آریا پانل

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل در حوزه ساختمان، یکی از پرکاربردترین مصالح در دنیای امروز شناخته می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران به جای استفاده از مصالح قدیمی به استفاده از این پانل‌ها روی آورده‌اند. عمده‌ترین استفاده ساندویچ پانل‌ها، بکارگیری آن‌ها به عنوان دیوار پیش‌ساخته یا سقف آماده در ساخت اماکن و سازه‌های مختلف است. در همین مطلب قرار است به بررسی یکی از انواع آن‌ها یعنی ساندویچ پانل پلی استایرن بپردازیم.
هر ساندویچ پانل به طور کلی از سه لایه تشکیل شده است؛ دو لایه فلزی که عموما از جنس فولاد، آلومینیوم، ورق گالوانیزه یا آلوزینک است. لایه میانی که به عنوان لایه عایق شناخته می‌شود نیز ممکن است از جنس پشم ‌شیشه، پشم ‌سنگ، پلی‌ یورتان و یا پلی استایرن باشد. اگر لایه میانی از جنس اخیر یعنی پلی استایرن باشد به آن ساندویچ پنل پلی استایرن می‌گویند.
هر یک از این عایق‌های به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل‌ها دارای خصوصیات، مزایا و معایب خاص خود بوده و با توجه به این مشخصه‌های منحصر‌به‌فرد و اختصاصی، در کاربری‌های مختلف از عایق‌های متناسب با آن استفاده می‌شود. در این میان، ماده پلی استایرن یکی از پرکاربردترین عایق‌ها در ساخت ساندویچ پانل است. بنابراین لازم است تا با ساندویچ پانل پلی استایرن polystyrene | قیمت و مزایا خرید بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب را دنبال کنید.

عایق پلی استایرن چیست؟

همگی با یونولیت آشنایی داریم؛ در بسته‌بندی لوازم الکترونیکی و همچنین برای پر کردن سقف‌های طبقات ساختمانی و بسیاری جاهای دیگر، فوم‌های سفیدرنگی می‌بینیم که یونولیت نامیده می‌شوند. در واقع نام علمی یونولیت پلی استایرن است که بیشتر در صنایع از همین نام استفاده می‌کنند.
پلی استایرن عایقی سبک است و ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی دارد. پلی استایرن به عنوان ششمین پلاستیک محبوب و پرمصرف دنیا شناخته می‌شود. دی اتیل اتر، تولوئن و تترا هیدرو فوران از جمله حلال‌های معروف پلی استایرن هستند. این ماده از راه واسطه اتیل بنزن تولید می‌شود. برای تولید آن ابتدا بنزن با اتیلن آلکیل‌دار شده و بعد روی کلرید آلومینیوم، اسید فسفریک جامد یا سیلیس، هیدرژن‌زدایی می‌شود.
ورق پلی استایرن بین وزنی بین 1.04 تا 1.09 کیلوگرم دارد و دمای ذوب یا به اصطلاح نرم شدن آن نیز 90 درجه سلسیوس است. نور معمولی تا حدود 90 درصد از آن عبور می‌کند، حداقل رطوبت را به خود جذب کرده و درصد وزنی آن نیز حدود 0.03 تا 0.1 درصد است. در ادامه به معرفی مزایای کار با عایق پلی استایرن می‌پردازیم.

استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل ها | 36228800-051

ویژگی‌های عایق پلی استایرن

در این قسمت به معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های عایق پلی استایرن خواهیم پرداخت. بعد از مطالعه این بخش متوجه خواهید شد که چرا این عایق این قدر کاربردی است و در ساختمان‌سازی در ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

ضریب هدایت حرارتی پایین عایق پلی استایرن

فوم‌های پلی استایرن به دلیل ساختار سلولی بسته‌ای که دارند از ضریب حرارتی بسیار پایینی برخوردار بوده و از این نظر یک عایق بسیار مناسب برای کاربری‌های مختلف محسوب می‌شوند.

وزن بسیار پایین و سبک

جنس فوم‌های پلی استایرن و همچنین نوع ساختار ترکیبی آن باعث شده این عایق‌ها وزن بسیار کمی داشته باشند که در نهایت به سبک‌تر شدن سازه منجر می‌شود. در واقع اگر ساندویچ پانل پلی استایرن ساخته شود وزن مجموعه هم کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه وزن سازه که به وسیله پانل ایجاد می‌شود تعدیل خواهد شد.

