کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل

کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل از بزرگ‌ترین گام‌هایی است که می‌توان برای کمک به محیط زیست برداشت. 32% از زباله‌هایی که در خاک می‌شوند، خروجی ساختمان‌ها هستند. اما جایگزین کردن ساندویچ پانل با مصالح سنتی، این عدد را تا جای ممکن کاهش می‌دهد.

ساندویچ پانل‌ها بر اساس نیاز سازه و درخواست‌های مشتری تولید می‌شوند. بنابراین اضافات زیادی از آنها تولید نخواهد شد. از طرفی می‌توانن به عنوان مصالح دست دوم مجدد استفاده شوند. دوام این مصالح نیز بالا است. بسیاری از متریالی که در ساخت آنها استفاده می‌شود نیز قابل بازیافت است و به چرخه طبیعت باز می‌گردد.

اما اگر تصمیم بر خرید ساندویچ پانل دارید و به محیط زیست نیز اهمیت می‌دهید، در این مطلب از آریا پانل همراه ما باشید. در ادامه نحوه کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل را می‌بینیم.

کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل

نخاله‌های ساختمانی
 • آجر، بتن، گچ و سیمان
 • خاک و سنگ
 • انواع قیر
 • نخاله‌های فلزی
 • و…
دلایل کاهش پسماندها با ساندویچ پانل
 1. تولید پانل‌ها به شکلی بهینه و بر اساس نیاز دقیق سازه
 2. امکان استفاده دوباره از پانل‌ها
 3. طول عمر بالای پانل‌ها
 4. قابل بازیافت بودن متریال پانل‌ها

 

ضایعات ساختمانی چه هستند؟

ضایعات ساختمانی چه هستند
استفاده از مصالح سنتی در سراسر پروژه، دلیل افزایش پسماندهای ساختمانی

 

وقتی یک ساختمان از کارافتاده تخریب یا حتی بازسازی می‌شود، حجم زیادی از نخاله‌های ساختمانی از جنس‌های متنوع تولید می‌شود. همین‌طور وقتی که یک ساختمان در حال ساخت است هم یک سری ضایعات خارج می‌شوند. از جمله این مواد ضایعاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آجر
 • بتن
 • مواد عایق
 • گچ و سیمان
 • خاک و سنگ
 • قیر و قیر زغال
 • کاشی و سرامیک
 • کابل‌ها و لوله‌ها و باقی نخاله‌های فلزی

این ضایعات در محل دفن مشخصی دفع می‌شوند. شاید برایتان عجیب باشد که بدانید 32% از زباله‌های خاکچال، از ساخت، بازسازی یا تخرب ساختمان‌ها تولید می‌شود. از طرفی 13% از مصالحی که برای یک پروژه ساختمانی تولید می‌شوند، به طور مستقیم و بدون استفاده به ضایعات تبدیل می‌شوند.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

راهکارهای کاهش نخاله‌های ساختمانی

اولین راهکارهایی که می‌توان برای کاهش ضایعات ساختمانی اجرا کرد، برنامه‌ریزی برای مدیریت پسماندها است. در این برنامه یک طرح تدوین می‌شود که توصیه می‌کند چطور و به شیوه‌هایی می‌تواند ضایعات را به حداقل رساند.

برای مثال اگر بخشی از پسماندها به قالب‌های فولادی تعلق دارند، از همین مصالح گاهی می‌توان به عنوان جایگزین بتن یا قالب‌های چوبی استفاده کرد. همین‌طور انتخاب متریالی که بسته‌بندی کمتری دارد یا شامل مواد بازیافتی است، از بهترین تصمیم‌هایی است که برای کاهش نخاله‌های ساختمانی اتخاذ می‌شود.

این راهکار هم وجود دارد که از نخاله‌های به‌جای‌مانده از پروژه قبلی، در پروژه بعدی استفاده شود. یا حتی پیمانکاران و سازندگان این مصالح را با هم تبادل کنند.

اما یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راهکارهایی که در چند سال اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفته، کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل است. استفاده از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی حجم پسماند تولیدی را به کمترین میزان ممکن کاهش می‌دهد.

