ورق فلاشینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق فلاشینگ چیست؟
آنچه در این مقاله می خوانید:

ورق فلاشینگ چیست؟ از تجهیزات نصب ساندویچ پانل‌ها که به منظور آب‌بندی و عایق‌بندی بهتر آنها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌ها به خودی خود عایق‌های خارق‌العاده‌ای هستند. اما محل اتصال آنها اغلب کمی باز است و این خود کانالی است برای عبور آب، گرد و غبار، حشرات و… .

فلاشینگ یا گاتر یک ورق فلزی است که روی محل اتصال ساندویچ پانل‌ها قرار می‌گیرد و این درزها را می‌پوشاند. همین‌طور مقاومت و زیبایی بصری سازه را نیز ارتقا می‌دهد. این ورق‌ها در جنس‌های گالوانیزه، آلومینیوم و ورق سیاه تولید می‌شوند. انواع آنها از نظر شکل ظاهری نیز شامل نبشی، نما، تاج، سه‌پله و U شکل است.

اما جنس دقیق این ورق‌ها از چیست؟ در کدام قسمت‌ها از آنها استفاده می‌شود؟ فرآیند نصب آنها چگونه است؟ پاسخ را در این مطلب از آریا پانل خواهیم دید.

مشخصات ورق فلاشینگ

ضخامت  0.4 میلی‌متر به بالا
جنس
 • ورق گالوانیزه
 • ورق آلومینیوم
 • ورق سیاه
انواع
 • نبشی
 • نما
 • تاج
 • سه‌پله
 • U شکل
کاربرد
 • درزگیری از محل اتصال ساندویچ پانل‌ها
 • افزایش قدرت عایق سازه در برابر آب، حرارت، صدا و…
 • افزایش دوام و استقامت سازه
 • ارتقای زیبایی بصری سازه

 

ورق فلاشینگ چیست؟

ورق فلاشینگ یا گاتر، یک ورق فولادی است که در شکل‌های متنوع ساخته می‌شود. مسئولیت این ورق پوشاندن درزها و سوراخ‌هایی است که در قسمت اتصال ساندویچ پانل‌ها ایجاد می‌شوند. بنابراین از این ورق‌ها بعد از نصب خود پانل‌ها و در مرحله آب‌بندی، عایق‌کاری و هوابندی استفاده می‌شود.

کاربرد ورق گاتر

ورق فلاشینگ هم در ساندویچ پانل دیواری و هم در ساندویچ پانل سقفی استفاده می‌شود. وظیفه اولیه این ورق‌ها عایق‌بندی درزها است. به این ترتیب سازه را در برابر حرارت، رطوبت، صوت و… عایق‌تر می‌کنند. ضمن این که چون دوام بالایی دارند، به نوبه خود به افزایش مقاومت سازه نیز کمک می‌کنند.

علاوه‌براین با قرار گرفتن روی اتصالات، ظاهر پانل‌ها را بیشتر از قبل یکپارچه و جذاب می‌کنند. به خصوص در قسمت‌هایی مانند خرپا و بخش‌هایی از اسکلت زیرسازی که توسط این تجهیزات پوشانده می‌شوند. جلوگیری از پیچیدن باد در سازه و آسیب‌ها یا صداهای ناشی از آن نیز از دیگر مزایای این تجهیزات است.

جنس ورق فلاشینگ چیست؟

جنس ورق فلاشینگ چیست؟
جنس ورق گاتر، وابسته به ویژگی‌های سازه و بودجه

گفتیم که این ورق، فولادی است. اما جنس آن دقیقاً چیست؟ بسته به نیاز سازه و بودجه، این ورق‌ را می‌توان در جنس‌های مختلفی تولید کرد که در ادامه آنها را می‌بینیم.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

ورق گاتر گالوانیزه

گالوانیزه جزو مقاوم‌ترین فولادها است که در ساخت لایه‌های دو طرف ساندویچ پانل‌ها هم استفاده می‌شود. مطرح‌ترین مشخصه این ماده نیز مقاومت بالایی است که در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی دارد. دلیل این امر، در عنصر «روی» است که روی این فلز را پوشانده است. همین عنصر است که دوام ورق گالوانیزه را در برابر خوردگی نیز افزایش می‌دهد.

فلاشینگ‎هایی که روی سقف استفاده می‌شوند، معمولاً باید بیشترین مقاومت را داشته باشند. چون به صورت مداوم در معرض آب باران و برف هستند. به همین خاطر نیز در این قسمت‌ها عمدتاً از فلاشینگ گالوانیزه استفاده می‌شود.

ورق گاتر آلومینیوم

از آلومینیوم بیشتر برای ساخت فلاشینگ پنجره و قیمت‌های کناری سقف استفاده می‌شود. این ماده فلزی سبک و بسیار انعطاف‌پذیر است. به دلیل همین ویژگی‌ها نیز گاترهایی از این جنس، سبک هستند و می‌توانند در شکل و ابعاد بسیار دقیق ساخته شوند.

ورق گاتر سیاه

اگر در پروسه تولید ورق فلاشینگ، از عملیات نورد گرم استفاده شود، به محصول نهایی ورق سیاه یا نورد گرم گفته می‌شود. چنین ورق‌هایی در مواجهه با آسیب‌های خارجی مقاومت بالایی را به اجرا می‌گذارند. اما در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی ضعیف عمل کرده و زنگ می‌زنند. البته با پوشاندن آن با رنگ‌های اپوکسی یا الکترواستاتیک، می‌توان مقاومتشان را در برابر اکسید شدن بیشتر کرد.

