چسب عایق ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل
آنچه در این مقاله می خوانید:

چسب عایق ساندویچ پانل، همان چسب پلی اورتان است که با نام چسب ماستیک نیز شناخته می شود. از چسب ماستیک علاوه بر ساندویچ پانل در درز بندی مصالح ساختمانی دیگر نظیر سنگ، بتن، سیمان و شیشه نیز استفاده می شود. خصوصیات مطلوب و همچنین قدرت چسبندگی بالا باعث شده است تا استفاده از چسب پلی اورتان به یک گزینه محبوب در ساندویچ پنل ها تبدیل شود.

استفاده از چسب ساندویچ پانل باعث می شود تا میزان دوام و استحکام ساندویچ پانل افزایش یابد و خواص عایق بودن آن نیز بهبود یابد. استفاده از چسب های عایق ساندویچ پانل برای درزگیری و ایجاد خواص ضد آب در ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری بسیار مهم است. در ادامه همراه آریا پانل باشید تا در خصوص چسب عایق ساندویچ پانل (مزایا و نحوه کارکرد چسب ماستیک) صحبت کنیم.

انواع چسب ماستیک، چسب پلی یورتان pur
مزایا درزیندی سازه پانلی، استحکام زیاد، ایزوسیانات

مشخصات چسب عایق ساندویچ پانل چیست؟

پلی اورتان به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد جز پر کاربرد ترین چسب هایی است که به عنوان درزگیر از آنها استفاده می شود. چسب های PUR به دلیل خاصیت ارتجاعی و پیوند های مستحکمی که ایجاد می کنند شناخته می شوند. چسب های پلی اورتان می توانند تقریبا به هر سطحی بدون توجه به میزان تخلخل آن بچسبند. بدین ترتیب از چسب های پلی اورتان در انواع محیط ها مانند ساندویچ پانل استفاده می شود.

کاربرد چسب عایق ساندویچ پنل

چسب های ساندویچ پانل نقش حیاتی در نصب و عملکرد این پانل ها دارند. چسب های عایق ساندویچ پانل یک پیوند قوی بین لایه ها ایجاد می کنند که باعث می شود یکپارچگی ساختاری و مقاومت در برابر نیروهای خارجی تضمین شود. از چسب عایق ساندویچ پانل ها در آب بندی ساندویچ پانل، پوشش دهی کلیه منافذ و درز های ایجاد شده در سطوح مختلف و آب بندی دیوار ها و پنجره ها استفاده می شود.

ساندویچ پانل ها یکی از مواد ساختمانی فوق العاده ارزشمند هستند که برای عایق کاری، پشتیبانی سازه و اهداف دکوراتیو استفاده می شوند. خواص عایق حرارتی و صوتی ساندویچ پنل ها سبب شده است تا استفاده از آنها در انواع ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی رو به رشد باشد. چسب عایق ساندویچ پانل می تواند باعث بهبود عملکرد ساندویچ پانل ها شده و دوام طولانی مدت آنها را تضمین کند.

ویژگی‌های چسب ساندویچ پانل

برای انتخاب بهترین چسب ساندویچ پانل باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. اولین ویژگی چسب های ساندویچ پنل که باید حتما مد نظر داشته باشید میزان چسبندگی و استحکام آنهاست. در کاربرد هایی که استحکام بالا نیاز است چسب های ترموست بهترین انتخاب هستند. نکته بعدی که در مورد ویژگی های چسب ساندویچ پنل مهم است قابلیت اشتعال آن ها است. چسب هایی با مقاومت حرارتی پایین می توانند در برخی از کاربرد ها مشکل ساز شوند. در ادامه به برخی از دیگر ویژگی های چسب ساندویچ پانل که باید مد نظر داشته باشید اشاره می کنیم:

  • کمیت و ضخامت چسب مورد نیاز
  • سادگی استفاده از چسب
  • پارامتر های تولید
  • نکات مهم برای استفاده از چسب عایق پانل

اگر چه چسب عایق ساندویچ پنل پلی یورتان مزایای زیادی دارد که باعث می شود به یک انتخاب مطلوب تبدیل شوند با این وجود نباید فراموش کنید که این چسب ها بی عیب و نقص نیستند. در ادامه به برخی از نکاتی که در استفاده از چسب عایق ساندویچ پنل پلی یورتان باید مد نظر داشته باشید اشاره خواهیم نمود:

1- استحکام: پلی یورتان می تواند استحکام قوی ایجاد کند؛ با این وجود اتصالات ایجاد شده از لحاظ استحکام با چسب های اپوکسی قابل مقایسه نیست. مخصوصا در صورت اتصال فلز به فلز، اپوکسی عملکرد بسیار بهتری دارد.

