تفاوت پانل های پلی اورتان و پشم سنگ

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ
آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ در میزان مقاومت آن‌ها در برابر حریق است. ساندویچ پانل پشم سنگ، مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد و به نوعی کاملا نسوز است. اما ساندویچ پانل پلی اورتان، مقاومت نسبی در برابر آتش دارد و تنها مانع از گسترش حریق می‌شود.

ساندویچ پانل بنیاد هر سازه‌ پیش ساخته‌ای را تشکیل می‌دهد، به همین خاطر نوع آن اهمیت بالایی دارد. پانل‌های ساندویچی پشم سنگ و پلی یورتان جزو پرطرفدارترین متریال‌های ساختمانی هستند. خریداران محترم پیش از خرید هر کدام از پانل‌ها، بایستی اطلاعات لازم در مورد آن را کسب کنند.

مکان‌هایی که در مجاورت با گرما هستند و احتمال آتش‌سوزی در آن‌ها بالا است، بایستی از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده نمایند. در حالی که سایر مناطق می‌توانند از ساندویچ پانل پلی اورتان نیز استفاده کنند. بنابراین اگر شما عزیزان قصد خرید انواع ساندویچ پانل را دارید، بهتر است ابتدا با تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ آشنا شده و سپس اقدام به خرید کنید.

تفاوت میزان مقاومت در برابر حریق، عایق حرارتی، ضد آب بودن، چگالی، میزان جذب صدا
مزایای پانل پلی یورتان عایق حرارتی، ضد آب بودن
مزایای پانل پشم سنگ مقاومت در برابر حریق، چگالی بالا، جذب صدا

مقایسه پانل های پلی یورتان و پشم سنگ

مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ
ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ در میزان مقاومت در برابر حرارت، چگالی، ضد آب بودن، عایق حرارتی و جذب صدا با هم تفاوت دارند.

برای مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ بایستی به میزان مقاومت آن‌ها، میزان ضد آب بودن، چگالی، میزان جذب صدا و نحوه نصب و جابجایی توجه نمود. از لحاظ فنی ساندویچ پانل سقفی و دیواری پشم سنگ در درجه A قرار دارد و مقاومت آن در برابر حریق بالا است.

ورق آلوزینک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در صورتی که درجه ساندویچ پانل پلی اورتان B1 بوده و مقاومت آن در برابر آتش کم است. در واقع کلاس B1 تنها از گسترش آتش جلوگیری می‌کند و مقاومتی در برابر حریق ندارد.

در واقع در زمان آتش سوزی، پانل پلی یورتان مانع از گسترش آتش می‌شود و در صورت خاموش شدن آتش، از پخش شدن شعله‌های آن جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان با ساندویچ پانل پشم سنگ را مقایسه کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

1. تفاوت پانل پلی یورتان و پشم سنگ در عایق حرارتی

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ در عایق حرارتی
ساندویچ پانل پلی یورتان به نسبت ساندویچ پانل پشم سنگ عایق حرارتی بهتری است.

ساندویچ پانل پلی یورتان در مقایسه با پانل پشم سنگ، عایق حرارتی بهتری است و از ورود سرما و گرما به داخل سازه جلوگیری می‌کند. پانل ساندویچی پشم سنگ در این مورد ضعیف عمل کرده و مانع از اتلاف انرژی نمی‌شود.

به همین خاطر در مناطق سردسیر که کاهش مصرف انرژی اهمیت بالایی دارد، بایستی از پانل پلی اورتان استفاده کرد. این پانل عایق گرمایی مناسبی است و پاسخگوی مناطق سردسیر می‌باشد.

پانل پشم سنگ تنها در برابر آتش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و به نسبت پانل پلی اورتان برتری دارد. فوم عایق پشم سنگ برای مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی بالا است، استفاده می‌شود تا از بروز خسارات مالی و جانی جلوگیری کند.

همین حالا برای سازه خودتان بهترین پوشش را سفارش دهید.

2.مقایسه ضد آب بودن پانل پشم سنگ و پلی یورتان

ساندویچ پانل دیواری و سقفی پلی یورتان به دلیل مواد اولیه و ترکیباتی که دارد، کاملا ضد آب می‌باشد. به همین دلیل این پانل از نفوذ آب، برف و باران به داخل سازه جلوگیری می‌کند. از همین رو برای مناطقی که بارندگی زیاد است، پانل پلی اورتان انتخاب مناسبی می‌باشد.

استاندارد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پشم سنگ بر خلاف پانل پلی یورتان فاقد خصوصیت ضد آب بودن است. همچین در صورتی که در مجاورت آب و رطوبت باشد، پس از مدت کوتاهی دچار فرسودگی و خوردگی می‌شود.