عایق بودن در مقابل صدا

ساختار سلولی و نیز وجود فضاهای خالی در بین سلول‌های متحدالشکل باعث شده پلی استایرن عایق مناسبی در برابر صدا نیز محسوب شود و از این رو از آن در ساخت اتاق‌های آکوستیک ضبط موسیقی استفاده می‌شود.

عایق بودن در مقابل الکتریسیته

جنس ترکیبات به کار رفته در فوم پلی استایرن باعث شده این ماده به یکی از بهترین عایق‌های جریان الکتریسیته بدل شود. استفاده از چنین ماده عایقی در کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و صنایع مربوط به نیرو و برق بسیار مناسب خواهد بود.

نرخ جذب رطوبت پایین

عایق پلی استایرن در مقابل رطوبت مقاوم است و در حالت عادی و به شرط سالم بودن، آب از آن عبور نمی‌کند. یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای انتخاب ماده برای ساندویچ پانل همین مورد است؛ عایق بودن در برابر رطوبت و آب. اگر ساندویچ پانل پلی استایرن ویژگی این چنینی نداشت بسیار از سقف‌ها چکه کرده و دیوارها نشت می‌کردند. زندگی و کار در محیطی امن و مناسب به لطف وجود عایقی به اسم پلی استایرن ممکن شده است.

مقاومت در مقابل تغییرات آب و هوایی

فوم پلی استایرن عمر بالایی دارد و با قرار گرفتن در معرض نور خورشید آسیبی به آن وارد نمی‌شود و خاصیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد.

ضد‌ضربه بودن عایق پلی استایرن

جنس نرم و ساختار خاص شیمیایی عایق یونولیت یا پلی استایرن باعث شده این ماده به یکی از محبوب‌ترین ضربه‌گیرها در بسته‌بندی‌های مختلف بدل شود؛ به ویژه در جعبه‌های وسایل الکترونیکی و لوازم شکستنی منزل کاربرد آن بیشتر به چشم می‌آید.

معایب ساندویچ پانل پلی استایرن

درست است که ساندویچ پنل پلی استایرن مزایا و قابلیت‌های زیادی دارد اما نباید واقعیت را نادیده گرفت و نواقص را نیز بیان کرد؛ اصلی‌ترین ایراد یونولیت اشتعال‌پذری آن است. درست است که عایق در برابر حرارت مانع خوبی است اما نمی‌تواند در برابر آتش مقاومت کند و به سرعت آتش را منتقل کرده و باعث آتش‌سوزی گسترده می‌شود. یکی از ایرادات دیگر شامل حال تولید کنندگان است. حین ساخت و تولید ساندویچ پانل پلی استایرن باید یونولیت را در ابعاد خاصی برش دهند. برش دادن یونولیت کار سختی است و باعث خرد شدن و شکستن آن می‌شود. به بیان دیگر ساخت شکل دقیقی از آن دشوار و نیازمند ظرافت خاصی است.

انواع پلی استایرن یا یونولیت

پلی استایرن به دلیل تقاضای زیاد با کاربردهای مختلفی به بازار ارائه می‌شود. در واقع یک محصول نمی‌تواند به تنهایی تمام نیازها را پاسخ دهد؛ برای حل مشکل تولیدکنندگان با تغییر جزئی اما هدفمند همان کالا را در نوع دیگری می‌سازند. در همین راستا برای عایق پلی استایرن هم شاهد حضور انواع و اقسامی در بازار هستیم که هر یک کاری را به بهترین شکل انجام می‌دهند. البته انتخاب گزینه بهتر باید توسط متخصص انجام شود اما اگر شخصا قصد خرید دارید پیشنهاد می‌کنیم با یک فرد باتجربه در این زمینه مشورت کرده و از او راهنمایی بخواهید. در ادامه به معرفی دو نوع اصلی عایق می‌پردازیم.

پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

زمانی که فوم پلی استایرن در یک فرآیند مداوم استروژنی تولید شود نتیجه حاصل عایق پلی استایرن اکسترود خواهد بود. عایق اکسترود شده پلی استایرن به دلیل برخورداری از خاصیت مقاومت در مقابل جذب آب، عایق خوبی در برابر رطوبت است که باعث می‌شود از آن در مکان‌ها و فضاهایی با شرایط متناسب استفاده شود. همچنین میزان فشردگی در عایق نوع اکسترود شده بیشتر از عایق نوع انبساطی است. نوع انبساطی کمی مورد بعدی است.

