آیا نور خورشید باعث خرابی ساندویچ پانل می‌شود؟ تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل

تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل
تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل چگونه است؟

آیا نور خورشید باعث خرابی ساندویچ پانل می‌شود؟ تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل انکارناپذیر است. به خصوص اشعه ماوراء بنفش (UV)که می‌تواند روی ورق‌های دو طرف و حتی فوم عایق تاثیر منفی داشته باشد. اما این که این تاثیر چه قدر باشد، به شدت آفتاب، مدت زمان آن و متریال پانل‌ها وابسته است.

نتیجه تابش زیاد و طولانی آفتاب روی ورق پانل‌ها، آسیب‌هایی مانند تغییر رنگ، از بین رفتن پوشش‌های پلیمری و کاهش عمر مفید ورق‌ها است. فوم‌ها نیز به شکل کاهش خواص مکانیکی و تجزیه شیمیایی تاثیر خواهند گرفت.

در این مطلب از آریا پانل درباره اثرات این شرایط محیطی بیشتر صحبت می‎‌کنیم. ضمن این که راهکارهایی را برای کاهش این اثرات منفی مرور خواهیم کرد.

تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل‌ها راهکار مقابله با آن
تغییر رنگ و براقیت ورق‌های فلزی استفاده از پوشش‌های مقاوم در برابر UV و رنگ‌آمیزی دوره‌ای
تخریب پوشش‌های پلیمری استفاده از پوشش‌های مقاوم در برابر UV و رسیدگی دوره‌ای به پوشش‌ها
کاهش خواص مکانیکی ورق‌ها انتخاب مواد باکیفیت و مقاوم در برابر UV و نصب در مکان‌های سایه‌دار
تخریب فوم عایق میانی پوشاندن کامل فوم عایق با ورق‌ها و انتخاب فوم‌های باکیفیت
کاهش عمر مفید پانل‌ها بازرسی دوره‌ای، استفاده از مواد و پوشش‌های بادوام و مقاوم در برابر UV

آیا نور خورشید باعث خرابی ساندویچ پانل می‌شود؟

پاسخ این سؤال مثبت است. اما میزان این تاثیر، جای بحث دارد. ساختار ساندویچ پانل‌ها شامل دو لایه ورق فلزی است که یک هسته عایق (معمولاً پلی‌یورتان، پلی‌استایرن، یا پشم سنگ) را پوشانده‌اند. آفتاب شدید می‌تواند هر دو بخش (یعنی ورق‌های طرفین و فوم هسته) را با مشکل مواجه کند. اما تاثیر آفتاب روی این دو قسمت یکسان نیست.

اتاق حمل بار کامیون

تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل

نوع تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل
تاثیر آفتاب روی ورق ساندویچ پانل و فوم عایق

برای این که دید درست‌تری به تاثیر آفتاب روی پانل‌های ساندویچی داشته باشیم، بهتر است این تاثیر را با تفکیک بررسی کنیم. در ادامه می‌بینیم که ورق‌ ساندویچ پانل و فوم آن چه تغییری در آفتاب شدید خواهند داشت.

تاثیر نور خورشید بر ورق ها

ورق ساندویچ پانل به شکل‌های زیر از نور خورشید تاثیر خواهد گرفت:

 • تغییر رنگ و ظاهر: تابش مستقیم نور خورشید، رنگ و میزان براقیت ورق‌های خارجی پانل‌ها را تغییر می‌دهد. تغییر رنگ در ورق‌های رنگی مشهودتر است.
 • کاهش عمر مفید ورق‌ها: اشعه UV خواص مکانیکی ورق‌ها را ضعیف و شکنندگی آنها را تقویت می‌کند. این موضوع به طور ویژه در مورد ورق‌های حساس‌تری مثل آلومینیومی یا فولادی گالوانیزه بیشتر صدق می‌کند.
 • تضعیف پوشش‌های پلیمری: روی ورق‌های ساندویچ پانل معمولاً پوشش‌ پلیمری (ضد خوردگی و زنگ‌زدگی) کشیده می‌شود. این پوشش تحت تاثیر آفتاب شدید می‌تواند تجزیه و تخریب شود. در این صورت احتمال خوردگی ورق‌ها بیشتر خواهد شد.

