آیا می‌شود از ساندویچ پانل برای نمای ساختمان استفاده کرد؟

استفاده از ساندویچ پنل در نمای ساختمان
آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا می‌شود از ساندویچ پانل برای نمای ساختمان استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا با ساندویچ پانل و کاربردهای آن آشنا شویم. ساندویچ پانل‌ها یکی از تجهیزاتی است که برای سازه‌های پیش ساخته کاربرد دارند.

این پانل‌ها از ورقه‌های فلزی یا سیمانی که در بین آن‌ها از مواد عایق استفاده شده، تشکیل می‌شوند. به نظر می‌رسد که چنین ترکیبی برای نمای سازه‌های مختلف قابل استفاده باشد. البته ساندویچ پانل برای سازه‌های شهری و آپارتمان‌ها مناسب نیست. در این مطلب در مورد کاربرد ساندویچ پانل در نمای سازه‌ها بیشتر خواهیم گفت.

مزیت استفاده از ساندویچ پانل در نما هزینه کم، نظافت آسان، عایق حرارتی و صوتی، دوام و ماندگاری، مقاوم در برابر آتش سوزی و زلزله
بهترین نوع پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، xps، eps
کاربرد در نما ویلاهای پیش ساخته، کانکس، سازه‌های فروشگاهی، سوله
نکات قابل توجه انتتخاب ساندویچ پانلی متناسب با شرایط سازه

 

سازگاری با شرایط آب و هوایی
مزیت استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان،‌سازگاری آن با شرایط آب و هوایی مختلف است.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان

گفتیم که ساندویچ پانل‌ها از ورقه‌های فلزی یا سیمانی همراه با عایق ساخته می‌شوند. همین ویژگی باعث شده که استفاده از این پانل‌ها در نمای ساختمان، مزایای زیادی داشته باشد:

۱- عایق حرارتی و صوتی

ساندویچ پانل از دو ورق موازی تشکیل شده که بین آ‌ن‌ها با مواد عایق مانند پلی یورتان، پلی ایزو سیانوریت یا مواد دیگر پر می‌شود. این مواد باعث می‌شوند که پانل‌ها عایق بسیار مناسبی در برابر سرما، حرارت و صدا باشند. این عایق‌ها تا حد زیادی می‌توانند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنند.
ساندویچ پانل‌ها می‌توانند در مناطقی که گرما یا سرمای زیادی دارند، انتخابی خوب برای نمای پیش ساخته باشند.

۲- دوام و ماندگاری

ساندویچ‌ پانل‌هایی که از جنس فلز هستند، ماندگاری زیادی در طول زمان و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند. به دلیل وجود یک لایه عایق، امکان آسیب دیدن این پانل‌ها در مجاورت بارش‌های مختلف بسیار کم است.

به همین دلیل این پانل‌ها می‌توانند انتخابی خوب برای ویلاها و سازه‌های پیش ساخته در مناطق پر باران مانند شمال کشور باشند.

۳- کاهش هزینه‌ها

ساندویچ پانل‌ها در مقایسه با دیگر مصالح،‌ از نظر اقتصادی، مقرون‌ به صرفه‌تر هستند. قیمت این پانل‌ها با تغییر متریال، تا حدی می‌تواند تغییر کند. از طرفی به دلیل دوام و ماندگاری خوبی که دارند، نیاز به تعویض یا تعمیر زود هنگام نیز ندارند.

۴- سرعت در نصب

یکی از مزایای خوب ساندویچ پانل‌ها برای استفاده در نمای ساختمان، آسانی نصب آن‌هاست. سرعت زیاد و سهولت در نصب این پانل‌ها، آن‌ها را یک انتخاب خوب برای نمای ساختمان‌ها نشان می‌دهد.

این موضوع به خصوص در مناطقی که دسترسی وسایل نقلیه به آن‌ها سخت است، کار اجرای نمای ساختمان را آسان‌تر کرده است.

