 • نصب کلید پریزها
 • تأمین سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • و…

مراحل اجرای سازه های ساندویچ پانلی

برای شروع، اطلاعاتی مانند ابعاد، ناحیه و کاربری سازه در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرد. سپس محل نصب ساندویچ پانل‌ها از نزدیک توسط کارشناسان بررسی می‌شود تا جزئیات پروژه نیز روشن شود. پلن سازه را نیز رسم می‌شود تا محل قرارگیری و چینش پانل‌ها از قبل مشخص باشند.

ورق روغنی

ویژگی‎های فنی و جنس پانل‌ها نیز معمولاً در همین مرحله و بر اساس بودجه موجود تعیین می‌شوند. ضمن این که جدولی از سلسه‌مراتب پیش رو تدوین می‌شود تا هر گام پروژه مشخص باشد. سپس مراحل اصلی کار آغاز می‌شوند که در ادامه آنها را می‌بینیم.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

1- آماده‌سازی محیط پروژه

در این مرحله محیط اجرای پروژه آماده‌سازی می‌شود. برای مثال تأسیسات برق، آب و اسکان نیروها فراهم می‌شوند. این مرحله به خصوص در شرایطی که پروژه بیرون شهر است اهمیت بیشتری دارد.

2- کرسی‌چینی

ابتدا زمین سازه هموار می‌شود تا پستی و بلندی‌ها خللی در اجرای سازه های ساندویچ پانلی ایجاد نکنند. سپس پی بنا با کرسی‌چینی ساخته می‌شود. به این ترتیب که سطح زمین حدود 30 تا 50 سانتی‌متر بالاتر می‌‎آید. با این کار سازه در برابر عوامل محیطی مانند طوفان استقامت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

اما ستون‌های اصلی هم در همین مرحله و روی کرسی بنا می‌شوند. در صورتی که محل پروژه به سرویس بهداشتی نیاز داشته باشد، حفر چاه نیز انجام می‌شود.

3- ساخت اسکلت

طراحی و اجرای سازه های ساندویچ پانلی، ساخت اسکلت فلزی
ساخت اسکلت فلزی به عنوان پایه و اساس پانل‌ها

 

اسکلت فلزی پایه و اساس نصب ساندویچ پانل‌ها است. پانل‌ها روی این چهارچوب فلزی نصب می‌َشوند تا مطمئن باشیم که به خوبی در جای خود تثبیت شده‌اند و با زلزله و طوفان به راحتی جابه‌جا نمی‌شوند. این اسکلت از جوش دادن نبشی‌ها و پروفیل‌های آهنی به یکدیگر ساخته می‌شود. ضخامت و ابعاد این تجهیزات به ابعاد و ویژگی‌های سازه بستگی دارد. در نهایت یک پوشش ضد زنگ هم روی آنها قرار داده می‌‍شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

4- نصب ساندویچ پانل‌

تا این بخش از فرآیند اجرای سازه های ساندویچ پانلی همه چیز آماده شد تا خود پانل‌ها وارد پروژه شوند. پانل‌ها از قبل توسط مجموعه‌ای مانند آریا پانل و بر اساس سفارش مشتری تولید شده‌اند. حالا در محل مناسب خود قرار داده شده و روی اسکلت فلزی محکم می‌شوند.

ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی هر دو در همین مرحله نصب می‌شوند. نحوه اتصال آنها به نوع پانل‌ها بستگی دارد. برای مثال در مورد پانل‌های نر و مادگی، باید یک طرف آنها که برآمدگی دارد به طرف دیگر پانل دیگر که دارای فرورفتگی است چفت شود.

در همین مرحله است که رعایت کردن نکات تکنیکی می‌تواند در عملکرد پانل‌ها تأثیرگذار باشد. برای مثال در نصب ساندویچ پانل‌های سقفی مسئله هم‌پوشانی حتماً باید رعایت شود. به این ترتیب که پانل‌ها در حد چند سانتی‌متر با روی هم قرار می‌گیرند تا راهی برای نفوذ باران و برف و گرد و غبار باقی نگذارند.