ساندویچ پانل چطور ضایعات ساختمانی را کاهش می‌دهد؟

دلایل کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل
انتخاب ساندویچ پانل، انتخابی هوشمندانه برای تولید کمترین پسماند

 

در طول سال‌های گذشته استفاده از ساندویچ پانل به سرعت وسعت گرفت. البته با وجود مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد این پانل‌ها این مسئله قابل پیش‌بینی بود. اما ساندویچ پانل‌ها چطور توانستند تولید نخاله ساختمانی را کاهش دهند؟ در ادامه می‌بینیم.

1- تولید ساندویچ پانل‌ها بر اساس سفارش مشتری

ساندویچ پانل‌ها به صورت سفارشی تولید می‌شوند. مگر این که در یک پروژه از پانل‌های دست دوم استفاده شود. در غیر این صورت عرض پانل‌ها بر اساس استانداردها و طول آنها دقیقاً بر اساس سفارش مشتری و نیاز پروژه در نظر گرفته خواهد شد.

همین امر موجب شده که اندازه و تعداد پانل‌ها با مصالح مورد نیاز سازه هماهنگ باشند. بنابراین کمترین میزان دورریز یا نخاله از این پانل‌ها تولید خواهد شد.

2- قابلیت استفاده مجدد از پانل‌ها

انواع ساندویچ پانل‌ها را می‌توان بعد از جدا کردن از یک سازه، در پروژه‌های دیگر استفاده کرد. البته شرط این امر این است که پانل‌ها زنگ نزده باشند و دچار آسیب یا خوردگی نشده باشند. همین‌طور موقع جدا شدن نیز باید با دقت کنده شوند تا کماکان سالم باقی بمانند.

3- طول عمر بالای پانل‌ها

دلیل دیگر کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل، دوام و طول عمر بالای این پانل‌ها است. ساختار سه‌لایه‌ای ساندویچ پانل و نوع متریالی که در این لایه‌ها استفاده می‌شوند باعث شده این مصالح سال‌های سال عمر کنند. به همین خاطر نیز سازندگان نیاز کمتری به تعویض آنها دارند. پس تولید ضایعات ناشی از تعویض این پانل‌‌ها تا چند سال به تأخیر می‌افتد.

4- قابل بازیافت بودن متریال ساندویچ پانل

بسیاری از مواد اولیه‌ای که در تولید ساندویچ پانل استفاده می‌شوند، قابل بازیافت هستند. بنابراین حتی وقتی که پانل‌ها تعویض می‌شوند یا اضافاتی از آنها بر جای می‌ماند، باز هم به عنوان نخاله ساختمانی آسیبی به محیط زیست نخواهند زد.

سفارش انواع ساندویچ پانل به آریا پانل

در این مطلب چگونگی کاهش نخاله و ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل را بررسی کردیم. انتخاب این پانل‌ها به جای مصالح سنتی، در کنار کمک به محیط زیست، به کاهش هزینه‌ها، افزایش خواص مکانیکی و شیمیایی سازه و بالا بردن طول عمر سازه نیز کمک می‌کند. بنابراین انتخاب ساندویچ پانل‌ها در ساخت انواع سازه، یک تیر با چند نشان است.

اگر قصد خرید ساندویچ پانل دارید، می‌توانید سفارش خود را در آریا پانل ثبت کنید. این مجموعه سفارش شما را توسط تجهیزات مدرن و به کمک نیروهای مجرب و بر پایه استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید خواهد کرد. برای ثبت سفارش یا مشاوره پیش از خرید، با شماره 05136228800 در تماس باشید.

پرسش‌های پرتکرار

1. دلایل کاهش ضایعات ساختمانی با ساندویچ پانل چیست؟

تولید پانل با ابعاد دقیق مورد نیاز سازه، دوام و عمر بالا و قابل بازیافت بودن آنها.

2. آیا می‌توان از ساندویچ پانل‌ها مجدداً استفاده کرد؟

بله، از پانل‌هایی که دچار آسیب یا خوردگی نشده باشند، می‌توان به عنوان ساندویچ پانل دست دوم در سازه‌های دیگر استفاده کرد و ضایعات را بیشتر از قبل کاهش داد.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