2- ایزوسیانات ها: در فرمولاسیون چسب های پلی یورتان، ایزوسیانات ها وجود دارند که مواد سمی ای محسوب می شوند. به همین دلیل در استفاده از چسب های پلی یورتان باید نکات ایمنی را رعایت نمود. البته وقتی پلی یورتان به استحکام نهایی خود برسد دیگر نیازی به نگرانی در رابطه ایزوسیانات ها نخواهید داشت.

3- نیاز به کار سریع: نکته ی بعدی در رابطه با چسب های پلی یورتان این است که این چسب ها به سرعت شروع به سفت شدن می کنند به همین دلیل نیاز است تا هنگام کار کردن با آنها سرعت را نیز مد نظر داشته باشید.

چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی یورتان

چسب ها و درزگیر های پلی اورتان به صورت سیستم های تک جزئی و چند جزئی ساخته می شوند که بسته به فرمولاسیونی که دارند می توانند نرم یا سفت باشند. توجه کنید که چسب های پلی اورتان معمولا سفت هستند در حالی که درزگیر های پلی اورتان خاصیت الاستیک بیشتری دارند.

چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی یورتان برای گیرش نیاز به رطوبت دارند. برای کار کردن با چسب عایق ساندویچ پانل از نوع پلی یورتان باید حتما زمان تشکیل شدن پوسته چسب را مد نظر داشته باشید. به محض تماس چسب PUR با رطوبت هوا، چسب شروع به سفت شدن می کند. در این زمان باید کارهای لازم با چسب به سرعت انجام شود.

چسب عایق ساندویچ پانل دو جزئی پلی اورتان

چسب های پلی اورتان دو جزئی بسته به ترکیب شیمیایی متفاوتی که دارند می توانند سفت یا الاستیک باشند. چسب های پلی اورتان دو جزئی خاصیت ترموپلاستیک دارند. این موضوع بدین معنی است که با اعمال حرارت بر آنها، اجازه کار کردن مجدد با آنها میسر می شود. به صورت کلی چسب های دو جزئی پلی اورتان خواص فیزیکی بیشتری دارند و همین موضوع سبب می شود تا در صنایع مختلف از آنها استفاده زیادی شود.

چرا از چسب عایق ساندویچ پانل در خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود؟

چسب های پلی  اورتان ضد آب هستند. البته مقاومت آنها بستگی به فرمولاسیونی که در این مواد استفاده شده است دارد. به صورت کلی، چسب های پلی اورتان به اندازه کافی در برابر آب و رطوبت مقاومت دارند و به همین دلیل از آنها در خانه های پیش ساخته برای عایق کاری استفاده می شود. البته توصیه می شود که از چسب ها و درزگیر های پلی اورتان برای مواردی که غوطه وری کامل در آب وجود دارد استفاده نشود.

چه موقع نباید از چسب پلی یورتان استفاده کرد؟

از چسب های پلی اورتان می توان در انواع سطوح استفاده نمود. با این وجود باید توجه داشته باشید که بیشتر پلی یورتان ها به پلی پروپیلن، پلی اتیلن، سیلیکون یا سطوح پوشیده شده با فلور و پلیمرهایی مانند تفلون به خوبی نمی چسبند. بدین ترتیب در چنین مواقعی نباید از چسب پلی یورتان استفاده نمود. اکثر چسب های پلی یورتان ضد آب هستند با این وجود میزان مقاومت آنها در برابر آب متفاوت است. برای بررسی کامل بهتر است مشخصات چسب خریداری شده را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

پانل سقفی شادولاین 5 گام ایتالیا

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام ایتالیا سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام نروژ

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام نروژ سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PUR آلومینیوم

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PUR آلومینیوم سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PIR گالوانیزه سقفی

ساندویچ پانل سقفی 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک

ساندویچ پانل 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 5 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 4 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 4 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام آلمان

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام آلمان سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