لذا پیشنهاد می‌شود در مناطق مرطوب و شرجی، از پانل پلی اورتان استفاده شود. زیرا پانل پشم سنگ برای این مناطق مناسب نمی‌باشد این پانل پس از مدتی دچار پوسیدگی می‌شود و دوام پایینی دارد.

3.تفاوت چگالی پانل پلی یورتان و پشم سنگ

چگالی، یکی از عواملی است که بر روی استحکام و مقاومت ساندویچ پانل تاثیر دارد. ساندویچ پانل پشم سنگ و پلی یورتان دارای چگالی یا دانسیته متفاوتی هستند. چگالی پانل پشم سنگ از پلی اورتان بیشتر بوده و حدود 120 کیلوگرم بر متر مکعب است.

دانسیته پانل پلی یورتان حدود 40 کیلوگرم بر متر مکعب است. لذا پانل پشم سنگ مقاومت و استحکام بیشتری دارد. این نوع فوم عایق برای سازه‌هایی که نیاز به مقاومت بالا دارند، مناسب است.

شما عزیزان می‌توانید انواع ساندویچ پانل اعم از پانل پلی اورتان و پشم سنگ را با کیفیت بالا از شرکت تولیدی آریا پانل خریداری کنید. شرکت آریا پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل با قیمت مناسب است. تنها کافیست پانل خود را سفارش داده و در کمترین زمان ممکن، تحویل بگیرید.

4.تفاوت جذب صدا پانل پلی یورتان و پشم سنگ

ساندویچ پنل پشم سنگ جذب صدای بیشتری به نسبت ساندویچ پنل پلی یورتان دارد. به همین خاطر برای مکان‌هایی مانند سالن آمفی تئاتر مناسب است. اما پانل پلی اورتان مقاومت کمی دارد و مانع از ورود صدا به داخل ساختمان نمی‌شود.

اتاق حمل بار جوجه چیست؟

پانل‌های پشم سنگ دارای وزن بیشتر به نسبت پانل پلی اورتان هستند و انتقال آن‌ها سخت‌تر است. در صورتی که پانل‌های پلی یورتان به راحتی حمل شده و در مکان مورد نظر نصب می‌شوند.

در حالت کلی پانل پشم سنگ به دلیل داشتن ویژگی‌های ذکر شده، قیمت بیشتری به نسبت پانل پلی اورتان دارد. پانل پلی اورتان ارزان‌تر است و برای پروژه‌هایی که با کمبود بودجه مواجه هستند، مناسب می‌باشد. پانل پشم سنگ برای ساخت سازه فولادی، سقف کلین روم و… کاربرد دارد و هزینه آن بالا است.

با مقایسه تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ می‌توان به این موضوع پی برد که هیچکدام از پانل‌ها بر دیگری برتری ندارد. در واقع انتخاب نوع پانل، به نیاز پروژه و شرایط محیطی آن بستگی دارد. البته میزان بودجه خریدار نیز بر روی انتخاب پانل موثر است.

ساندویچ پانل پشم سنگ نسوز است و جذب صدای بالایی دارد. در مقابل آن ساندویچ پانل پلی اورتان عایق حرارتی و رطوبتی مناسبی است و قیمت ارزان‌تری دارد. بنابراین انتخاب پانل مناسب، بر اساس شرایط پروژه می‌باشد و معمولا پانل پلی یورتان به دلیل قیمت مناسب‌تر تقاضای بیشتری دارد.

شرکت آریا پانل انواع ساندویچ پانل را با تجهیزات پیشرفته تولید می‌کند و دارای کیفیت بالایی است. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره قبل از خرید، با کارشناسان واحد فروش با شماره تلفن 36228800-051 در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید انواع پانل را با ابعاد و طرح دلخواه سفارش دهید.

سوالات متداول

کدام ساندویچ پانل در برابر حریق مقاومت بیشتری دارد؟

ساندویچ پانل پشم سنگ مقاومت بالایی در برابر آتش دارد و نسوز است، در حالی که ساندویچ پانل پلی یورتان تنها از گسترش حریق جلوگیری می‌کند.

مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و محیط

از ساندویچ پانل پشم سنگ در چه شرایطی استفاده نمی‌شود؟

مناطقی که آب و هوای بارانی و شرجی دارند، بهتر است از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده نکنند، زیرا مقاومت آن در برابر رطوبت و پوسیدگی کم است.

آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل های

سقفی | دیواری | سردخانه و …

با بزرگترین کارخانه ایران

👇تماس بگیرید.👇