آریا پانل

ساندویچ پانل PIR

ساندویچ پانل PIR

امروز می‌خواهیم درباره ساندویچ پانل PIR صحبت کنیم و بدانیم تفاوت این محصول با ساندویچ پانل EPS در چیست؟
در حقیقت یکی دیگر از مصالحی که توسط افراد بجای مصالح قدیمی با دارا بودن ویژگی‌ مقاوم بودن در برابر حرارت و آتش مورد استفاده قرار گرفته، ساندویچ پانل‌های PIR است که باعث شده تخریب و آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی کاهش یابد.

تعریف ساندویچ پانل PIR

ساندویچ پانل PIR یا پلی‌ایزوسیانورات که در اثر واکنش ایزوسیانورات با پلی‌اتر پس از کاتالیزور ساخته می‌شود، از مقاومت بهتری نسبت به ساندویچ پانل پلی‌اورتان برخوردار است. به عبارت بهتر فوم PIR، بهبود یافته پلی‌یورتان جامد بوده که خصوصیت عایق حرارتی آن، خیلی بالاتر از فوم جامد پلی‌یورتان سخت یا PUR است.
این ماده یک عایق آلی با درجه حرارت پایین است که با دارا بودن ویژگی‌های ضریب هدایت حرارتی کم، ضدضربه بودن، انعطاف‌پذیری بالا، وزن سبک، جلوگیری از رشد هرگونه میکروب، قارچ، حشرات موذی و سازگاری قوی با محیط زیست توانسته در پالایشگاه‌های نفت، کارخانه‌های شیمیایی، اتیلن، کود شیمیایی، سردخانه و صنایع ساختمانی به طور گسترده‌ مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد ساندویچ پانل‌های PIR

می‌توان گفت این محصولات با دارا بودن مزایایی چون بالا بودن دمای اولیه مورد نیاز جهت ایجاد حریق نسبت به فوم نوع معمولی، عدم ایجاد قطره‌های آتش‌زا، ذرات شعله‌ور، دود خطرناک و سرطان‌زا در برابر حریق، خاموش شدن سریع آتش پس از دور شدن حریق از آن و همچنین عدم گستردگی آتش در هنگام حریق، باعث شده تا در پوشش سالن‌های صنعتی، نظامی، انبارها، درمانگاه‌های صحرایی، ساختمان‌های اداری و تجاری، مدارس، سالن‌های ورزشی، سوله‌ها، کمپ‌های موقت اسکان، ساخت سردخانه‌ها، صنایع برودتی، کانکس‌ با انواع کاربری‌، اتاق‌های ایزوله یخچالی و کانتینرها و ساختمان‌های پیش ساخته، مورد استفاده قرار گیرد.

استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل ها | 36228800-051

درجه‌بندی ساندویچ پانل‌های PIR

این نوع ساندویچ پانل به دلیل وجود فوم پلی‌یورتان دارای درجه بندی بین دو کلاس B1 و B2 قرار دارد که در ادامه به توضیح این کلاس می‌پردازیم، اما این ساندویچ پانل‌ها نه به طور کامل نسوز هستند و نه ضدآتش، بلکه به عنوان محصولی بین این دو دسته قرار می‌گیرند.

کلاس B2

در این نوع طبقه بندی، پس از برخورد آتش با ساندویچ پانل، منتشر نشده و سرعت پیشروی آن نسبت به فوم نوع معمولی آرام‌تر خواهد بود و دود کمتری تولید می‌شود.

کلاس B1

این فوم پس از دور شدن آتش، خاموش شده و در بازار به نام‌های نسوز، دیر سوز و یا خود خاموش شونده معروف است.

تفاوت ساندویچ پانل PIR نسبت به EPS

هر دو ساندویچ PIR و EPS، عایق سفت و سختی هستند که به عنوان هسته‌های عایق ساندویچ پانل استفاده می‌شوند و به نظر شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند، اما هر دو ویژگی‌های خاص خود را دارند و بسیار متفاوت هستند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تفاوت در تولید

پلی ایزوسیانورات یا PIR یک ماده عایق نسوز است که از پلی اورتان مشتق شده و بر روی خطوط پیوسته تولید می‌شود که فضای بین ورق‌های فلزی با فوم پلی‌ایزوسیانورات نسوز، پر می‌گردد تا لایه عایق ساندویچ پانل را یکدست و مقاومت حرارتی پانل PIR را در مقایسه با EPS، بهبود می‌بخشد.
این در حالی است که پلی استایرن منبسط شده یا EPS یک عایق سفت و سخت بوده که با انبساط پلیمر پلی‌استایرن تولید می‌شود. یعنی دانه‌های پلی استایرن با بخار تبدیل به فوم شده و پس از خشک شدن به فوم‌های EPS تبدیل می‌گردند. در تولید پانل‌های عایق EPS، پلی استایرن منبسط شده به شکل لایه، بریده شده و به روکش‌های فلزی چسبانده می‌شود که بر استحکام و ویژگی‌های عایق حرارتی پانل‌ها، تاثیر منفی می‌گذارد.

