آریا پانل

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل این روزها به عنوان سازه یکه‌تاز صنعت و ساخت‌وساز شناخته می‌شود و در جایی که سرعت عمل و دقت مهم است حرف اول را می‌زند. در ساختار ساندویچ پانل عایق به کار برده می‌شود که یکی از این عایق‌ها پشم سنگ است. ساندویچ پانل پشم سنگ موضوع بحث امروز ما است.

پانل‌هایی که از الیاف پشم سنگ به عنوان لایه عایق استفاده می‌کنند دارای ویژگی‌های مثبت و مزایای بسیاری هستند که این مزایا ارتباط مستقیمی با ویژگی‌های الیاف پشم سنگ دارد. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به راحتی در نصب، عایق بودن در مقابل انتقال صوت، ضریب هدایت حرارت بسیار پایین، سازگاری با محیط زیست، وجود خواص ضد آلرژیک و همچنین قیمت پایین آن‌ها اشاره کرد.
همان طور که پیشتر گفته شد امروزه ساندویچ پانل‌ ها کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساختمان دارند و در ساخت انواع سازه‌ها و اماکن صنعتی، تولیدی یا بیمارستانی، از هر دو نوع معروف و پرکابرد آن یعنی ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود.
در ساخت کوره‌ها، یخچال‌ها، سوله‌های ورزشی، تولیدی، انباری و بسیاری دیگر از اماکن که برای جلوگیری از انتقال حرارت و گرما و سرما در آن‌ها نیاز به عایق‌کاری احساس می‌شود، انتخاب و استفاده از پانل‌های دیواری و سقفی تخصصی‌تر خواهد بود؛ دلیل آن نیز کیفیت و ویژگی خاصی است که در ساخت اماکن یاد شده احساس می‌شود.
برای ساخت همه سازه‌ها و اماکن فوق‌الذکر، یک خاصیت اصلی و مرکزی باید مورد توجه قرار گیرد که همان عایق بودن در مقابل انتقال گرما و حرارت است. در نتیجه سرمایه‌گذاران و مالکان تولیدی‌ها و کارخانه‌ها به سمت استفاده از پانل‌هایی ترغیب می‌شوند که از مواد عایق بهتری ساخته شده باشند.
در همین راستا پشم سنگ یکی از بهترین عایق‌های موجود برای اهداف ذکر شده است. ساندویچ پانل‌ هایی که از پشم سنگ به عنوان لایه عایق خود سود می‌برند مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در ساخت یخچال‌ها و سردخانه‌ها، کوره‌ها، منازل ویلایی، کانکس‌ها و کیوسک‌های سیار و دیگر اماکنی هستند که عدم انتقال حرارت و گرما (یا سرما) در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ باعث می‌شود دیواره‌ها و سقف سازه مورد نظر کمترین ضخامت ممکن را داشته باشد و در نتیجه وزن آن نیز تا حد زیادی کاهش یابد. بعلاوه وجود عایق پشم سنگ در این پانل‌ها سبب می‌شود دمای بیرون از دمای داخل سازه و محفظه متفاوت باشد.
در ساخت یخچال و سردخانه، از پانل پشم سنگ به عنوان دیوار و سقف استفاده می‌شود تا کمترین اتلاف انرژی به ثبت برسد. همچنین در کوره‌ها و سوله‌های تولیدی‌ها و کارخانه‌های مختلف که نیاز به عایق‌کاری در مقابل انتقال حرارتی احساس می‌شود، استفاده از پانل‌هایی با لایه عایق پشم سنگ بهترین گزینه است.

کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ

کاربرد ساندویچ پانل پشم سنگ
کاربرد ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

به طور کلی ساندویچ پانل‌ پشم سنگ به خاطر ویژگی‌های خاص و مزایای بسیاری که دارند در ساخت اماکن و سازه‌های مختلف به کار برده می‌شوند؛ از جمله این کاربری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت خانه‌های ویلایی یک یا دو طبقه
  • کیوسک‌ها و کانکس‌های سیار
  • ساخت سوله‌های ورزشی
  • صنعتی و تولیدی
  • کارگاه‌های تولیدی
  • استفاده در دیوار اتاق عمل و آزمایشگاه
  • ساخت سردخانه و یخچال‌ها

همچنین این پانل‌ها بسته به نوع عایقی که در لایه میانی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای خصوصیات متفاوت و متنوعی در شرایط گوناگون هستند.

