فوم عایق ای پی اس

eps-foam

فوم عایق ای پی اس همان پلی‌استایرن منبسط شده است که عایق نسبتاً خوبی برای حرارت و صوت به شمار می‌‎رود. قدرت این فوم در برابر حرارت، صوت و آتش به پای فوم‌هایی مانند پلی‌اورتان و پشم سنگ نمی‌رسد. اما با قیمت اقتصادی خود توانسته در بسیاری از کاربردها، به اولویت تولیدکنندگان تبدیل شود.

what-is-eps-foam

وزن کم، قابلیت بازیافت و مقاومت خوب در برابر رطوبت از ویژگی‌‎های دیگر این فوم است. این فوم عایق، یکی از پرکاربردترین مصالح برای پُر کردن هسته میانی ساندویچ پانل‌ها است. اما بسته‌بندی انواع محصولات حساس و غیرحساس در صنایع مختلف، تولید تجهیزات متنوع در حوزه‌های کشاورزی و… نیز از کاربردهای EPS است.

در این مطلب از آریا پانل با مزایا و معایب این فوم بیشتر آشنا می‌شویم. سپس ضمن مرور مراحل تولید آن، کاربردهای این فوم اقتصادی را هم می‌بینیم.

مزایای EPS

معایب EPS

عایق حرارتی و صوتی مقاومت متوسط در برابر حرارت نسبت به گزینه‌هایی مانند پلی اورتان
مقاوم در برابر رطوبت تجزیه بسیار کُند در طبیعت
وزن کم حساس بودن به حلال‌های آلی مانند بنزین، حلال‌های کلرینه و روغن‌ها
قیمت اقتصادی مقاومت پایین در برابر آتش (به خصوص بدون مواد افزودنی مقاوم)
قابل بازیافت انقباض یا انبساط در دماهای مختلف

فوم عایق ای پی اس چیست؟

فوم عایق EPS یا پلی‌استایرن منبسط شده (Expanded Polystyrene) یک نوع عایق حرارتی و صوتی است. به این فوم «یونولیت» یا «استایروفوم» هم گفته می‌شود. فومی که ترکیبی از نقاط قوت و ضعفی است که آن را برای بعضی صنایع مناسب و برای بعضی دیگر نامناسب کرده است.

اتاق حمل بار ساندویچ پانل

حجم این فوم مثل فوم‌های عایق دیگر، زیاد و وزنش کم است. بنابراین می‌تواند حجم زیادی از محصولات یا مصالح را پر کند؛ بدون این که وزنشان را بالا ببرد.

فرآیند تولید فوم عایق ای پی اس

برای این که با ماهیت این فوم و دلیل حجم داشتن آن آشنا شوید، نگاهی به پروسه تولید این فوم بیندازید:

 1. پلی‌استایرن در قالب گرانول‌های پلی‌استایرن بکر (دانه‌های کوچک بدون گاز پنتان) مراحل ساخت را شروع می‌کند.
 2. این دانه‌ها تحت حرارت و فشار بالا منبسط می‌شوند. با وارد کردن بخار آب به گرانول‌ها، داخل آنها حباب ایجاد شده و حجمشان زیاد می‌شود. به این مرحله پیش‌انبساط گفته می‌شود.
 3. گرانول‌های منبسط شده داخل قالب‌های ویژه قرار می‎‌گیرند. حرارت و فشار مجدد آنها را به بلوک‌هایی از فوم EPS تبدیل می‌کند.
 4. این بلوک‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف با دستگاه‌های برش حرارتی یا مکانیکی برش داده می‌شوند. حالا آماده‌اند تا در صنایع مختلف استفاده

شوند. برای مثال می‌توانند توسط دستگاه تزریق فوم به ساندویچ پانل، به هسته میانی این پانل‌ها تبدیل شوند.

ویژگی‌های فوم عایق ای پی اس

در ادامه ویژگی‌‎های EPS را مرور می‌کنیم. دقت کنید که هر چه دانسیته و ضخامت این فوم بالاتر باشد، ویژگی‌های مثبت آن نیز پررنگ و قوی‌تر خواهند بود.

عایق حرارتی و صوتی

ضریب انتقال حرارت EPS پایین است. بنابراین مقاومت خوبی در برابر عبور دادن حرارت دارد. به همین خاطر نیز هزینه‌های انرژی کمتر خواهد شد. البته باید اشاره کنیم که مقاومت حرارتی آن به اندازه محصولی مثل ساندویچ پانل پلی اورتان نیست. در واقع ضریب انتقال حرارتی پلی استایرن منبسط شده نسبت به پلی اورتان پایین‌تر است.

آبرو ساندویچ پانل

از طرف دیگر این فوم در جذب صدا نیز مؤثر است. البته وجود این عایق در محصولی مانند ساندویچ پانل، قدرت ساندویچ پانل پشم سنگ را در برابر صدا نخواهد داشت. اما در حد متوسط می‌تواند صداها را عبور ندهد.

مقاومت در برابر رطوبت

فوم عایق ای پی اس مقاومت مطلوبی در برابر رطوبت دارد. بنابراین برای محیط مرطوب هم انتخاب مناسبی است. این فوم در معرض رطوبت، دچار تورم نمی‌شود و تغییر شکل نمی‌دهد. دلیل اصلی این مقاومت، پایین بودن درصد جذب آب توسط این فوم است. جذب آب EPS حدود 2% تا 4% از حجم آن است.

