مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی

مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی
آنچه در این مقاله می خوانید:

مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی مهر تأیید دیگری بر کیفیت مصالح مدرن است. در این مقایسه باید متغیر «ضریب انتقال حرارتی» را برای تمام مواد سنتی و مدرنی که در ساختمان‌‎سازی استفاده می‌شوند، مقایسه کنیم.

با مقایسه اعداد و ارقام موجود، می‌بینیم که بعضی از مصالح سنتی نسبت به بعضی مصالح سنتی دیگر عایق بهتری برای حرارت هستند. این قانون در مورد فوم‌های عایق ساندویچ پانل‌ها هم صدق می‌کند. اما در مجموع، تمام فوم‌های ساندویچ پانل، عایق بهتری به نسبت مصالح سنتی هستند.

در این مطلب تفاوت ضریب انتقال حرارتی مهم‌ترین مواد ساختمان‌سازی سنتی را با فوم‌های عایق ساندویچ پانل‌ها مقایسه می‌کنیم.

مصالح ساختمانی سنتی

رسانایی حرارتی (w/mk)

فوم عایق ساندویچ پانل‌ها

رسانایی حرارتی (w/mk)

آجر 0.72 پشم سنگ 0.035 تا 0.04
بلوک‌های بتنی 0.70 تا 0.76 پلاستوفوم (EPS) 0.035 تا 0.035
گچ و سیمان 0.72 پلی اورتان 0.029
چوب نرم 0.12 پشم شیشه 0.039

 

ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل در مقابل مصالح سنتی

در مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی بهترین کار این است که به اعداد و ارقام رجوع کنیم. اما پیش از آن باید سه نکته را بدانید. اول این که هر چه ضریب انتقال حرارتی یک ماده بیشتر باشد، یعنی آن ماده عایق ضعیف‌تری برای حرارت است.

نکته بعدی این که بحث عایق بودن ساندویچ پانل‌، به فوم عایق آن وابسته است. به همین خاطر است که در جدول بالا یا مقایسه‌های پایین، فقط نام فوم عایق این پانل‌ها را می‌بینید (و نه نام مواد ورقه‌های فولادی دو طرف پانل‌ها).

7 اشتباه رایج در انبار کردن ساندویچ پانل ها

نکته سوم در مورد ضخامت ساندویچ پانل و مصالح سنتی است. هر چه ضخامت یک ماده بیشتر باشد، قدرت آن ماده در انتقال ندادن حرارت بیشتر است. اما تمام مقایسه‌های این مطلب به ازای ضخامت ثابتی از تمام مواد سنتی و مدرن مطرح شده است.

با در نظر گرفتن این نکات، بیایید به سراغ مقایسه چند تا مصالح سنتی و مدرن ساختمانی برویم.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

گچ

وقتی از مصالح سنتی حرف می‌زنیم، همیشه پای گچ در میان است. اما ضریب انتقال حرارتی گچ 28 برابر ضریب پلی اورتان، 24 برابر ضریب پلی استایرن و 18 برابر ضریب انتقال حرارتی پشم شیشه است.

آجر

آجر یکی از پراستفاده‌ترین مصالح سنتی در ساخت دیوار است. ضریب انتقال حرارتی آجر، 28 برابر پلی اورتان، 24 برابر ضریب انتقال حرارتی پلی استایرن و 18 برابر ضریب انتقال حرارتی پشم شیشه است.

ماسه

ضریب هدایت حرارت ماسه 32 برابر ضریب انتقال حرارتی پلی اورتان، 28 برابر ضریب پلی استایرن و 20 برابر ضریب پشم شیشه است.

نتیجه‌گیری مقایسه ضریب انتقال ساندویچ پانل و مصالح سنتی

مقایسه ضریب انتقال حرارتی عایق ساندویچ پانل با مصالح سنتی
فوم‌های ساندویچ پانل، عایق‌هایی بی‌‎نظیر برای حفظ انرژی و حرارت

 

نگاهی به جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی و اعداد بالا بیندازید. می‌بینید که تمام فوم‌هایی که در ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شوند، نسبت به تمام مصالح سنتی عایق بهتری برای حرارت هستند. در این میان بین ضریب انتقال حرارتی خود فوم‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. اما در یک نگاه کلی، هیچ یک از مصالح سنتی از فوم‌های عایق برتری ندارند.

ساندویچ پانل آلوزینک

قوی‌‎ترین فوم عایق از نظر عایق حرارتی در مقایسه با مصالح سنتی

بر اساس تمام گفته‎های بالا، یک نتیجه مهم می‌گیریم. این که پلی اورتان و پلی استایرن بهترین فوم‌های عایق در برابر حرارت هستند.

ضریب انتقال حرارتی پلی اورتان 0.35 برابر ضریب آجر و سیمان و 0.32 برابر ضریب انتقال حرارتی ماسه است. ضریب هدایت حرارتی پلی استایرن 0.04 برابر ضریب انتقال حرارتی آجر و سیمان و 0.0364 برابر ضریب ماسه است.

از این اعداد به این مهم می‌رسیم که پلی اورتان و پلی استایرن ضریب انتقال حرارتی کمتری نسبت به مصالح مهم سنتی دارند. پس وقتی بحث صرفه‌جویی در انرژی مطرح است، این دو عایق می‌توانند دیواری محکم در برابر حرارت باشند.

در آخر

در این مطلب مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی را بر پایه عدد و رقم دیدم. به این نتیجه رسیدیم که حتی مصالح سنتی قدرتمند هم نمی‌تواند به اندازه فوم‌های عایق مدرن، عایق حرارت باشند. ضمن این که ساندویچ پانل‌ها مزایای دیگری هم دارند و قیمت مقرون‌به‌صرفه یکی از آنها است.

اگر برای سازه کوچک و بزرگ یا معمولی و حساس خود به دنبال مصالح مدرن هستید، آریا پانل ساندویچ پانل‌هایی با بهترین کیفیت را خدمت شما ارائه خواهد داد. کافی است با شماره 05136228800 تماس بگیرید و ابهامات یا سفارش خود را با کارشناسان مطرح کنید. این مجموعه ساندویچ پانل‌ها را مطابق با نیاز شما تولید خواهد کرده و مسئولیت نصب آنها را نیز به عهده خواهد گرفت.

پرسش‌های پرتکرار

1. آیا می‌توان با مصالح سنتی عایق‌هایی با قدرت مصالح مدرن ساخت؟

وزن ساندویچ پانل (وزن واحد سطح)

در مورد بعضی مصالح این امر ناممکن است. در مورد باقی مواد نیز باید ضخامت مصالح سنتی را بالاتر برد. اما با این کار مصالح بسیار بیشتری استفاده می‌شود و هزینه نهایی سازه بالا می‌رود.

2. بین مصالح سنتی کدام ماده بهترین عایق برای حرارت است؟

چوب نرم یکی از بهترین عایق‌های حرارتی سنتی است. اما این ماده هم نمی‌تواند در این مورد با عایق‌های ساندویچ پانل رقابت کند.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