پلی استایرن منبسط شده (EPS)

این نوع عایق به کمک گرما و فشار، از ادغام دانه‌های ریز و هم‌اندازه به یکدیگر ساخته می‌شود. بین دانه‌های مختلف فضای زیادی وجود دارد و همین فضا باعث ایجاد خاصیت عایق بودن آن می‌شود. به چنین ماده‌ای متخلخل هم می‌گویند.
عایق‌های پلی استایرن با استفاده از قالب‌های مختلف در اشکال و اندازه‌های متنوع ساخته می‌شوند. فوم منبسط شده در مقایسه با مدل اکسترود شده، میزان جذب آب بیشتری دارد؛ در نتیجه ویژگی‌های عایقی آن ضعیف‌تر است. پلی استایرن منبسط شده‌ قابل فشرده‌سازی و همچنین تخته‌های گچی عایق‌بندی شده پلی استایرن (نوع منبسط شده) از دیگر انواع عایق‌های ساخته شده پلی استایرن هستند.
عایق‌های پلی استایرن انبساطی دامنه کاربری وسیعی دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، ساخت انواع ظروف، صنعت بسته‌بندی و حمل‌ونقل بار (به دلیل خاصیت ضد ضربه بودن) و همچنین صنعت ساخت و ساز و ساختمان اشاره کرد.

کاربردهای ساندویچ پانل پلی استایرن

یکی از کاربردهای اصلی پلی استایرن در صنعت ساخت و ساز، استفاده از آن در ساخت انواع ساندویچ پانل‌ سقفی و دیواری است. استفاده از لایه عایق پلی استایرن در ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای به سازه می‌بخشد. خواص ضد‌رطوبت این ماده باعث می‌شود از ساندویچ پانل پلی استایرن به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت کانکس‌های مخصوص نگهداری مواد خشک استفاده شود.
همچنین خاصیت هدایت گرمایی بسیار پایینی که این عایق دارد آن را به گزینه مناسبی در ساخت ساندویچ پانل تبدیل کرده است. به دلیل وجود فوم با ویژگی‌های یاد شده در ساندویچ پانل پلی استایرن، این پانل‌ها کاربردهای زیادی در ساخت انواع یخچال‌ها و سردخانه‌ها دارند. از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل پلی استایرن می‌توان به استفاده در روف گاردن‌ها، سقف و کف آپارتمان‌ها، مصارف کشاورزی و گلخانه اشاره کرد.
استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن در هر دو حالت پانل دیواری و سقفی به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند و باعث می‌شود از نظر هزینه‌های تمام‌شده ساخت سازه (به دلیل هزینه پایین به‌کارگیری ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح قدیمی) و هم از نظر حذف هزینه‌های مربوط به اتلاف انرژی (به دلیل استفاده از لایه عایق مناسب با ضریب انتقال حرارتی پایین) برای سرمایه‌گذاران و سازندگان اماکن و سازه‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد.

ساندویچ پانل پلی استایرن polystyrene | قیمت و مزایا خرید

همان طور که مشاهده کردید یونولیت یا همان پلی استایرن علیرغم داشتن دو ایراد اساسی در تولید و مصرف هنوز هم بسیار پرکاربرد است؛ چرا که مزایای استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن به قدری زیاد است که معایب در شمار نمی‌آیند و کمتر کسی کاربرد آن نادیده می‌گیرد. با وجود ویژگی‌هایی مانند وزن سبک، عایق حرارتی و صوتی خوب، ممانعت از ورود رطوبت و عوامل مزاحم دیگر مانند حشرات خرید ساندویچ پانل با عایق پلی استایرن بسیار مقرون به صرفه و منطقی به نظر می‌رسد.

جهت اطلاعات بیشتر و تماس با مشاوران کارخانه صنعتی آریا پانل با شماره 05136228800 در ارتباط باشید.

انواع پلی استایرن اکسترود شده xps، پلی استایرن منبسط شده eps
وزن  ورق پلی استایرن وزنی بین ۱.۰۴ تا ۱.۰۹ کیلوگرم
ابعاد ضخامت ۴۰ تا ۲۰۰ میلیمتر، عرض ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر
ویژگی‌  ضریب هدایت حرارتی پایین، نرخ جذب رطوبت پایین، وزن بسیار پایین و سبک، ضد‌ضربه بودن و …
آریا پانل
آریا پانل

آریا پانل، بهترین تولیدکننده ساندویچ پنل های با کیفیت در ایران

آخرین مقالات

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساندویچ پانل آریا پانل بهترین نوع ساندویچ پنل ایران

برای سفارش انواع

1- ساندویچ پانل سقفی

2- ساندویچ پانل دیواری

3- ساندویچ پانل سردخانه

4- ساندویچ پانل کلین روم

👇تماس بگیرید.👇