معایب استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ

اگر پشم سنگ این همه مزیت دارد پس چرا همه از این عایق برای ساخت و ساز استفاده نمی‌کنند؟ در جواب باید گفت که عایق پشم سنگ معایبی نیز دارد و اگر خریدار موقع خرید متوجه سنگینی کفه ایرادات نسبت به مزایا شود از تهیه آن خودداری خواهد کرد. مزایا و معایب همیشه یکسان هستند اما گاهی ممکن است کفه مزیت سنگین‌تر باشد و گاهی کفه نقصان. این سنجش بر اساس هدف و کاربرد انجام می‌شود. یعنی اگر خریدار هدفی همسو با ویژگی‌های عایق پشم سنگ داشته باشد چرا که نه! قطعا این عایق بهترین گزینه برای خرید به حساب خواهد آمد.

معایب استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ
از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده کنیم؟

و اما معایب عایق پشم سنگ کدام‌ها هستند؟ گفتنی است که این عایق اگر از کارخانه معتبری تهیه نشود یا کیفیت مناسبی نداشته باشد ممکن است به مرور زمان شروع به ریزش و افتادن کند. در واقع الیافی که به واسطه رزین به هم چسبیده بودند در گذر زمان می‌ریزند و تکه‌تکه می‌شوند.
از معایبی که برای فرد نصاب وجود دارد خارش و التهابات پوستی است که توصیه می‌کنیم موقع نصب ساندویچ پانل پشم سنگ از دستکش استفاده کنید و پوست خود را کاور کنید؛ و صد البته از تماس مستقیم با الیاف خودداری نمایید.

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ (یا Rockwool به زبان انگلیسی) یک عایق حرارتی و صوتی است که از الیاف نوعی سنگ آذرین به نام بازالت ساخته می‌شود. این عایق خالص نیست و به صورت یک ترکیب 97 درصدی در بازار یافت می‌شود؛ 97 درصد آن از الیاف مذکور بوده و 3 درصد باقی‌مانده نیز روغن و رزین است.
کاربرد اصلی پشم سنگ، استفاده به عنوان عایق حرارتی بوده و در بسیاری از صنایع که با گرما، سرما و حرارت مستقیم در ارتباط هستند، این ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پشم سنگ انواع و اشکال مختلفی دارد و بر اساس نوع آن، قیمت و کاربردهای آن نیز متفاوت خواهد بود. پشم سنگ پتویی، پشم سنگ لحافی و پشم سنگ تخته‌ای از جمله انواع مختلف آن است. از نظر مسائل زیست‌محیطی، پشم سنگ در مقایسه با دیگر موادی که به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از بهترین‌ها است و عایقی پاک به شمار می‌رود.

چگونگی تولید پشم سنگ

سنگ بازالت، یکی از سنگ‌های مجموعه خانواده سنگ‌های آذرین که در اثر فوران آتشفشان از هسته زمین خارج می‌شود، تحت حرارتی بسیار بالا و حدود 2000 درجه‌ای قرار گرفته تا تغییر شکل دهد. سنگ بازالت درون کوره‌هایی که شکل مخروطی دارند قرار می‌گیرد.

به آن کک می‌افزایند تا فرایند سوختن انجام شود. برای آسان شدن این ساز و کار وارد کردن هوا به کوره بسیار اهمیت دارد. همچنین ماده سوختنی که در کنار کک مورد استفاده قرار می‌گیرد (مانند گاز متان یا تکه‌های چوب) باعث می‌شود تا دما به میزانی که گفتیم برسد. با این فرایند سنگ بازالت ذوب شده و به شکلی که می‌خواهیم در می‌آید.
ماده نهایی وارد دستگاه‌های سانتریفیوژ شده و تحت نیروی گریز از مرکز به ماده عایق و الیافی شکل تبدیل می‌شود. این ماده که هنوز به پشم سنگ تبدیل نشده است. برای رسیدن به ماده مورد نظر الیاف را درون دستگاهی با حرارت بالا قرار می‌دهند و مقداری رزین به آن اضافه می‌کنند. البته ممکن است این کار انجام نشود و درصد خلوص روی 100 تنظیم شود. در اثر این فعل و انفعالات و پردازش‌های بعدی نوعی الیاف به دست می‌آید که به پشم سنگ معروف است.
الیاف پشم سنگ خاصیت ضد حریق دارند و از آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی استفاده می‌شود. استفاده از این عایق در پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌سازی تا حد زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند. نکته جالب این که نزدیک به نیمی از عایق‌های به کار رفته در مصالح ساختمانی از نوع عایق پشم سنگ است.
سازندگان ساندویچ پانل پشم سنگ از آن به عنوان یکی از مصالح پر‌کاربرد و البته یکی از پراستفاده‌ترین مصالح پیش‌ساخته بهره می‌گیرند.

