چسب عایق ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل، همان چسب پلی‌اورتان است که با نام چسب ماستیک نیز شناخته می‌شود. از چسب ماستیک علاوه بر ساندویچ پانل در درزبندی مصالح ساختمانی دیگر نظیر سنگ، بتن، سیمان و شیشه نیز استفاده می‌شود. خصوصیات مطلوب و همچنین قدرت چسبندگی بالا باعث شده است تا استفاده از چسب پلی‌اورتان به یک گزینه محبوب در ساندویچ پانل‌ها تبدیل شود.

استفاده از چسب ساندویچ پانل باعث می‌شود تا میزان دوام و استحکام ساندویچ پانل افزایش یابد و خواص عایق بودن آن نیز بهبود یابد. استفاده از چسب‌های عایق ساندویچ پانل برای درزگیری و ایجاد خواص ضد آب در ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری بسیار مهم است. در ادامه همراه آریا پانل باشید تا در خصوص چسب عایق ساندویچ پانل (مزایا و نحوه کارکرد چسب ماستیک) صحبت کنیم.

انواع چسب ماستیک، چسب پلی یورتان PUR
مزایا درزیندی سازه پانلی، استحکام زیاد، ایزوسیانات

مشخصات چسب عایق ساندویچ پانل چیست؟

پلی‌اورتان به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد جز پرکاربردترین چسب‌هایی است که به عنوان درزگیر از آنها استفاده می‌شود. چسب‌های PUR به دلیل خاصیت ارتجاعی و پیوندهای مستحکمی که ایجاد می‌کنند شناخته می‌شوند. چسب‌های پلی‌اورتان می‌توانند تقریبا به هر سطحی بدون توجه به میزان تخلخل آن بچسبند. بدین ترتیب از چسب‌های پلی‌اورتان در انواع محیط‌ها مانند ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

کاربرد چسب عایق ساندویچ پنل

چسب‌های ساندویچ پانل نقش حیاتی در نصب و عملکرد این پانل‌ها دارند. چسب‌های عایق ساندویچ پانل یک پیوند قوی بین لایه‌ها ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود یکپارچگی ساختاری و مقاومت در برابر نیروهای خارجی تضمین شود. از چسب عایق ساندویچ پانل‌ها در آب‌بندی ساندویچ پانل، پوشش‌دهی کلیه منافذ و درزهای ایجاد شده در سطوح مختلف و آب‌بندی دیوارها و پنجره‌ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل‌ها یکی از مواد ساختمانی فوق‌العاده ارزشمند هستند که برای عایق‌کاری، پشتیبانی سازه و اهداف دکوراتیو استفاده می‌شوند. خواص عایق حرارتی و صوتی ساندویچ پنل‌ها سبب شده است تا استفاده از آنها در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی رو به رشد باشد. چسب عایق ساندویچ پانل می‌تواند باعث بهبود عملکرد ساندویچ پانل‌ها شده و دوام طولانی مدت آنها را تضمین کند.

معرفی فوم پلی استایرن
چسب عایق ساندویچ پانل
این چسب انواع مختلفی دارد که پر کاربردترین آن چسب ماستیک است

ویژگی‌های چسب ساندویچ پانل

برای انتخاب بهترین چسب ساندویچ پانل باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. اولین ویژگی چسب‌های ساندویچ پنل که باید حتماً مد نظر داشته باشید میزان چسبندگی و استحکام آنهاست. در کاربردهایی که استحکام بالا نیاز است چسب‌های ترموست بهترین انتخاب هستند. نکته بعدی که در مورد ویژگی‌های چسب ساندویچ پنل مهم است قابلیت اشتعال آن‌ها است. چسب‌هایی با مقاومت حرارتی پایین می‌توانند در برخی از کاربردها مشکل‌ساز شوند. در ادامه به برخی از دیگر ویژگی‌های چسب ساندویچ پانل که باید مد نظر داشته باشید اشاره می‌کنیم:

  • کمیت و ضخامت چسب مورد نیاز
  • سادگی استفاده از چسب
  • پارامترهای تولید
  • نکات مهم برای استفاده از چسب عایق پانل

اگر چه چسب عایق ساندویچ پنل پلی‌یورتان مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود به یک انتخاب مطلوب تبدیل شوند با این وجود نباید فراموش کنید که این چسب‌ها بی عیب و نقص نیستند. در ادامه به برخی از نکاتی که در استفاده از چسب عایق ساندویچ پنل پلی‌یورتان باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم نمود:

 

۱استحکام: پلی‌یورتان می‌تواند استحکام قوی ایجاد کند؛ با این وجود اتصالات ایجاد شده از لحاظ استحکام با چسب‌های اپوکسی قابل مقایسه نیست. مخصوصاً در صورت اتصال فلز به فلز، اپوکسی عملکرد بسیار بهتری دارد.