تفاوت در هدایت حرارتی

اولین چیزی که در عایق‌بندی به آن توجه می‌شود، بهره‌وری انرژی است که پانل‌های PIR، رسانای حرارتی W/mK 0.022 را دارند، در صورتیکه هدایت حرارتی EPS حدود W/mK 0.037 است.
پس هرچه این مقدار کمتر باشد، محصول از عایق بهتری برخوردار است؛ بنابراین در شرایط آب و هوایی یکسان، ساختمانی که با ساندویچ پانل‌های PIR ساخته شده ، 68 درصد بهتر از ساختمانی که با پانل‌های EPS ساخته شده است. یعنی میزان بهره‌وری انرژی و صرفه‌جویی گرما و سرما در ساندویچ پانل‌های PIR بهتر از پانل‌های EPS است.

تفاوت در ضخامت

با توجه به رسانایی حرارتی کم، یک ساندویچ پانل PIR با ضخامت 100 میلی‌متر، سرما یا گرما را به همان اندازه نسبت به پانل EPS با ضخامت 160 میلی‌متر حفظ می‌کند و این یعنی ساندویچ پانل PIR 60 میلی‌متر از فضای قابل استفاده شما را صرفه‌جویی می‌کند.

تفاوت در واکنش به آتش

مقادیر مقاومت در برابر آتش ساندویچ پانل دیواری و سقفی PIR با ضخامت 100 میلی‌متر EI30 و RE30 است. پانل‌های EPS دارای مقادیر مقاومت در برابر آتش EI 15 و RE15 برای هر ضخامت عایق هستند.
این بدان معنی است که در صورت آتش‌سوزی، ساندویچ پانل PIR دست نخورده باقی می‌ماند تا ظرفیت باربری و یکپارچگی خود را به مدت 30 دقیقه حفظ کند، اما پانل‌های پلی استایرن پس از 15 دقیقه این خواص را از دست می‌دهند.

تفاوت در میزان مقاومت رطوبت

هر دو پانل PIR و EPS، سطح یکسانی از مقاومت را ارائه می‌دهند و بنابراین آب را جذب نمی‌کنند. این موضوع کمک می‌کند تا از آن‌ها در مناطق و محیط‌های مرطوب استفاده کنند.

تفاوت در میزان مقاومت جوندگان

PIR یک ماده جامد با ساختار سفت و سخت است که جوندگان توانایی خوردن آن را ندارند، اما پانل‌های EPS از دانه‌های کروی شکل تشکیل شده که با استفاده از بخار با هم ترکیب می‌شوند و این ویژگی، آن‌ها را به اندازه PIR متراکم نمی‌کند و در برابر جوندگان آسیب‌پذیر هستند.

جهت اطلاعات بیشتر و تماس با مشاوران کارخانه صنعتی آریا پانل با شماره 05136228800 در ارتباط باشید.

ساندویچ پانل PIR | ویژگی های پانل پی آی ار

ما به تمام ویژگی و مشخصات پانل ساندویچی PIR و تفاوت آن با پانل‌های EPS، پرداختیم. در خصوص انواع این نوع پانل‌ها باید گفت که از نظر نوع کاربرد به دو دسته ساندویچ پانل سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند، اما این محصولات از نظر نوع ورق به انواع ساندویچ پانل PIR دیواری با ورق‌های شادولاین، ساندویچ پانل PIR دو طرف نایلون، پانل PIR دو طرف ورق، ساندویچ پانل PIR یک طرف نایلون یک طرف ورق، ساندویچ پنل PIR صاف و شیاردار و ساندویچ پانل PIR یا ساندویچ پانل اتاق تمیز یا کلین روم، تقسیم می‌شوند.

ساندویچ پانل PIR
مزایا  مقاوم، مقرون به صرفه، نصب آسان، وزن سبک و …
انواع PIR ساندویچ پانل سقفی با ورق شادولاین
ساندویچ پانل دیواری صاف و شیار دار
ساندویچ پانل کلین روم یا اتاق‌های تمیز
ساندویچ پانل دو رو نایلون پانل یکرو ورق – پانل یکرو ورق یکرو نایلون
کاربرد مجموعه‌های تولیدی، مرغداری، پرورش قارچ، احداث گلخانه، گاوداری و جایگاه‌های سوخت
کلاس PIR B1, B2, B3
آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

آخرین مقالات

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای سفارش انواع

1- ساندویچ پانل سقفی

2- ساندویچ پانل دیواری

3- ساندویچ پانل سردخانه

4- ساندویچ پانل کلین روم

👇تماس بگیرید.👇