تاثیر نور خورشید بر فوم ها

فوم ساندویچ پانل بین ورق‌ها و در هسته پانل‌ها قرار دارد. با وجود این، در صورت مواجهه زیاد با آفتاب، آسیب خواهد دید. این آسیب‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کاهش خواص مکانیکی: تضعیف خواص مکانیکی، مهم‌ترین تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل در بخش فوم میانی است. منظور از خواص مکانیکی، استحکام و انعطاف‌پذیری است. ضعیف شدن این خواص، به مرور زمان باعث می‌شود که این فوم‌ها به عایق‌های ضعیف‌تری برای صوت و حرارت تبدیل شوند.
 • تجزیه شیمیایی: فوم عایق می‌تواند تحت تاثیر نور خورشید، تجزیه و تخریب شود. این فرآیند در قالب پودر شدن، کاهش ضخامت و کاهش قدرت عایق حرارتی و صوتی نمود پیدا خواهد کرد.
ساندویچ پانل آلومینیوم

میزان تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل به چه عواملی بستگی دارد؟

در پاسخ سؤال آیا نور خورشید باعث خرابی ساندویچ پانل می‌شود یا نه، باید جوانب مختلف شرایط را بررسی کنیم. چون تاثیر آفتاب روی همه پانل‌ها در هر شرایطی یکسان نیست. میزان این تاثیر به چه عواملی بستگی دارد؟ در ادامه می‌بینید:

 • مدت‌زمان و شدت تابش: در مناطقی مثل مناطق استوایی یا ارتفاعات بالا، شدت تابش UV به مراتب بیشتر است. پس نتیجه این تابش زودتر نمایان خواهد شد.
 • مدت‌زمان قرارگیری در معرض تابش آفتاب: تاثیر آفتاب روی ساندویچ پانل‌های مقاوم در بلند مدت نمایان می‌شود؛ زمانی در حد چندین سال. پس اگر پانل‌های استانداردی دارید که فقط در چند ماه محدود از سال آفتاب می‌‎خورند، جای نگرانی نیست.
 • کیفیت متریال اصلی: مواد اولیه ساندویچ پانل نقشی کلیدی در مقاومت آنها در برابر آفتاب دارند. پانل‌هایی که از ورق‌های فلزی با پوشش‌های مقاوم در برابر UV یا فوم‌هایی با افزودنی‌های مقاوم ساخته شده‌اند، بیشترین دوام را در برابر آفتاب دارند. این پانل‌ها تغییرات قابل ملاحظه‌ای در چنین شرایطی نخواهند داشت.

چطور تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل را کاهش دهیم؟

کاهش تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل
راهکارهایی ساده، اما کارآمد برای مقابله با تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل

اگر ساندویچ پانل سقفی یا دیواری شما قرار است در معرض تابش شدید یا طولانی‌مدت خورشید باشد، چند نکته را در نظر داشته باشید. تولیدکنندگان با تجربه و استاندارد این نکات را لحاظ خواهند کرد. اما بهتر است شما، به عنوان مشتری نیز از این موارد باخبر باشید.

 • قطعاً بهترین تصمیم برای جلوگیری از این اثرات مخرب، تولید پانل‌ها با متریال درجه یک است. متریالی که دوام بالایی دارند و به طور خاص در برابر آفتاب مقاوم‌اند.
 • قدرت پوشش UV را دست کم نگیرید. این پوشش‌ها یک زره محکم در برابر آفتاب هستند و عمر مفید پانل‌ها را افزایش می‌دهند.
 • رنگ‌آمیزی دوره‌ای و منظم ساندویچ پانل‌ها، هر بار یک لایه حفاظتی جدید را روی آنها پیاده می‌کند.
 • در صورت امکان بهتر است ساندویچ پانل دیواری یا حتی سقفی را در مکان‌هایی نصب کنید که سایه دارند.
پروفیل اِچ H

کاهش تاثیر نور خورشید بر ساندویچ پانل با سفارش پانل‌های استاندارد

آیا نور خورشید باعث خرابی ساندویچ پانل می‌شود؟ پاسخ این سؤال را از جوانب مختلف بررسی کردیم. دیدیم که در مجموع چنین شرایطی پانل‌‎ها را دچار آسیب‌های مختلف می‌کند. اما راهکارهای افزایش مقاومت پانل‌ها را در برابر آفتاب مرور کردیم. ساخت ساندویچ پانل‌‎هایی استاندارد با مواد اولیه باکیفیت، عمر مفید آنها را در برابر نور خورشید بسیار بیشتر خواهد کرد.

در آریا پانل می‌توانید سفارش ساندویچ پانل خود را به صورت اختصاصی ثبت کنید و از بابت دوام و کیفیت آنها مطمئن باشید. برای طرح کردن ابهامات خود یا ثبت سفارش، با شماره 05136228800 در تماس باشید.

سؤالات متداول

1. چه قدر طول می‌کشد تا نور خورشید به ساندویچ پانل‌ها آسیب بزند؟

تغییرات ظاهری معمولاً بین چند ماه تا یک سال ظاهر می‌شوند. کاهش خواص مکانیکی و عملکردی نیز بعد از چند سال قرارگیری دائم در معرض نور خورشید رخ می‌دهند.

2. آیا تغییر رنگ و ظاهر ساندویچ پانل‌ها به معنی خرابی آنهاست؟

تغییر رنگ و کاهش براقیت، گاهی فقط جنبه ظاهری دارد. اما می‌تواند نشانه‌ای از شروع تخریب پوشش‌های پلیمری باشد. این موضوع رفته‌رفته باعث خرابی ساختاری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان

پانل های سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین تولیدکننده ساندویچ پانل ایران

👇تماس بگیرید.👇