ویژگی‎‌‌های ورق فلاشینگ چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌ این ورق‌ها دوام بالای آنها است که تقریباً با استقامت خود پانل‌ها برابری می‌کند. این قطعات در برابر آب باران و برف و رطوبت و همچنین زنگ‌زدگی مقاومت بالایی از خود به اجرا می‌گذارند. ضخامت، ابعاد و وزن این قطعات بر اساس نیازهای پروژه متغیر است.

انواع ورق فلاشینگ

انواع ورق فلاشینگ چیست؟
انواع ورق‌های گاتر، طراحی‌شده برای عایق‌بندی بخش‌های گوناگون

ورق‌های گاتر از لحاظ ضخامت، ابعاد، مواد اولیه و تعداد لبه‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. اما وقتی صحبت از انواع ورق گاتر می‌شود، بیشتر شکل آنها مطرح است. شکل آنها به این بستگی دارد که قرار است کجای سازه و در کدام قسمت ساندویچ پانل‌ها استفاده شوند. از همین جنبه، انواع زیر را برای این ورق‌های فلزی داریم.

نبشی

این قطعه شبیه به حرف L انگلیسی است و از آن در محل اتصال دیوار و سقف استفاده می‌شود. فلاشینگ نبشی در دو نوع داخلی و خارجی تولید می‌شود. ورق‌هایی که در نوع خارجی یا بیرونی هستند، باید از جنس گالوانیزه باشند. در این صورت است که می‌توانند در شرایط جوی متنوع پایداری و دوام خود را حفظ کنند.

نما

این قطعه به طور خاص برای افزایش زیبایی نمای سازه استفاده می‌شود. فلاشینگ نما معمولاً از گالوانیزه ساخته می‌شود. رنگ آن نیز متنوع است تا به راحتی با رنگ سازه هماهنگ شود. این قطعه می‌تواند در قسمت‌هایی مانند جلوی پنجره‌ها، دیوارها و… به کار گرفته شود.

تاج

اما کاربرد این ورق فلاشینگ چیست؟ به این ورق فلاشینگ، تاج یا تیزه می‌‌گویند چون در همین قسمت، یعنی تاج سقف استفاده می‌شود. به آن قسمتی از سقف که در مرکز است و دو قسمت سقف به هم می‌رسند، تاج می‌گویند. همین بخش می‌تواند راه بزرگی برای ورود آب باران و برف باشد. اما فلاشینگ تاج به میدان می‌آید و به قطعاتی به نام فلاشینگ زیره تاج و فوم درزگیری همراه می‌شود تا این کانال را به طور کامل ببندد.

سه‌پله

شکل این فلاشینگ شبیه به حرف Z انگلیسی با زوایای 90 درجه است. دو لبه کوچک نیز در این قطعه خودنمایی می‌کنند تا ظاهر آن را کامل‌ کنند. جایگاه استفاده آن نیز در قسمت جلویی آبریز سقف است. این قطعه مثل همه فلاشینگ‎‌ها در برابر نفوذ آب مقاوم است. اما استحکام بالای آن در برابر آسیب‌های فیزیکی نیز از ویژگی‌های شایان ذکر آن است.

U شکل

ظاهر این فلاشینگ از نام آن مشخص است. لبه‌‌های اصلی این فلاشینگ با هم موازی و زوایای آن 90 درجه هستند. از گاتر U شکل برای عایق‌بندی ساندویچ پانل سقفی استفاده می‌شود.

نحوه نصب ورق گاتر

جای‌گذاری این قطعات بعد از نصب ساندویچ پانل‌ها و طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. ارزیابی و ردیابی درزهای دیوارها، پنجره‌ها و سقف
 2. انتخاب ورق فلاشینگ مناسب بر اساس ویژگی‌های سازه و بودجه
 3. زیرسازی برای ورق‌ها به کمک ماسه و سیمان
 4. اتصال فلاشینگ‎‌ها (به کمک چسب آکواریوم، بتونه، رنگ آب‌بندی یا جوش‌کاری) به صورتی که لبه خارجی آنها 3 تا 5 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد

جمع‌بندی

در این مطلب دیدیم که ورق فلاشینگ چیست و چرا استفاده می‌شود. با هدف آن، یعنی عایق‌بندی، افزایش استحکام و زیبایی بصری سازه آشنا شدیم. انواع آن را نیز شناختیم و شکلشان را مرور کردیم.

بر اساس گفته‌های بالا، اگر قصد خرید ساندویچ پانل دارید، باید تهیه فلاشینگ را نیز در لیست امور خود قرار دهید. در این صورت می‌توانید صفر تا صد کار را به آریا پانل بسپارید. برای ثبت سفارش یا مطرح کردن سؤالات و ابهامات خود می‌توانید با شماره 05136228800 تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

1. کدام شکل فلاشینگ قیمت بالاتری دارد؟

قیمت فلاشینگ یا گاتر U شکل اغلب بیشتر از انواع دیگر است. چراکه به دلیل ویژگی‌های ظاهری که دارد، ساختش هم دقت و زمان بیشتری را می‌طلبد.

2. کدام جنس فلاشینگ قیمت بالاتری دارد؟

گالوانیزه، به خصوص اگر در ضخامت‌های بالای یک میلی‌متر تولید شود. البته فلاشینگ آلومینیومی هم جزو گزینه‌های گران‌تر محسوب می‌شود.

3. کدام ورق‌های گاتر برای محیط مرطوب مناسب هستند؟

گالوانیزه بهترین گزینه است. ورق‌های سیاه برای چنین محیطی مناسب نیستند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