آریا پانل

ورق سیاه

ورق سیاه

آیا می‌دانید که علاوه بر ورق گالوانیزه و آلوزینک از محصولی به نام ورق سیاه برای پروفیل ساندویچ پانل استفاده می‌کنند؟ نکته مهم‌تر این که فرایند تولید این ورق همانند گالوانیزه بوده و تنها تفاوت آن‌ها نورد گرم ورق سیاه است. در هنگام تهیه آن‌ها به گرید استاندارد توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ زیرا که نقش اساسی داشته و میزان استحکام و سختی این ورق را مشخص می‌کند. در ادامه مقاله با آریا پانل تولید کننده انواع ساندویچ پانل همراه باشید.

ورق سیاه ساندویچ پانل

ورق سیاه همانند تمامی ورق‌های ساندویچ پانل از فولاد ساخته شده است که با گالوانیزاسیون نورد گرم به وجود می‌آید. به همین دلیل با عنوان ورق نورد گرم نیز در بازار شناخته می‌شود. این ورق کاربردهای زیادی از جمله صنایع ساختمان سازی، کشتی سازی، گاردریل، تابلوهای ترافیکی، مخازن و پروفیل ساندویچ پانل دارد. علت شناختن این محصول با نام نورد گرم، این است که اجزای تشکیل دهنده آن را در دمای بالا ذوب می‌کنند و رنگ محصول مات می‌شود.

بارزترین ویژگی این نوع ورق ساندویچ پانل ضخامت آن است که از 5/1 تا 100 میلی‌متر تغییر می‌کند و به صورت رول یا شیت در بازار عرضه می‌شود. شما می‌توانید ورق‌ سیاه را با ضخامت کم‌تر از 15 میلی‌متر به صورت رول و ورق‌هایی با ضخامت بالا را به صورت شیت برای پانل‌ها تهیه کنید. عرض ورق‌ها با توجه به کارخانه تولید کننده آن متفاوت است اما ورق‌هایی با طول 1، 25/1 و 2 تولید می‌شوند. با وجود این‌که مواد تشکیل دهنده ورق سیاه ابتدا به صورت کربن مذاب است؛ اما در نهایت دمای آن تا 900 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد.

استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل ها | 36228800-051

نحوه تولید ورق سیاه

به طور کلی ورق‌ گالوانیزه و ورق روغنی از فرایند نورد سرد به دست می‌آیند، اما در روش نورد گرم که در آن ورق سیاه تولید می‌شود، ابتدا فولاد را با دمای 1280 درجه سانتی گراد که در واقع دمایی بالاتر از دمای تبلور دوباره فولاد است، قرار می‌دهند. در پروسه تولید، دانه‌ها و کریستال‌ها ابتدا خرد شده و سپس تغییر شکل می‌دهند. پس از این مراحل به واسطه فشاری که به آن‌ها وارد می‌شود دانه‌ها به سطح رسیده و با گروهی از دانه‌های جدید و یکدست جایگزین می‌شوند.

این فرایند به همراه ذوب شدن و شکل پذیری ماده انجام شده که در این مرحله رنگ فولاد مات می‌‌شود. سپس با استفاده از نورد خشن قطعات را از بین غلتک‌ها عبور می‌دهند این پروسه ادامه می‌یابد تا ضخامت ورق‌ها به اندازه دلخواه یعنی 12 تا 16 میلی‌متر برسند. در آخرین مرحله نوبت به خنک کردن ورق‌ها می‌شود. به این نکته توجه کنید که ورق نورد گرم با وجود ضخامت زیاد کیفیت کم‌تری نسبت ورق نورد سرد دارد. تفاوت ورق سیاه با ورق گالوانیزه در این است که در برابر رطوبت و خراشیدگی زنگ می‌زند و همچنین مانند ورق نورد گرم پوشش محافظتی در خوردگی ندارند.

