ساخت سالن پرورش قارچ با ساندویچ پنل

ساندویچ پانل برای ساخت سالن پرورش قارچ
ساخت سالن پرورش قارچ با ساندویچ پانل

امروزه ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ به دلیل اینکه محیط سالن‌های پرورش قارچ باید ایزوله، به راحتی تمیز شده و دارای عایق‌های رطوبتی و حرارتی باشد، بسیار زیاد است.
سالن‌های قارچ، برای پرورش این محصول به رطوبت بین 70 تا 90 درصد نیاز دارند. با توجه به این موضوع، انتخاب ساندویچ پانل بهترین انتخاب در این زمینه می‌تواند باشد؛ چرا که ورق‌های ساندویچ پانل به عنوان بیرونی‌ترین لایه این سازه‌ها در تماس با عوامل طبیعی بیرونی، بخار و نفوذ آب، بالاترین مقاومت را دارند و دچار زنگ زدگی نمی‌شود.

سازمان ملی استاندارد ایران در جهت استاندارد سازی سالن‌های قارچ صنعتی استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان را به عنوان الگوی استاندارد معرفی کرده است. در نظر داشته باشید که برای خرید ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ، پانل انتخاب شده باید دارای چگالی و دانسیته مناسب باشد. همچنین ضخامت پانل‌هایی که انتخاب می‌کنید باید دارای ضخامت 7 سانتی‌متری باشند.
تولیدکنندگان برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، سقف سالن پرورش قارچ را به شکل دو طبقه طراحی می‌کنند؛ بدین شکل که سقف بیرون به شکل شیب‌دار بوده و در قسمت داخلی سالن به صورت سقف بدون شیب است. با انجام این کار از تابش مستقیم نور آفتاب و بارش باران به داخل سالن جلوگیری می‌شود.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

ویژگی ها

برای اینکه کاربرد ساندویچ پانل را بدانید باید با ویژگی‌های این نوع ساندویچ پانل آشنا باشید.

۱- مناسب بودن شکل ظاهری سالن های پرورش قارچ

شکل ظاهری سالن‌های پرورش قارچ به صورت مستطیل با ابعاد ۱ به ۳ است؛ لوله‌هایی که در داخل این سالن وجود دارد هیچ گونه انحنایی نداشته و حالت یکنواخت دارند. همچنین سقف این نوع سالن‌ها به دو صورت صاف و منحنی قابل طراحی هستند که هر کدام از این ساختارها مزایای مخصوص به خود را دارند؛ در صورتی‌که سقف این نوع سالن‌ها به صورت منحنی طراحی شود، جریان هوا به بهترین شکل خواهد بود. برای این کار از ساندویچ پانل سقفی میتوان استفاده کرد. در مقابل، سقف‌هایی هم که به شکل صاف طراحی می‌شوند یا حتی استفاده از ساندویچ پانل دیواری، از چکه کردن آب ناشی از میعان یا کاهش دما جلوگیری می‌کند.

چسب عایق ساندویچ پانل

۲- وجود عایق بندی مناسب

یکی از مهم‌ترین دلیل‌ها برای استفاده از ساندویچ پانل در سالن‌های پرورش قارچ عایق‌بندی مناسب سالن‌ها و کاهش هزینه‌های ناشی از کنترل دما است. چنانچه از فولاد گالوانیزه یا آلوزینک برای ساخت این نوع ساندویچ پانل استفاده شده باشد، این نوع سالن‌ها به بهترین مکان برای پرورش انواع قارچ تبدیل می‌شوند.

۳- طراحی مناسب دیواره‌های سالن

طراحی دیواره‌های سالن نقش مهمی در کاربرد ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ دارد. این دیواره‌ها از پانل‌های دوبل ساخته شده تا بدین شکل در بین دیوارهای سالن‌های کنار هم فاصله ایجاد شود. اما به دلیل ارزان تمام شدن کار این دیوارها به طور معمول با همدیگر مشترک هستند.

۴- کیفیت بالای جنس درب و پنجره سالن پرورش قارچ

جنس درب و پنجره این نوع سالن‌ها از آهن گالوانیزه یا آلومینیوم است؛ این جنس از کیفیت بالایی برخوردار بوده و افراد هیچ‌گونه مشکلی برای باز کردن درب و پنجره ندارند. همچنین تولیدکنندگان این نوع سازه‌ها برای قسمت‌های پشتی سالن‌های پرورش قارچ درب‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن از داخل و بیرون طراحی می‌کنند تا در موقعیت‌های بحرانی بتوان از این درب‌ها استفاده کرد.
ساختار گالوانیزه ساندویچ پانل‌ استیل در سالن‌های پرورش قارچ باعث می‌شود که محیط در برابر سرما، گرما، رطوبت و آلودگی مقاومت بالایی داشته باشد.

مزایای استفاده از پانل در سالن پرورش قارچ

افرادی که قصد پرورش قارچ را دارند با دانستن مزایا و کاربرد ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ تصمیم بهتری در این زمینه خواهند گرفت.

  • سازگاری با هر نوع محیط زیست و اقلیم آب‌وهوایی
  • افزایش بازدهی و کیفیت قارچ‌ها
  • قابلیت شستشو و ضدعفونی کردن محیط داخلی
  • وجود صرفه اقتصادی و کاهش هزینه‌ها به شکل قابل توجه
  • سرعت بالای انجام پروژه
  • مانع بسیار قوی در برابر ورود حشرات موذی و رشد میکروب‌ها
  • مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی
  • عایق بودن در برابر سرما، گرما و صوت
7 اشتباه رایج در انبار کردن ساندویچ پانل ها

اغلب، جنس ساندویچ پانل در پرورش سالن قارچ، ساختاری کامپوزیتی بوده که از دو لایه خارجی و فوم میانی آن تشکیل می‌شود. هسته این پانل‌ها به طور معمول از جنس پلی یورتان، پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن یا اکس پی اس است. در نظر داشته باشید که مناسب‌ترین گزینه برای اجرای این سالن‌ها فوم پلی یورتان بوده که ضخامت آن می‌تواند بین 5، 6 و7 متغیر باشد.

افرادی که قصد راه‌اندازی پروژه کشت و پرورش قارچ را دارند با دانستن کاربرد ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ، این نوع سازه را برای کار خود انتخاب خواهند کرد. این نوع ساندویچ پانل قابلیت استفاده‌ در مقیاس بزرگ با رعایت استانداردهای لازم را دارد. همچنین برای پوشش‌دهی این نوع سالن‌ها هزینه کمتری پرداخت کرده و در مدت زمان کوتاهی به مطلوب ترین نتیجه خواهید رسید. برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل با شماره های سایت آریا پانل تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فنی سازه ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت ۷ سانتی‌متر، سقف سالن را ۲ طبقه (یک سقف شیب‌دار و یک سقف صاف) طراحی می کنند، سقف شیب‌دار،  سالن پرورش قارچ به‌صورت مستطیل و در ابعاد ۳*۱ ساخته می شود.
کاربرد ساخت دیواره های داخلی، بستر، سقف
مزایا باعث کاهش هزینه‌های انرژی سالن پرورش قارچ، کاهش نویز و صدا در سالن پرورش قارچ، سریع و آسان نصب می‌شوند، افزایش ایمنی و کاهش خطرات حریق در سالن پرورش قارچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