۲ایزوسیانات‌ها: در فرمولاسیون چسب‌های پلی‌یورتان، ایزوسیانات‌ها وجود دارند که مواد سمی ای محسوب می‌شوند. به همین دلیل در استفاده از چسب‌های پلی‌یورتان باید نکات ایمنی را رعایت نمود. البته وقتی پلی‌یورتان به استحکام نهایی خود برسد دیگر نیازی به نگرانی در رابطه ایزوسیانات‌ها نخواهید داشت.

۳نیاز به کار سریع: نکتهٔ بعدی در رابطه با چسب‌های پلی‌یورتان این است که این چسب‌ها به سرعت شروع به سفت شدن می‌کنند به همین دلیل نیاز است تا هنگام کار کردن با آنها سرعت را نیز مد نظر داشته باشید.

آبرو ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی یورتان

چسب‌ها و درزگیرهای پلی‌اورتان به صورت سیستم‌های تک‌جزئی و چند جزئی ساخته می‌شوند که بسته به فرمولاسیونی که دارند می‌توانند نرم یا سفت باشند. توجه کنید که چسب‌های پلی اورتان معمولاً سفت هستند در حالی که درزگیرهای پلی اورتان خاصیت الاستیک بیشتری دارند.

چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی‌یورتان برای گیرش نیاز به رطوبت دارند. برای کار کردن با چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی‌یورتان باید حتماً زمان تشکیل شدن پوسته چسب را مد نظر داشته باشید. به محض تماس چسب PUR با رطوبت هوا، چسب شروع به سفت شدن می‌کند. در این زمان باید کارهای لازم با چسب به سرعت انجام شود.

انواع چسب عایق ساندویچ پانل
چسب پلی یورتان به صورت تک جزئی و دو جزئی برای عایق بندی ساندویچ پانل استفاده می شود

چسب عایق ساندویچ پانل دو جزئی پلی اورتان

چسب‌های پلی‌اورتان دو جزئی بسته به ترکیب شیمیایی متفاوتی که دارند می‌توانند سفت یا الاستیک باشند. چسب‌های پلی‌اورتان دو جزئی خاصیت ترموپلاستیک دارند. این موضوع بدین معنی است که با اعمال حرارت بر آنها، اجازه کار کردن مجدد با آنها میسر می‌شود. به صورت کلی چسب‌های دو جزئی پلی‌اورتان خواص فیزیکی بیشتری دارند و همین موضوع سبب می‌شود تا در صنایع مختلف از آنها استفاده زیادی شود.

چرا از چسب عایق ساندویچ پانل در خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود؟

چسب‌های پلی‌اورتان ضد آب هستند. البته مقاومت آنها بستگی به فرمولاسیونی که در این مواد استفاده شده است دارد. به صورت کلی، چسب‌های پلی‌اورتان به اندازه کافی در برابر آب و رطوبت مقاومت دارند و به همین دلیل از آنها در خانه‌های پیش ساخته برای عایق کاری استفاده می‌شود. البته توصیه می‌شود که از چسب‌ها و درزگیرهای پلی اورتان برای مواردی که غوطه‌وری کامل در آب وجود دارد استفاده نشود.

چسب اپوکسی ساندویچ پانل

چسب‌های اپوکسی (Epoxies) نوعی چسب دو جزئی هستند که از رزین اپوکسی و سخت کننده تشکیل شده‌اند. به دلیل استحکام، چسبندگی و مقاومت شیمیایی بالا شناخته می‌شوند و به همین دلیل انتخاب خوبی برای کاربردهای چالش برانگیزی؛ مانند صنعت هوافضا و تاسیسات دریایی هستند.

اتاق حمل بار چادری چیست و چه ساختاری دارد؟

چسب‌های اپوکسی در ساندویچ پانل‌ها نیز قابل استفاده هستند چرا که به طور موثر برای چسباندن طیف گسترده‌ای از مواد، از جمله فلزات، پلاستیک‌ها و کامپوزیت‌ها استفاده می‌شوند. همچنین این نوع چسب در برابر تنش‌های کششی و برشی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

با وجود این ویژگی‌های مثبت، چسب اپوکسی کاربرد گسترده‌ای در ساخت پانل‌ها ندارد، چرا که زمان پخت چسب بالا است و برخی از رزین‌های اپوکسی نیز می‌توانند سمی باشند. همچنین، قیمت رزین اپوکسی بالاتر از دیگر چسب‌های موجود و قابل استفاده برای ساندویچ پانل هستند.