انواع عایق پشم سنگ

عکس انواع فوم عایق پشم سنگ
تصویر 2 مدل عایق پشم سنگ

پشم سنگ با این که الیاف است اما می‌توان آن را به شکل‌های گوناگون در آورد. انواع مختلفی از عایق پشم سنگ وجود دارند که هر یک برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مدل‌های تخته‌ای، لحافی‌شکل یا ورقه‌ای، پتویی و لوله‌ای برای این عایق ساخته می‌شوند. هر کدام از این عایق‌ها در محل ساخت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا بهترین مدل برای تولید انتخاب شود. به طور کلی مدل لوله‌ای درست مانند اسمش برای عایق کردن لوله‌ها به کار می‌رود و مدل تخته‌ای برای عایق‌کاری پانل‌های دیواری استفاده می‌شود.

استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل ها | 36228800-051

عایق تخته‌ای

نوعی از عایق پشم سنگ عایق تخته‌ای نام دارد. این مدل کاملا صاف و فلت است. شما در بازار آن را به شکل‌های مربعی و مستطیلی خواهید یافت. این مدل از عایق بیشتر در صنایعی چون پتروشیمی، نفت و گاز، پالایشگاه و اجاق‌سازی کاربرد دارد. بد نیست نام دیگر این عایق را بدانید: ایزو بلانکت.

عایق پشم سنگ ورقه‌ای و پتویی

این نوع از عایق که با نام لحافي نیز شناخته می‌شود برای عایق کردن و پوشش دادن سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا کاربرد آن در سطوح کاملا صاف یا با انحنای ناچیز است. اگر به جای اين نام عبارت «فنو فلت» را شنیدید تعجب نکنید. فنو فلت نام دیگر عایق پشم سنگ است.
به دلیل این که می‌توان از فنو فلت در سطح صاف استفاده کرد عایق کردن سقف و دیوار از جمله مهم‌ترین کاربردهای آن به شمار می‌رود. همچنین ساندویچ پانل نیز از مصادیق کاربرد عایق پشم سنگ ورقه‌ای است.
یکی از انواع ضخیم ورقه‌ای با نام پتویی در بازار به فروش می‌رسد. این عایق علاوه بر یک لایه ضخیم الیاف، یک توری نسوز هم دارد که به سطح از آن چسبیده است. این مدل نیز فنو پانل نام دارد.
اين دو مدلي كه نام برديم بيشترين استفاده را در ساخت و توليد ساندویچ پانل پشم سنگ دارند. همچنین نوع تخته‌ای که معرفی کردیم برای این زمینه مناسب است.

عایق پشم سنگ لوله‌ای

نوع لوله‌ای نام دیگری نیز دارد: ایزو پایپ. همان طور که در ابتدای همین بخش گفتیم عایق لوله‌ای برای درزبندی لوله‌ها كاربرد دارد. اين نوع عايق در قطرهاي مختلف و ضخامت‌هاي متنوع توليد و به بازار عرضه مي‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ – بهترین پنل rock wool در ایران

قیمت بالای انرژی باعث شده است تا مصرف‌کنندگان به استفاده از مصالحی ترغیب شوند که بیشترین بازدهی را در این زمینه برای آنان به ارمغان آورد؛ استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ یکی از بهترین راه‌های دستیابی به این هدف است. در این مطلب دیدیم که پشم سنگ چه مزایای قابل توجهی دارد. این عایق لقب پاک‌ترین عایق را از آن خود کرده است و همچنین کار خود را در ممناعت از عبور صوت و حرارت به خوبی انجام می‌دهد. با توجه به همه این قابلیت‌ها خرید ساندویچ پانل پشم سنگ به‌صرفه و توصیه‌شده است.

کارخانه صنعتی آریا پانل به عنوان بزرگترین تولید کننده انواع ساندویچ پانل پشم سنگ در کشور به شما عزیزان در این زمینه می تواند بسیار کمک کند.

ساندویچ پانل پشم سنگ
ابعاد ساندویچ پانل پشم سنگ ;صفحه عایق معمولاً ۱۰۰۰ میلی‌متر، طول ۳ تا ۶ متر
مزایا پنل پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی، سبک وزن، حمل نصب آسان، ضد خش، استحکام بالا
کاربرد سازه‌هایی با کاربری ویژه، کانکس‌های ضد گلوله، تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، اتاق‌های رسانه و استودیوهای موسیقی
جنس ورق‌ گالوانیزه، فولاد ضد زنگ یا آلوزینک
آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

آخرین مقالات

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای سفارش انواع

1- ساندویچ پانل سقفی

2- ساندویچ پانل دیواری

3- ساندویچ پانل سردخانه

4- ساندویچ پانل کلین روم

👇تماس بگیرید.👇