۵- مقاومت در برابر آتش‌سوزی

یکی از ویژگی‌های خوب ساندویچ پانل‌ها‌، مقاومت در برابر آتش سوزی است. به دلیل وجود لایه عایق در این پانل‌ها، امکان سرایت آتش به این سازه‌ها بسیار کم است. این موضوع یکی دیگر از مزایای انتخاب ساندویچ پانل برای نمای ساختمان است.

۶- نظافت آسان

تمیز کردن ساندویچ پانل‌ها بسیار آسان است. به دلیل جنس این پانل‌ها، پاک کردن آلودگی‌ها و گرد و غبار از روی آن‌ها آسان‌تر از دیگر متریال ساختمانی است. از طرفی به دلیل نوع رنگ این پانل‌ها،‌ ظاهر آن‌ها همیشه شفافیت خود را حفظ می‌کند.

تنوع در رنگ
تنوع رنگ‌های ساندویچ پنل، ویژگی مثبت برای استفاده در نماست.

۷- تنوع در رنگ

یکی دیگر از مزایای انتخاب ساندویچ پانل‌ها برای نمای ساختمان،‌ تنوع در رنگ‌های آن‌هاست. این موضوع به خصوص برای نمای سازه‌های ویلایی، جذابیت زیادی به ظاهر آن‌ها می‌دهد.

۸- مقاومت در برابر زلزله

یکی از ویژگی‌های خوب ساندویچ‌ پانل‌ها،‌ وزن آن‌هاست. این سازه‌ها بسیار سبک هستند و در صورتی که در قیمت نمای ساختمان استفاده شوند، فشار کلی روی ساختمان را کم می‌کنند. از طرف دیگر در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله، این سبک بودن مانع تخریب سازه می‌شود.

۹- جابه‌جایی آسان

یکی دیگر از مزایای ساندویچ‌ پانل‌ها که آن‌ها را برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نشان می دهد، قابلیت جابه‌جایی آسان آن‌هاست. ساندویچ‌ پانل‌ها را به همان راحتی که می‌توان نصب کرد، می‌توان از روی سازه برداشت و به مکان دیگری منتقل کرد.

از ساندویچ پانل‌ها در نمای چه سازه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

گفتیم که ساندویچ پانل‌ها برای نمای سازه‌های پیش ساخته انتخاب بسیار خوبی هستند. از ساندویچ پانل‌ها در نمای سازه‌هایی مانند سوله‌ها، ویلاهای پیش ساخته، سردخانه‌ها، انبارها، غرفه‌های نمایشگاهی، فروشگاه‌ها، کانکس‌ها و سازه‌هایی شبیه به این‌ها، می‌توان استفاه کرد.

 

انتخاب ساندویچ پانل مناسب
با توجه به شرایط سازه، باید ساندویچ پانل متناسب با نما را انتخاب کرد.

نکات لازم هنگام انتخاب ساندویچ پانل برای نمای ساختمان

با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که برای ساندویچ پانل گفتیم، این سازه‌ها می‌توانند برای نمای بعضی از ساختمان‌ها مناسب باشند. اما درهنگام انتخاب ساندویچ پانل باید به مواردی توجه کرد:

ـ  بعضی از ساندویچ پانل‌ها به دلیل نوع عایقی که دارند، در برابر صدا مقاومت دارند. پس اگر نیاز است که سازه در برابر صدا عایق باشد، باید از این نوع استفاده کرد. معمولا پلی یورتان عایق خوبی در برابر صداست.

– بعضی از پانل‌ها در برابر حرارت، عایق بهتری هستند. پس اگر لازم است این پانل‌ها در نمای ساختمان‌هایی استفاده شوند که نیاز به جلوگیری از هدر رفتن دما است، باید به این نکته توجه کنید که از ساندویچ پانل عایق حرارتی استفاده کنید. برای مثال، پانل‌هایی با عایق پلی استایرن، برای سردخانه‌ها انتخاب خوبی هستند چون مانع خروج سرما از فضای سردخانه می‌شوند.