چسب سیلیکون برای ساندویچ پانل

چسب سیلیکون یک نوع درزگیر به شمار می‌آید و در زمان نصب پانل‌ها قابل استفاده خواهد بود. این چسب از پلیمرهای سیلیکون تهیه می‌شود و انعطاف‌پذیری بالا، چسبندگی خوب و مقاومت مناسبی در برابر آب‌وهوا دارد.

این نوع چسب عایق ساندویچ پانل نیز به صورت تک‌جزئی و دو جزئی در بازار موجود است. نوع تک جزئی نیازی به سفت کننده ندارد و به طور خودکار در معرض رطوبت هوا سفت و سخت می‌شود. به‌کارگیری نوع تک جزئی راحت‌تر است و برای درزبندی‌های نقاط عمومی می‌توان از آن استفاده کرد.

نوع دو جزئی همان طور که از نامش پیداست از دو بخش چسب و سفت کننده تشکیل می‌شود که در زمان استفاده باید ترکیب شوند. استفاده از آن می‌تواند برای کاربرانی که تجربه‌ای در این زمینه ندارند، چالش‌برانگیز باشد. با این حال این چسب سیلیکون دو جزئی برای نصب دو قطعه ساندویچ پانل مانند ساندویچ پانل گالوانیزه می‌تواند مناسب باشد.

هر چند، این چسب به اندازه اپوکسی و پلی‌اورتان قوی نیست و متأسفانه بوی قوی ناخوشایندی به همراه دارد که باعث شده استفاده از آن تنها برای نقاط خاص و درزگیری‌های کوچک محدود شود.

درزگیری ساندویچ پانل
به وسیله چسب ماستیک یا سیلیکون ساندویچ پانل درزگیری می شود

چسب متیل متاکریلات

چسب متیل متاکریلات (Methyl Methacrylate (MMA)) یک چسب دو جزئی است که با استفاده دستگاه مخلوط کن به کار برده می‌شود و اتصال محکم و ساختاری ایجاد می‌کند.
این چسب در طیف وسیعی از عملیات مونتاژ و ساخت استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد این چسب جایگزین جوشکاری، پیچ‌ومهره یا پرچ می‌شود و روشی سریع‌تر و سبک‌تر برای اتصال قطعات به شمار می‌آید.

تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل

برخی از مزایای کلیدی چسب‌های MMA عبارت‌اند از:

  • استحکام اتصال عالی
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی، لرزش و گرما
  • چسبندگی عالی به سطوح کثیف یا روغنی با کمی یا بدون آماده‌سازی
  • در دمای اتاق سفت می‌شوند

از این چسب در ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌کنند. در واقع، چسب‌های MMA به دلیل استحکام اتصال بالا، مقاومت شیمیایی و چسبندگی عالی به سطوح مختلف، گزینه‌ای محبوب برای اتصال هسته به لایه‌های روکش در ساندویچ پانل‌ها هستند و به عنوان چسب عایق ساندویچ پانل قابل استفاده خواهند بود.

چسب فنولیک برای ساندویچ پانل

چسب فنولیک (Phenolic Adhesive) نوعی از چسب ترموست (گرما سخت شونده) است که از رزین فنول فرمالدئید ساخته می‌شود. این چسب در برابر حرارت و مواد شیمیایی مقاوم است و چسبندگی را میان مواد مختلف فراهم می‌سازد. این چسب نیز مانند چسب متیل متاکریلات برای اتصال میان هسته به لایه‌های ورق ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

چه موقع نباید از چسب پلی یورتان استفاده کرد؟

از چسب‌های پلی اورتان می‌توان در انواع سطوح استفاده نمود. با این وجود باید توجه داشته باشید که بیشتر پلی‌یورتان‌ها به پلی‌پروپیلن، پلی اتیلن، سیلیکون یا سطوح پوشیده شده با فلور و پلیمرهایی مانند تفلون به خوبی نمی‌چسبند. بدین ترتیب در چنین مواقعی نباید از چسب پلی‌یورتان استفاده نمود. اکثر چسب‌های پلی‌یورتان ضد آب هستند با این وجود میزان مقاومت آنها در برابر آب متفاوت است. برای بررسی کامل بهتر است مشخصات چسب خریداری شده را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

سوال‌های متداول

نکات ایمنی در هنگام استفاده از چسب ساندویچ پانل چیست؟

از دستکش و عینک مخصوص استفاده کنید. مطمئن شوید محل کار تهویه مناسبی دارد. از چسب در دمای مناسب درجه شده بر بدنه محصول استفاده کنید.

از چسب فنولیک در چه صنایعی استفاده می‌کنند؟

از این چسب در ساخت هواپیما، ساخت‌وسازهای دریایی، ساخت لامینت‌های صنعتی، اتصال چوب، لاستیک و کامپوزیت و تولید ساندویچ پانل استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