ساندویچ پانل در پارتیشن‌بندی و ساخت اتاق‌ها هم استفاده می‌شود. بنابراین این قسمت‌ها هم بر اساس پلن طراحی‌‍شده توسط پانل‌ها ساخته می‌شوند.

5- عایق‌بندی پانل‌ها

ساندویچ پانل‌ها طوری طراحی شده‌اند که خودشان اجازه عبور آب باران و برف را به داخل سازه نمی‌‎دهند. اما محل اتصال آنها می‌تواند کانالی برای ورود آب باشد. از طرفی بعضی از پانل‌ها اگر در طولانی‌مدت در معرض آب قرار بگیرند، رطوبت آن را به خود جذب کرده و ساختار اولیه‌شان را از دست می‌دهند. اینجا است که فلاشینگ‌ها و آبروها نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

در این مرحله از اجرای سازه های ساندویچ پانلی، از فلاشینگ‌ها در محل اتصال پانل‌ها استفاده می‌شود تا این ناحیه را به خوبی بپوشانند. فلاشینگ‌ها انواع گوناگونی دارند و نوع دقیق آنها توسط کارشناس مربوطه و بر اساس محل قرارگیری‌شان انتخاب می‌شود.

آشنایی با فلاشینگ ساندویچ پانل

آبروها نیز قطعاتی هستند که آب باران و برف را به سمت ناودانی هدایت می‌کنند. هدف این قطعات این است که آبی که روی سقف ریخته می‌شود، تا حد امکان از سازه دور شده و سمت زمین منتقل شود.

6- اجرای جزئیات

طراحی و اجرای سازه های ساندویچ پانلی، تکمیل جزئیات
تکمیل جزئیات ظاهری و فنی پروژه

 

کف سازه می‌تواند از سرامیک، پارکت لمینت یا… باشد. در هر صورت بعد از نصب ساندویچ پانل‌ها، نوبت به کف‌ُسازی می‌رسد. عایق‌بندی کف (به خصوص در مورد سرویس‌ها) هم در همین مرحله انجام می‌شود. ضمناً باقی‌مانده کارهای تأسیساتی (مانند نصب تأسیسات و لوله‌های سرویس‌ها) هم در این گام تکمیل می‌شوند.

در‌ها و پنجره‌ها نیز در محلی که در نقشه ابتدایی مشخص شده بودند، قرار داده می‌شوند. در همین قدم حفاظ هم در صورت نیاز اجرا می‌شود. سایر کارهای نهایی نیز روی سازه انجام خواهند شد. کارهایی مانند:

 • نصب کلید و پریزها
 • سیستم روشنایی
 • شبکه
 • کابینت‌ها
 • دوربین‌های مداربسته
 • تأمین سیستم گرمایشی و سرمایشی

همین‌طور اگر دکوراسیون داخلی سازه نیاز به کار بیشتری داشته باشد هم در همین مرحله به آن رسیدگی می‌شود. کارهایی مانند اجرای دیوارپوش برای از بین بردن نمای فلزی پانل‌ها. البته این اقدامات معمولاً توسط افراد تأسیساتی و بعد از پایان کار پیمانکار اصلی انجام می‌شوند.

پرسش‌های پرتکرار

1. اجرای سازه های ساندویچ پانلی معمولاً چه قدر طول می‌کشد؟

حدود یک ماه برای هر صد متر مربع.

2. برای گرمایش و سرمایش سازه ساندویچ پانلی از چه سیستم‌هایی استفاده می‌َشود؟

برای سیستم گرمایشی معمولاً از پکیج و شوفاژ و رادیاتور استفاده می‌َشود. در حالت ساده‌تر آن نیز هیتر در محل قرار داده می‌شود. برای سیستم سرمایشی نیز بیشتر کولر گازی تعبیه می‌شود.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