– اگر از ساندویچ پانل در نمای ساختمانی استفاده می‌کنید که امکان آتش سوزی در آن وجود دارد، بهتر است از عایق‌های پشم سنگ استفاده کنید که در برابر آتش مقاومت بیشتری دارند.
– برای نمای ساختمان‌هایی که در مناطق مرطوب و پربارش ساخته می‌شوند،‌ نیز باید از ساندویچ پانلی استفاده کرد که عایق رطوبتی خوبی باشد. عایق‌های پلی یورتان در برابر آب مقاومت خوبی دارند.

– به ضخامت ساندویچ پانل‌ها دقت کنید. برای نمای ساختمان گاهی نیاز است که از پانل‌هایی با ضخامت بیشتر استفاده شود. این مورد را در نظر داشته باشید.

– وزن ساندویچ پانل‌ها با توجه به متریالی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود متفاوت است. این موضوع را برای نمای سازه‌های مختلف در نظر داشته باشید.

در آخر

در این مطلب در مورد اینکه آیا می‌شود از ساندویچ پانل برای نمای ساختمان استفاده کرد، صحبت کردیم و مزایای استفاده از این سازه‌ها را برای نمای سازه‌های مختلف برشمردیم.
اگر مایلید که برای نما یا سقف سازه‌های مختلف خود از ساندویچ پانل استفاده کنید، با ما در آریا پانل تماس بگیرید.
در مجموعه ما انواع مختلف ساندویچ پانل با متریال و عایق‌های گوناگون در ابعاد و ضخامت‌های مختلف در اختیار شماست تا بهترین را برای سازه خود انتخاب کنید. برای مشاوره یا ثبت سفارش با شماره ۰۵۱۳۶۲۲۸۸۰۰ با ما در تماس باشید.

پرسش‌های پرتکرار

۱- آیا می‌شود از ساندویچ پانل در نمای ساختمان‌ها استفاده کرد؟ بله. برای سازه‌های از پیش ساخته، ویلاها، کانکس، سازه‌های فروشگاهی و کارگاهی و بسیاری سازه‌های دیگر، می‌توان با استفاده از ساندویچ پانل، نماهای جذابی را به نمایش گذاشت.

۲- آیا استفاده از ساندویچ پانل، در هزینه کلی بنا تغییر ایجاد می‌کند؟ بله. هزینه تمام شده نمای ساختمان با استفاده از ساندویچ پانل به مراتب کمتر از دیگر مصالح است.

۳- استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان چه مزیتی دارد؟ این پانل‌ها ضد آتش‌سوزی، مقاوم در برابر زلزله و مقاوم در برابر رطوبت هستند. در عین حال رنگ‌ها و طرح‌های متنوع این پانل‌ها،‌ ظاهر سازه را زیباتر خواهند کرد. علاوه بر این‌ها، هزینه تمام شده ساندویچ پانل هم کمتر از دیگر مصالح ساختمانی است.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

پانل سقفی شادولاین 5 گام ایتالیا

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام ایتالیا سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام نروژ

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام نروژ سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PUR آلومینیوم

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PUR آلومینیوم سقفی

ساندویچ پانل سقفی 8 سانتی متر PIR گالوانیزه

ساندویچ پانل 8 سانتی متر PIR گالوانیزه سقفی

ساندویچ پانل سقفی 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک

ساندویچ پانل 6 سانتی متر پلی اورتان آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 5 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 5 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

ساندویچ پانل سقفی 4 سانتی متر PIR آلوزینک

ساندویچ پانل 4 سانتی متر PIR آلوزینک سقفی

پانل سقفی شادولاین 5 گام آلمان

ساندویچ پانل شادولاین 5 گام آلمان سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