وزن سبک

EPS بسیار سبک است. این ویژگی حمل و نقل و نصب آن را بسیار راحت کرده است. از طرفی برای مثال در ساختمان پیش‌ ساخته استفاده می‌‎شود، می‌تواند وزن سازه را پایین نگه دارد.

دوام و ماندگاری بالا

طول عمر فوم EPS به خصوص نسبت به قیمت آن بالا و قابل قبول است. طوری که حتی در شرایط محیطی مختلف (از جمله تغییرات دما و رطوبت) هم پایدار خواهد ماند.

قیمت اقتصادی

قیمت فوم EPS از فوم‌هایی مانند پلی‌یورتان (PU)، پلی‌ایزوسیانورات (PIR)، پلی‌اتیلن (PE) و… پایین‌تر است. این پایین بودن قیمت به دلیل نقاط ضعف EPS نسبت به فوم‌های دیگر است. اما گاهی این فوم می‌تواند با همین نقاط قوت و ضعف به خوبی به نیازهای مورد نظر پروژه پاسخ دهد.

مقاومت مکانیکی

فوم عایق ای پی اس مقاومت خوبی در برابر فشار و ضربه دارد. به همین دلیل هم برای بسته‌بندی محصولات حساس و ساختمان‌سازی گزینه مناسبی است.

صادرات ساندویچ پانل

قابلیت بازیافت

EPS قابلیت بازیافت دارد. به طوری که می‌توان آن را به مواد اولیه برای تولید محصولات جدید تبدیل کرد. این ویژگی نقش مهمی در کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل دارد.

مقاومت متوسط در برابر آتش

EPS به خودی خود مقاومت خوبی در برابر آتش ندارد. به طوری که در دمای حدود 240 درجه سانتیگراد (که بین فوم‌ها نسبتاً پایین محسوب می‌شود) شروع به نرم شدن می‌کند. در دماهای بالاتر نیز شعله‌ور می‌شود. از طرفی در مواجهه با آتش و در صورت آتش گرفتن، گازهای سمی تولید می‌کند.

اما تولیدکنندگان این فوم را با افزودنی‌هایی ترکیب می‌کنند که مقاومت آن را بالا می‌برند. با این همه، فومی مانند پشم سنگ همچنان بهترین گوی رقابت را از EPS می‌رباید.

کاربردهای فوم EPS

eps-foam-uses

مهم‌ترین کاربرد فوم عایق ای پی اس، نقشی است که در قالب فوم ساندویچ پانل ایفا می‌کند. ساندویچ پانل‌هایی نسبتاً ارزان با مقاومت قابل قبول در برابر حرارت، صوت و رطوبت را می‌توان با این فوم تولید کرد. اما از کاربردهای دیگر آن نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ماکت‌سازی
 • بسته‌بندی مواد غذایی
 • ساخت قطعات خودرو
 • پزشکی و لوازم خانگی
 • تولید قایق‌ها و وسایل شناور
 • ساخت دیوارها و سقف گلخانه‌ها
 • تولید تجهیزات کمک پزشکی مثل ویلچیرها و پروتزها
 • بسته‌بندی محصولات حساس و شکننده مانند لوازم الکترونیکی، دستگاه‌های

جمع‌بندی

فوم عایق ای پی اس، یک فوم اقتصادی با ویژگی‌های عایق‌بندی استاندارد است. در این مطلب ویژگی‌ها و کاربردهای این فوم را مرور کردیم. دیدیم که مهم‌ترین کاربرد آن در ساخت و ساخت، تولید ساندویچ پانل است. اگر سازه شما نیازمند ویژگی حساسی مانند ضد حریق بودن یا عایق حرارتی بودن بسیار قوی ندارد، پلی استایرن منبسط شده گزینه خوبی خواهد بود.

تفاوت پانل های PUR با PIR در چیست؟

برای خرید ساندویچ پانل با فوم EPS و با ویژگی‌های سفارشی، می‌توانید با آریا پانل در تماس باشید. ما با شماره 051-36228800 برای ارائه مشاوره یا ثبت سفارش در انتظار شما همراهان گرامی هستیم.

سؤالات متداول

1. آیا فوم EPS برای محیط زیست مضر است؟

EPS اگر در طبیعت رها شود، به سختی تجزیه خواهد شد. بنابراین مشکلات زیست‌محیطی را در پی خواهد داشت. اما بازیافت آن می‌تواند به کاهش ضایعات و حفظ محیط زیست کمک کند.

2. فوم EPS چه قدر در برابر فشار و ضربه مقاوم است؟

این فوم تا حدودی در برابر فشار و ضربه مقاوم است. اما مقاومت مکانیکی‌اش در مقایسه با فوم‌هایی مثل پلی‌یورتان پایین است. به طوری که ممکن است در برابر ضربات شدید ترک بخورد یا شکسته شود.

3. چه تفاوتی بین فوم EPS و XPS وجود دارد؟

XPS (پلی‌استایرن اکسترود شده) ساختار سلولی بسته‌تر و مقاومت مکانیکی و حرارتی بالاتری نسبت به EPS دارد. جذب آب آن نیز کمتر است. اما قیمت آن از EPS بیشتر است.

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