گرید استاندارد ورق سیاه

انواع ورق سیاه با توجه به شکل ظاهری، کاربرد آن‌ها و بر اساس گرید استاندارد ST52 و ST37 به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

  1. ورق سیاه معمولی
  2. ورق صنعتی
  3. ورق سیاه شیت یا فابریک
  4. ورق سیاه کویل، کلاف یا رول شده

گریدهای معروف برای ورق سیاه معمولی و صنعتی ST37 و ST52 هستند که ST به معنی استحکام و عدد بعد از این‌ها اندازه سختی ورق بر حسب کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. میزان سختی ورق‌ها به مقدار فولاد به کار رفته در آن‌ها بستگی دارد.

کاربردهای ورق سیاه

ورق سیاه گرید استاندارد ST37 به عنوان ورق معمولی با درصد کربن پایین و سختی کم‌تر در صنایعی مانند ساختمان سازی به کار می‌رود. همچنین ورق سیاه صنعتی با درصد کربن و سختی بالاتر از معمولی برای صنایع سنگین کاربرد دارد. مهم‌ترین کاربرد این ورق در صنایع به شرح زیر است.

  • صنایع فلزی سنگین
  • تانکر سازی
  • صنایع کشاورزی
  • کشتی سازی برای مخازن
  • مصالح ساختمانی مانند پروفیل‌های U,Z,T، آب‌گرم‌کن و تیرآهن
  • سازه پیش ساخته ساندویچ پانل

ورق سیاه ضد زنگ

ورق سیاه ضد زنگ یکی از رایج‌ترین نوع آن است که بسیار برای ساخت پانل‌ها کاربرد دارد. در ساخت آن از دو نوع فولاد ضد زنگ پایه‌ای و فنر مانند استفاده می‌شود. هر کدام از ورق‌های فولادی ضد زنگ سری 300 پرکاربردترین استاندارد ضد زنگ و غیر مغناطیسی هستند. این نوع ورق در هنگام تولید نیازی به داغ شدن ندارد. نوع فولاد ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد که گرید آن 316 بوده و در دماهای بالا هم استحکام خودش را حفظ می‌کند. رایج‌ترین گرید، 304 است که جوش پذیری و شکل پذیری بالایی دارد.

قیمت ورق ساندویچ پانل

قیمت این ورق‌ها و قیمت ساندویچ پانل بر حسب ضخامت، کارخانه تولید کننده، نوع آن، رول یا شیت بودن، نرخ ارز و دلار، هزینه انسانی، کیفیت مواد اولیه، قیمت نفت، وزن محصول، نرخ جهانی آهن آلات، ابعاد ورق و ابعاد ساندویچ پانل، تورم و استاندارد آن تعیین می‌شود. شما می‌توانید با دقت در خرید آن‌ها از شرکت‌ها تولید کننده این ورق‌ها را با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید.

کاربرد ورق سیاه در پروفیل ساندویچ پانل

ورق سیاه کاربردهای متفاوتی مانند استفاده در کشتی سازی، تانکر سازی و استفاده از آن‌ها به عنوان پروفیل ساندویچ پانل دارد. گرید استاندارد آن با توجه به استحکام و مقدار فولاد به کار رفته در ساختارش تعیین می‌شود. ورق معمولی، رولی یا شیت از انواع رایج این ورق هستند. قیمت ورق‌ها با توجه به ابعاد، ضخامت، نرخ ارز و قیمت آهن آلات تعیین می‎‌شود.

انواع ورق سیاه شیت یا کلاف و رول شده
ابعاد ورق های سیاه ۱×۲،‌‌ ۶×۲،‌ ۱۲×۲ و…
کاربرد تولید انواع مختلف پروفیل‌های ساختمانی، مقاطع ساختمانی، گاردریل‌ها، تجهیزات و ابزارهای ترافیکی، انواع زهوار، پانچ و تسمه فولادی، تجهیزات صنایع مهم دریایی
نکات خرید ورق سیاه لحاظ ابعاد و ضخامت، میزان درصد کربن موجود و سایر مشخصات ساختاری و فیزیکی صفحه
آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

آخرین مقالات

محصولات فروشگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای سفارش انواع

1- ساندویچ پانل سقفی

2- ساندویچ پانل دیواری

3- ساندویچ پانل سردخانه

4- ساندویچ پانل کلین روم

👇تماس بگیرید.👇