ساندویچ پانل یخچالی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساندویچ پانل یخچالی
آنچه در این مقاله می خوانید:

ساندویچ پانل یخچالی در ساخت یخچال و فریزر یا بعضی از سردخانه‌ها استفاده می‌شود. این پانل‌ها معمولاً از ترکیب فوم پلی‌اورتان یا پلی‌استایرن و فولاد ضد زنگ تولید می‌شوند.

ساندویچ پانل مختص ساخت یخچال و فریزر، در وهله اول دمای داخل فضا را حفظ کرده و اجازه تبادل دما را نمی‌دهد. در کنار آن، برای مواد غذایی داخلی نیز بی‌خطر است. از طرفی می‌توان آن را با انواع مواد شوینده شست‌و‌شو دارد.

در این مطلب از آریا پانل با مشخصات این نوع ساندویچ پانل‌ بیشتر آشنا می‌شویم. همین‌طور ضخامت‌هایی را هم که برای آنها در نظر گرفته می‌شوند بررسی می‌کنیم.

مشخصات ساندویچ پانل یخچالی

جنس ورق‌های دو طرف فولاد ضد زنگ
جنس فوم عایق پلی‌اورتان
بهترین رنگ
 • RAL 1015
 • RAL 7035
 • RAL 9002
 • RAL 9010

 

ساندویچ پانل یخچالی چیست؟

این ساندویچ پانل در ساخت انواع یخچال و فریزر استفاده می‌شود و شباهت زیادی به ساندویچ پانل سردخانه دارد. این پانل در ساخت محیط گازی تنظیم‌شده مانند فروشگاه‌های میوه و سبزی‌ها هم کاربرد دارد. چنین سازه‌هایی را می‌توان در مزارع، باغ‌ها، فضاهای پزشکی و نظامی و… نیز استفاده کرد.

استفاده از ساندویچ پانل یخچالی، می‌تواند به کاهش دما یا انجماد سریع مواد غذایی یا هر محصول دیگری که داخل فضا باشد کمک کند. همین‌طور می‌تواند از نفوذ گرما به داخل نیز جلوگیری کند.

جنس ساندویچ پانل یخچالی

جنس ساندویچ پانل یخچالی
ترکیبی از قوی‌ترین مواد اولیه

 

در ساخت یخچال و فریزر، از مواد مختلفی استفاده می‌شود. انتخاب این مواد به میزان تهاجمی یا آسیب‌پذیر بودن محیط بستگی دارد. برای مثال گاهی در محیط احتمال خوردگی وجود دارد (مانند فضاهایی که ترشی تهیه و نگهداری می‌شود). در این صورت بهتر است از پوشش PVC (که برای مواد غذایی ایمن است) یا فولاد ضد رنگ استفاده شود.

همین‌طور اگر محیط در معرض مواد شوینده و انواع پاک‌کننده‌ها است، پوشش پلیمری آن حتماً باید دوام بالایی داشته باشد. فوم عایق میانی نیز معمولاً از جنس پلی‌اورتان PIR یا پلی‌استایرن است که بیشترین مقاومت حرارتی (R0) را دارد.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

ویژگی‌های ساندویچ پانل یخچالی

پوششی که برای یخچال و فریزر استفاده می‌شود، باید دارای ویژگی‌های زیر باشد که ساندویچ پانل یخچال آنها را دارد:

 • هوابندی بالا که از تبادل دما و ورود گرما جلوگیری می‌کند.
 • بدون بو
 • جذب نکردن بوی داخل یخچال
 • جذب نکردن رطوبت داخل فضا
 • بی‌ضرر بودن برای تماس ایمن با محصولات غذایی
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • جلوگیری از نفوذ میکروارگانیسم‌ها
 • قابل شست‌و‌شو با مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده

ضخامت ساندویچ پانل یخچالی

ضخامت این ساندویچ پانل‌ها نقش مهمی در میزان عایق بودن آنها در برابر دما دارد. برای این ضخامت اعداد بسیار متنوعی وجود دارد. مجموعه آریا پانل بهترین ضخامت را بر اساس نیازهای فضای مورد نظر انتخاب خواهد کرد. اما در کل معمولاً اعداد زیر بسته به نوع فضا انتخاب می‌شوند:

-30 درجه سانتی‌گراد -20 درجه سانتی‌گراد -10 درجه سانتی‌گراد -5 درجه سانتی‌گراد 0 درجه سانتی‌گراد 5 درجه سانتی‌گراد 12 درجه سانتی‌گراد
ضخامت دیوارهای خارجی یخچال (میلی‌متر)

125

120 100 100 80 80 60

ضخامت دیوارهای خارجی سردخانه گوشت (میلی‌متر)

140 125 120 100 100 80

60 ‌

تفاوت ساندویچ پانل تیره و روشن در ساخت یخچال و فریزر

رنگ ساندویچ پانل یخچالی
تولید ساندویچ پانل یخچالی با رنگ مناسب توسط آریا پانل

 

همان‌طور که می‌دانید، ساندویچ پانل‌ها تنوع رنگی بالایی دارند. حتی پانل‌هایی که مختص یخچال و فریزر هستند هم می‌توانند در رنگ‌های مختلف تولید شوند. اما اینجا یک نکته مهم پیرامون تفاوت این پنل‌ها وجود دارد.

اگر نمای خارجی یخچال از ساندویچ پانل روشن ساخته شده باشد، نهایتاً می‌توانند تا 55 درجه سانتی‌گراد گرم شود. اما اگر از ساندویچ پانل یخچالی تیره‌رنگ باشد، دمای حداکثری می‌تواند به 80 درجه سانتی‌گراد برسد. به همین دلیل است که برای ساخت یخچال و فریزر بهتر است از پانل‌های روشن استفاده شود.

همان‌طور که دیدید ساندویچ پانل یخچالی با ساختار و جنس قدرتمند خود، به حفظ دمای داخل فضا کمک زیادی می‌کند. این پانل‌ها می‌توانند در انواع ضخامت‌ها و با مواد اولیه متنوع ساخته شود که این امر توسط کارشناسان تعیین می‌شود.

پرسش‌های پرتکرار

1. نقش ضخامت در ساندویچ پانل یخچالی چیست؟

هر چه ضخامت بیشتر باشد، دمای داخل یخچال بیشتر حفظ می‌شود.

2. ضخامت ساندویچ پانل یخچالی چطور انتخاب می‌شود؟

برای همه یخچال‌ها یا مکان‎‌های مشابه، لزوماً نباید بیشترین ضخامت انتخاب شود. در عوض ضخامت بهینه بر اساس میانگین دمای فضای مورد نیاز تعیین می‌شود.

3. پوشش پانل‌های داخلی در ساخت یخچال دارای چه ویژگی‌هایی است؟

این پوشش پلیمری باید Foodsafe باشد و در برخورد با مواد غذایی ضرری برای آنها نداشته باشد.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